Урбанізація. Міські агломерації
- 20-01-2022, 20:40
- 387
8 Клас , Географія 8 клас Масляк, Капіруліна
§ 61. Урбанізація. Міські агломерації
- 1. Пригадайте, яка чисельність населення в Україні та в світі?
- 2. Яких населених пунктів на Землі більше — сільських чи міських?
Що таке урбанізація. У світі в цілому, і в нашій країні зокрема, з другої половини ХХ ст. відбувається процес урбанізації. Ви вже знаєте, що понад 50 % населення світу живе в містах. В Україні цей показник впритул наблизився до 70 %. Найвищим він є на Донбасі (Донецька область — 90,6 %, Луганська — 86,8 %) та Придніпров'ї (Дніпропетровська область — 83,5 %). Водночас на Донбасі є міста і селища, де навіть до військового конфлікту, кількість населення постійно зменшувалася впродовж останніх 40 років. Це Єнакієво, Алчевськ, Брянка та ін. Значний рівень урбанізації спостерігається також у Харківській, Одеській, Запорізькій та інших областях. Найнижчим він є в Закарпатській, Чернівецькій та Івано-Франківській областях.
Через формування великих скупчень населених пунктів різної величини навколо найбільших міст світу утворюються міські агломерації. Найбільші з них сформувалися навколо Токіо, Мумбаї, Мехіко, Сан-Паулу (мал. 165), їх наздоганяють Нью-Йорк, Пекін, Нью-Делі, Шанхай, Колката, та ін.
Урбанізація — процес підвищення ролі міст і міського населення у розвитку суспільства, поширення міського способу життя.
Міська агломерація — форма розселення, територіальне скупчення населених пунктів, об'єднаних функціональними, економічними, тру довими, соціальними, культурно-побутовими, рекреаційними, екологічними та іншими зв'язками й інтересами.
Мал. 165. Сан-Паулу
За допомогою сайту statistiques-mondiales.com прослідкуйте за змінами, які відбулися з моменту написання цього підручника щодо чисельності населення міст та міських агломерацій, які названі вище.
Передумовами урбанізації є розростання в містах промисловості, розвиток їх культурних і політичних функцій, поглиблення територіального поділу праці. Для урбанізації характерний приплив у міста сільського населення і зростаюча його маятникова міграція із прилеглого до найближчих малих міст сільського оточення, а з них — у великі міста на роботу, навчання, за культурно-побутовими потребами тощо.
Мал. 166. Види міських агломерацій: а) моноцентрична; б) біцентрична; в) поліцентрична
Мал. 167. Київська міська агломерація
Види міських агломерацій. Агломерації бувають моноцентричними (одноцентричними), біцентричними (двоцентричними) і поліцентричними (багатоцентричними) (мал. 166). Класичними прикладами моноцентричних агломерацій в Україні є Київська і Харківська, де навколо одного великого міського центру розташовані значно менші міста, селища міського типу і села, які разом з Києвом і Харковом формують моноцентричні агломерації.
Донецьк і Макіївка разом з прилеглими невеликими містами і робітничими селищами утворюють біцентричну Донецько-Макіївську агломерацію. Дніпропетровськ разом з Дніпродзержинськом і Новомосковськом формують поліцентричну агломерацію (мал. 167).
У найбільш густозаселених районах світу великі міські агломерації зливаються і перетворюються на мегаполіси. Найчастіше вони формуються на узбережжі океанів. Найбільші з них виникли вздовж Тихоокеанського узбережжя Японії (від Токіо до Осаки і Кобе) і північно-східного узбережжя США (від Бостона до Вашинґтона). Ці мегаполіси отримали скорочені назви Токайдо і Босваш. Окрім того, значними мегаполісами є Чипітс (район Великих озер в США і Канаді від Чикаго до Пітсбурга), «Блакитний банан» у Європі, Лондон-Ліверпуль у Великобританії, Сансан або Каліфорнійський (від Сан-Франциско до Сан-Дієго) у США, Дельта Янцзи в Китаї, Дельта Перлинної річки (річки Чжуцзян на березі Південно-Китайського моря) в Китаї. На його базі в Китаї планують створити найбільший мегаполіс світу, який буде у 26 разів більшим за площу Лондона і там буде зосереджена 1/10 частина економіки країни!
Як ви вважаєте, чи є в такого скупчення міст недоліки?
Світові (глобальні) міста відіграють головну роль у формуванні сучасної глобальної світової економічної системи. Їх виокремлення пов'язане з прискореними темпами глобалізації і різною роллю великих агломерацій у житті людства. У наш час найбільше під це поняття підпадають Лондон, Нью-Йорк і Токіо. Це міста-організатори сучасного глобалізованого світу, де відбувається найбільше зустрічей, форумів людей, які визначають стратегію розвитку людства на найближчий період.
В Україні ознаки світових міст дедалі більше простежуються в таких містах, як Київ, Харків, Одеса і Львів.
Процес підвищення ролі міст і міського населення у розвитку суспільства, поширення міського способу життя називається урбанізацією.
Скупчення населених пунктів різної величини навколо найбільших міст утворюють міські агломерації, які бувають моно-, бі- та поліцентричними. У найбільш густозаселених районах світу вони зливаються і утворюють мегаполіси.
Найбільше під поняття «світові міста» підпадають Лондон, Нью-Йорк і Токіо. В Україні ознаки світових міст мають Київ, Харків, Одеса і Львів. Це міста — організатори сучасного глобалізованого світу, які визначають стратегію розвитку людства на найближчий період.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Знайдіть та покажіть на політичній карті світу найбільші агломерації, мегаполіси, світові міста, найбільші міста в Україні.
- 2. Поясніть значення понять «урбанізація», «міська агломерація», «мегаполіс».
- 3. Поясніть, чому дедалі більше населення хоче жити в містах?
- 4. За допомогою політико-адміністративної карти України назвіть міста, які входять до складу Київської, Харківської, Донецько-Макіївської та Дніпропетровської міських агломерацій.
Коментарі (0)