Регіональні відмінності клімату
- 21-01-2022, 01:02
- 1 428
8 Клас , Географія 8 клас Пестушко, Уварова, Довгань 2021 (поглиблене вивчення)
§ 40. Регіональні відмінності клімату
ПРИГАДАЙТЕ
- Що таке кліматичний пояс і тип клімату?
- У яких кліматичних поясах розташована Європа?
• Кліматичні пояси й типи клімату. Більша частина території України розташована в помірному кліматичному поясі й лише Південний берег Криму та південні схили Кримських гір до висоти 600 м над рівнем моря - у субтропічному.
На території України в межах помірного поясу виділяють дві кліматичні області - Атлантико-континентальну та Континентальну (мал. 61).
Мал. 61. Кліматичне районування України
ГЕОГРАФІЧНИЙ ІНТЕРАКТИВ
Використавши карту кліматичного районування території України, визначте тип клімату у вашому населеному пункті.
Атлантико-континентальна область охоплює північні та центральні райони країни й Українські Карпати. Клімат цієї області формується під впливом вологих повітряних мас з Атлантичного океану й Середземного моря. Тут сформувався помірно-континентальний тип клімату.
Узимку часто спостерігається вторгнення арктичних повітряних мас, що зумовлює різке зниження температури повітря. Улітку в Атлантико-континентальній кліматичній області відчувається вплив тропічного повітря, інколи дуже сухого. У цілому клімат області характеризується помірно теплим літом і помірно холодною зимою. В Атлантико-континентальній області спостерігаються певні кліматичні відмінності, що пов’язано зі значним її простяганням із заходу на схід та з особливостями рельєфу. Найпомітніші вони в Українських Карпатах. Наявність гір зумовила необхідність виділення в межах області трьох кліматичних, підобластей: Рівнинної, Закарпатської та Українських Карпат.
Щоб дізнатися про кліматичні підобласті, дивіться QR-код.
Клімат Континентальної області формується переважно під впливом континентальних повітряних мас помірних широт, а також змінених (трансформованих) арктичних і тропічних. Клімат тут - континентальний.
Характерними рисами клімату області є значна амплітуда коливання річних температур і недостатня кількість опадів, а отже, і зволоження. Літо тут посушливе й спекотне. Середня липнева температура +20...21 °С. Зима - помірно холодна, в окремі роки - м’яка, із середніми температурами від -20 °С на півдні й південному заході до -7 °С на півночі й північному сході області. Під час вторгнення арктичних повітряних мас бувають різкі зниження температури до -30 °С і нижче. Річна кількість опадів зменшується з півночі на південь від 450 до 300 мм.
ВАША ДУМКА
Найбільш характерною особливістю 2019 року виявилося те, що, за винятком липня, усі місяці року відзначалися значними перевищеннями норми середніх місячних температур повітря. Лютий, березень, серпень та грудень були одними із найтепліших, червень - найтепліший за весь період метеорологічних спостережень. Найхолоднішим місяцем року виявився січень із середньою місячною температурою повітря +2,0-6,2 °С, у Херсонській та Запорізькій областях від 0 °С до -1,0 °С, що на 1,0-3,0 °С вище норми. Найнижчі температури (абсолютні мінімуми) повітря за зиму відмічалися в січні в Континентальній кліматичній області —25,0-26,0 °С, а в Атлантико-континентальній області на півночі найнижча температура становила -23,0 °С. Як ви думаєте, яка причина таких змін у річному ході температур повітря в Україні?
Географічне положення Кримських гір на межі помірного й субтропічного кліматичних поясів зумовило виділення їх в окрему кліматичну область (мал. 62). Середня температура влітку становить тут +20 °С, а взимку сягає -3...-5 °С, хоча іноді знижується й до -25 °С. В області високе зволоження та значна кількість опадів (до 1100 мм), які випадають переважно на навітряних схилах гір.
В області Південного берега Криму панує субтропічний тип клімату (мал. 63). Кримськими горами область захищена від впливу холодних повітряних мас із півночі. Пом’якшує клімат і море, яке не замерзає. Тому зима тут м’яка й волога, літо посушливе та спекотне. Середня температура повітря влітку становить +23...25 °С, а взимку +2...4 °С. Річна кількість опадів коливається від 300 до 600 мм, вони випадають переважно взимку.
Мал. 62. Кліматодіаграма г. Роман-Кош
Мал. 63. Кліматодіаграма м. Ялти
• Готуємося до практичної роботи № 8: як визначати особливості клімату різних регіонів України за кліматичними діаграмами.
Ураховуючи, що територія України розташована переважно в помірному кліматичному поясі, буває важко за даними кліматодіаграми визначити тип клімату. При аналізі кліматодіаграм слід дотримуватися певної послідовності й звертати увагу на конкретні особливості руху кліматичних показників. Починати аналіз слід з температури повітря впродовж року: яка середня температура найтеплішого та найхолоднішого місяців. Визначивши амплітуду коливання річної температури, слід зробити висновок про характер клімату: помірно континентальний, більш континентальний чи ближчий до морського.
Аналізуючи опади, слід звертати увагу на те, скільки опадів випадає за рік, коли опадів буває найбільше й найменше, що дасть можливість визначити режим їхнього випадання. Далі потрібно порівняти дані діаграми з кліматичною картою і зробити висновок про кліматичний пояс, область та тип клімату в пункті відповідної кліматодіаграми. Якщо на діаграмі підписана абсолютна висота пункту над рівнем моря, також звертайте на це увагу, оскільки для визначення клімату, особливо в гірських, передгірських районах України чи на височинах, це має важливе значення.
ПІДСУМУЄМО!
- Більша частина території України розташована в помірному кліматичному поясі.
- Переважає помірно-континентальний тип клімату.
- Континентальний тип клімату охоплює південні території України.
- Особливими умовами відрізняється клімат в Закарпатті, в Українських Карпатах та Кримських горах, а також на Південному березі Криму.
ТЕРМІНИ ТА ПОНЯТТЯ
Кліматичний пояс, кліматична область, тип клімату, кліматодіаграма.
ПЕРЕВІРТЕ СВОЇ ЗНАННЯ ТА ВМІННЯ!
- 1. Чи запам’ятали? У яких кліматичних поясах розташована територія України?
- 2. Чи зрозуміли? Чим відрізняється клімат Атлантико-континентальної і Континентальної областей?
- 3. Чи можете застосувати? Позначте на контурній карті межі кліматичних поясів і кліматичних областей України.
- 4. Чи можете проаналізувати? Проаналізуйте кліматодіаграми пункту в Кримських горах (мал. 62) і на Південному березі Криму (мал. 63). Чим відрізняється клімат цих двох пунктів?
- 5. Чи можете оцінити? Як змінюється клімат в Україні? Які наслідки цих змін?
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 8
Визначення особливостей клімату різних регіонів України за кліматичними діаграмами.
Хід виконання практичної роботи дивіться за QR-кодом.
Коментарі (0)