Войти
Закрыть

Метеорологічна служба в Україні

8 Клас , Географія 8 клас Пестушко, Уварова, Довгань 2021 (поглиблене вивчення)

 

§ 42. Метеорологічна служба в Україні

ПРИГАДАЙТЕ

  • Що таке Всесвітня служба погоди?
  • Які ви знаєте народні прикмети щодо погоди?

• Історія метеорологічних спостережень і кліматологічних досліджень в Україні. Спостереження за погодою мають велике наукове і прикладне значення. Саме тому на різних історичних етапах вчені проводили дослідження, збирали і систематизували необхідну інформацію.

Уперше інструментальні спостереження в Україні були проведені у Харкові (1738-1741 рр.). До кінця XVIII ст. до таких спостережень приєдналися у Чернігівській області та у Києві.

Перша метеорологічна станція в Україні була створена в Херсоні у 1808 р. А в 1810 р. засновник Харківського університету В. Каразін висунув ідею необхідності централізованого керівництва мережею метеорологічних станцій та наукового опрацювання отриманих даних спостережень. Регулярні спостереження розпочалися у 1811 р. на метеорологічній станції в с. Кручик (під Харковом). Пізніше такі спостереження почали проводити в Києві та Херсоні.

Перша в Україні метеорологічна обсерваторія була створена в Луганську в 1836 р. У подальшому аналогічні були створені в Одесі, Дніпрі, Харкові.

Перша світова, й особливо громадянська, війни практично зруйнували мережу метеорологічних станцій в Україні. Відбудовувати її почали в 1918 р.

Організатором метеорологічної служби в Україні вважають академіка Б. Срезневського, який тривалий час (1919-1934 рр.) був директором Київської метеорологічної обсерваторії, першим науковим керівником Служби погоди.

Кліматологічні дослідження в Україні мають давні традиції, які складалися ще наприкінці XIX - на початку XX ст. під впливом наукових досліджень учених: О. Воейкова, П. Броунова, О. Клосовського та ін. За перші роки існування Української метеорологічної служби (УкрМЕТУ) була опублікована низка робіт, присвячених вивченню клімату окремих міст, регіонів, усієї України. Кліматологи України в різні роки приділяли значну увагу проблемі вивчення коливань і змін клімату, створюючи фундаментальні праці та обґрунтування. Дослідження клімату України висвітлюється в публікаціях науковців, зокрема монографіях (у тому числі й колективних), збірниках наукових праць тощо.

• Сучасні метеорологічні спостереження. Спостереження за погодно-кліматичними умовами є важливою складовою сучасної національної геоінформаційної системи.

Нині в Україні діє мережа метеорологічних станцій. Робота метеорологічних станцій і постів підпорядковується Українському гідрометеорологічному центру (УГМЦ). Це державна установа в складі Державної служби з надзвичайних ситуацій України, що здійснює метеорологічні спостереження на території України та здійснює моніторинг довкілля.

Мал. 66. Синоптична карта України

Спостереження на метеостанціях і постах відбуваються регулярно. Дані про всі метеорологічні елементи збираються кожні три години. За ними складаються синоптичні карти, або карти погоди (мал. 66). Синоптичні карти - це основний метод оперативного прогнозу погоди. Прогнози погоди складають на незначний строк - від 1 до 4 днів, середній - 4-10 днів та на великий проміжок часу - місяць, сезон. Довгострокові прогнози відносять до спеціалізованих, оскільки їх складають з урахуванням специфіки ведення господарства: авіації, автомобільного, морського транспорту, сільського господарства. Короткострокові є прогнозами загального користування. Середньострокові прогнози погоди називають орієнтовними або консультативними, оскільки вони вказують на подальший розвиток погодних умов (переміщення повітряних мас, опади і температуру) за допомогою кількісних або якісних характеристик.

Прогноз погоди можна складати й за народними прикметами. Вони засновані на зовнішньому вигляді неба, хмар, поведінці тварин, рослин. Ці прикмети погоди, запозичені з досвіду багатьох поколінь людей, мають певне пояснення і доступні для розуміння. За народними прикметами можна скласти прогноз погоди переважно на кілька годин. Що нас очікує, можна дізнатися, уважно спостерігаючи за Місяцем, зорями, сходом і заходом Сонця, хмарами. Так, ознаками ясної, сухої погоди є безхмарне небо впродовж усього дня, роса вранці, чистий захід Сонця та ін. Ознаками ж нестійкої погоди є червона вечірня зоря, поривчастий вітер упродовж дня, наявність хмар різного забарвлення.

ПІДСУМУЄМО!

  • Інструментальні метеорологічні спостереження в Україні розпочали здійснювати у XVIII ст.
  • У першій половині XIX ст. за чотири роки по всій території України було створено мережу метеостанцій.
  • Першу в Україні метеорологічну обсерваторію було створено в Луганську в 1836 р.
  • На сучасному етапі в Україні діє мережа метеорологічних станцій (бюро погоди), що підпорядкована Українському гідрометеорологічному центру.
  • Нині ведуться систематичні спостереження за погодою та змінами клімату.
  • Дані про погоду фіксуються на синоптичних картах.

ТЕРМІНИ ТА ПОНЯТТЯ

Метеорологічні спостереження, метеорологічна станція, синоптична карта.

ПЕРЕВІРТЕ СВОЇ ЗНАННЯ ТА ВМІННЯ!

  • 1. Чи запам’ятали? Які організації займаються спостереженнями за погодою в Україні?
  • 2. Чи зрозуміли? Чим відрізняється синоптична карта від кліматичної?
  • 3. Чи можете застосувати? Використавши сайт інформаційного сервера погоди Українського гідрометеорологічного центру https://meteo.gov.ua/ua/, складіть прогноз погоди на найближчі дні. Які методи спостереження за погодою використовують у Центрі?
  • 4. Чи можете проаналізувати? Проаналізуйте результати кліматичних досліджень, виконані українськими вченими, користуючись змістом параграфа і додатковими джерелами інформації.
  • 5. Чи можете оцінити? Оцініть роль УГМЦ й Українського гідрометеорологічного інституту в дослідженні клімату України.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 8 клас Пестушко, Уварова, Довгань 2021 (поглиблене вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація