Войти
Закрыть

Рівнинні ландшафти, їх різноманітність

8 Клас , Географія 8 клас Пестушко, Уварова, Довгань 2021 (поглиблене вивчення)

 

§ 60. Рівнинні ландшафти, їх різноманітність

ПРИГАДАЙТЕ

  • Які основні складові ландшафту?
  • За якими ознаками виділяють класи, типи і види ландшафтів?

• Рівнинні ландшафти України. У межах України виділяють два класи ландшафтів: рівнинні й гірські. Клас рівнинних, ландшафтів охоплює близько 95 % території нашої держави й об’єднує типи та підтипи ландшафтів (див. QR-код). Їх розрізняють залежно від співвідношення тепла й вологи, яким зумовлюється зональний розподіл типів ґрунтового та рослинного покриву, особливостей гідрологічного режиму та фізико-географічних процесів.

Мішанолісові ландшафти охоплюють близько 17 % території України і являють собою зональний тип ландшафтів. В Україні мішанолісові ландшафти поширені переважно на півночі в зоні мішаних хвойно-широколистих лісів, а також окремими ділянками в лісостепу в місцях поширення моренних чи водно-льодовикових відкладів і в долинах річок. Цей тип ландшафтів сформувався в умовах помірного кліматичного поясу з теплим і вологим кліматом та позитивним балансом опадів і температур. Характерними ознаками цих ландшафтів є рівнинність території, яка включає різні за утворенням форми рельєфу, густа річкова сітка з переважанням широких річкових долин рівнинного типу, високий рівень залягання ґрунтових вод, наявність значної кількості заболочених ділянок. Мішані ліси сформувалися на дерново-підзолистих, дернових і болотяних ґрунтах. Щоб дізнатися про особливості мішанолісових ландшафтів, дивіться QR-код.

Широколистолісові ландшафти належать до середньоєвропейського та східноєвропейського типу ландшафтів і займають близько 7 % території України. Вони сформувалися переважно на заході країни в умовах помірно теплого клімату з оптимальними показниками балансу тепла та вологи. Широколистолісові ландшафти поширені в Передкарпатті, на схилах Українських Карпат і Кримських гір, а також на височинах у західній та північній частинах лісостепової природної зони. Дані ландшафти сформувалися на розчленованих лесових рівнинах, де переважають сірі й темно-сірі лісові ґрунти. Типовими рослинними угрупованнями є грабові ліси та діброви на рівнинних територіях і букові ліси на високих вододілах.

Лісостепові ландшафти охоплюють близько 31 % території України й належать до типу рівнинних ландшафтів, що сформувалися переважно на лесових гірських породах в антропогеновому періоді. Ці ландшафти утворилися в умовах помірного клімату за оптимального співвідношення тепла та вологи. Для них характерне чергування височинних, схилових, низовинних і долинних природних комплексів, великих площ орних земель, окремих лісових масивів. Досить помітними є відмінності тепло- і вологозабезпеченості, із чим пов’язано виникнення процесів як засолення, так і заболочування ґрунтів. Їхніми характерними рисами є наявність значної кількості балок та ярів, особливо на височинних та долинно-річкових схилах, ерозійних та зсувних процесів, особливо в долині Дніпра та інших річок, у балках і ярах. Щоб дізнатися більше про лісостепові ландшафти, дивіться QR-код.

Степові ландшафти займають близько 32 % території України й належать до типу рівнинних ландшафтів, що сформувалися в умовах недостатньої зволоженості й достатньої кількості тепла. Найбільше поширені вони на півдні та південному сході нашої країни. Для цих ландшафтів характерними є чорноземи звичайні та південні, каштанові ґрунти в комплексі із солонцями та солончаками.

У рослинному покриві в минулому ці ландшафти були представлені природними степами, а також байрачними лісами. У наш час майже на 90 % вони перетворені на сільськогосподарські угіддя. Такий високий ступінь розораності в поєднанні з характером атмосферної циркуляції та випадання атмосферних опадів спричиняють розвиток вітрової і водної ерозії ґрунтів.

Залежно від особливостей кліматичних умов, а особливо балансу зволоження, степові ландшафти поділяють на три підтипи: північностепові, середньостепові та південностепові (сухостепові). Щоб дізнатися більше про південностепові (сухостепові) ландшафти, дивіться QR-код.

Варто зазначити, що на території України до рівнинних також належать лучні й болотні типи ландшафтів, які сформувалися в результаті дії азональних чинників.

ВАША ДУМКА

Швидкість перетворення природних ландшафтів на антропогенні в Україні дуже висока. У лісостепу та степу ландшафти у природному вигляді існують лише в заповідниках. В антропогенних ландшафтах значних змін зазнають рослинність і тваринний світ, ґрунти, мікрорельєф. Відносно мало змінюється геологічний фундамент і клімат. Подумайте, чи можливо природні ландшафти відновити. Чи потрібно відновлювати природні ландшафти на всій території їхнього колишнього поширення?

ПІДСУМУЄМО!

  • У межах України виділяють два класи ландшафтів: рівнинні й гірські.
  • Клас рівнинних ландшафтів охоплює близько 95 % території нашої держави.
  • Клас рівнинних східноєвропейських ландшафтів об’єднує такі типи: мішанолісові, широколистолісові, лісостепові, степові (з підтипами).
  • У результаті дії азональних чинників на рівнинах виникли лучні й болотні типи ландшафтів.

ТЕРМІНИ ТА ПОНЯТТЯ

Рівнинні ландшафти, класи, типи й підтипи ландшафтів, мішанолісові ландшафти, широколистолісові ландшафти, лісостепові ландшафти, степові ландшафти.

ПЕРЕВІРТЕ СВОЇ ЗНАННЯ ТА ВМІННЯ!

  • 1. Чи запам’ятали? Які типи ландшафтів можна спостерігати на рівнинах України?
  • 2. Чи зрозуміли? Як проявляються закономірності в поширенні ландшафтів на рівнинній частині території України?
  • 3. Чи можете застосувати? Назвіть, покажіть на карті та коротко схарактеризуйте найбільші ландшафти, що сформувалися на рівнинній частині території нашої держави.
  • 4. Чи можете проаналізувати? Проаналізуйте літературні та історико-географічні джерела та наведіть приклади зміни ландшафтів України за останні двісті років.
  • 5. Чи можете оцінити? Які саме компоненти ландшафтів зазнали найбільшого впливу людини?
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду