Гірські ландшафти Українських Карпат
- 21-01-2022, 01:17
- 542
8 Клас , Географія 8 клас Пестушко, Уварова, Довгань 2021 (поглиблене вивчення)
§ 66. Гірські ландшафти Українських Карпат
ПРИГАДАЙТЕ
- Які чинники впливають на формування ландшафтів у горах?
- Що таке вертикальна поясність?
• Ландшафти Українських Карпат. Залежно від особливостей рельєфу, клімату, висотної поясності та господарського використання в Українських Карпатах виділяють такі природні області: Передкарпаття, Зовнішні Карпати, Вододільно-Верховинські, Полонинсько-Чорногорські, Рахівсько-Чивчинські й Вулканічні Карпати та Закарпатська низовина, що відрізняються своїми природними комплексами й інтенсивним господарським освоєнням.
Передкарпаття лежить між долиною верхнього Дністра та власне горами. Рельєф області являє собою глибоко розчленовану височину, що розміщена в передгірському прогині земної кори. З потужною товщею осадових гірських порід тут пов’язані різноманітні корисні копалини (нафта, природний газ, калійна сіль, озокерит та ін.). Клімат помірно теплий, перезволожений. У Передкарпатті переважають лучно-лісові природні ландшафти, які на значних площах замінені антропогенними сільськогосподарськими ландшафтами. Рілля становить тут понад 40 % території, пасовища й сіножаті - близько 25 %.
Зовнішні Карпати. До складу області входять окремі середньовисотні хребти Горган з асиметричними гірськими схилами, що тягнуться у вигляді пасом. Найвища точка піднімається до 1836 м. Це гора Сивуля Велика (див. QR-код).
Інші гірські хребти області - це Покутсько-Буковинські Карпати з пологими схилами й куполоподібними вершинами.
Ці Карпати перетинають безліч річок, серед яких Прут, Черемош, Серет. Клімат області прохолодний і вологий. Тут чітко простежується вертикальна поясність, проте переважають лісові ландшафти (понад 60 %), представлені високопродуктивними ялицево-буковими, буково-дубово-ялицевими лісами з грабом, кленом, ясеном. У цій області знаходиться найбільший масив білої ялиці, що перебуває під охороною. Серед інших ландшафтів переважають вигони й пасовища, рілля, сіножаті, сади та городи.
Вододільно-Верховинські Карпати включають Вододільний, Верховинський і Горганський хребти, а також окремі низькогірні масиви, котловини й верховини. Клімат області загалом помірно континентальний, прохолодний. Малолісисті ландшафти верховин є своєрідною візиткою цієї області. Серед інших природних комплексів області переважають ялиново-ялицеві лісові та субальпійські луки. Тут розташовані легкодоступні гірські перевали Воротський, Ужоцький, Ясинський, Бескидський. Створено туристичні бази та пансіонати.
Полонинсько-Чорногорські Карпати відповідають найвищій смузі гір, до якої належить Полонинський хребет, гірські масиви Свидовець і Чорногора, а також Гринявські гори. Тут розташована найвища вершина Українських Карпат - Говерла (2061 м). Саме в цій області випадає найбільша для України річна кількість опадів. Літо на полонинах коротке та прохолодне, із частими дощами і туманами, іноді навіть випадає сніг. Основними ландшафтами є лісові, які поступово просуваються схилами, змінюючи свій зовнішній вигляд.
Рахівсько-Чивчинські Карпати розташовані на сході Закарпаття. Ця область займає давні за віком Мармароський і Рахівський масиви та Чивчинські гори. Ця область відрізняється від сусідніх насамперед своєю давністю й водночас наявністю альпійських форм рельєфу - гострих гребнів вершин, хоча абсолютні висоти тут не досягають 2000 м. Найвища вершина Рахівського масиву - Мармароський Піп-Іван (1936 м). Серед ландшафтів переважають середньогірські, представлені ялиново-ялицевими й мішаними буково-ялиново-ялицевими лісами. Полонин дуже мало. Земель, придатних для ріллі, практично немає.
Вулканічні Карпати. Головною формою рельєфу цієї області є Вулканічний хребет. Він утворився внаслідок вулканічних процесів на початку кайнозойської ери й піднімається над Закарпатською низовиною на висоту 600-700 м. До області також входять міжгір’я та Іршавська й Солотвинська котловини. Вулканічні Карпати добре зволожені, тому серед ландшафтів переважають низько- і середньогір’я з дубово-букових і букових лісів. У багатьох місцях ліси вирубані, а на їхньому місці утворилася густа яружно-балкова місцевість. Наявність тут численних мінеральних вод і мальовничих ландшафтів сприяла утворенню санаторно-курортних закладів і баз відпочинку. Значні площі області розорані. Тут зосереджено майже 90 % усіх виноградників Закарпаття.
Закарпатська низовина розташована в прогині земної кори. Рівнинну місцевість порушують пагорби вулканічного походження, висота яких сягає 400 м. Клімат теплий і вологий, середня температура січня -3 °С, липня +20 °С.
Тут переважають лісо-лучні ландшафти, хоча лісів у цій області мало. Сучасна лісистість території становить усього 10-15 %. Більше половини території - це сіножаті й пасовища. Багато також садів і виноградників.
• Природоохоронні об’єкти. В Українських Карпатах створена велика кількість (понад 1400) природоохоронних територій для збереження унікальної природи (див. QR-код). Цей показник є найвищим серед інших регіонів України. Так, до природоохоронних територій належать Карпатський, Яворівський, Вижницький, «Сколівські Бескиди», Ужанський, «Гуцульщина» національні природні парки. Щоб дізнатися більше про Карпатський національний парк, дивіться QR-код.
УКРАЇНА Й УКРАЇНЦІ У СВІТІ
Ландшафти Карпат унікальні. Такими є природоохоронні території Українських Карпат, серед яких Карпатський біосферний заповідник, що внесений до Списку світової природної спадщини ЮНЕСКО. Він розділений на такі масиви: Чорногорський, Мармароський з унікальними для Європи буково-ялицево-смерековими пралісами, Угольсько-Широколужанський з найбільшим у Європі масивом букових пралісів, Кузійський, де охороняють гірські масиви мішаних лісів. Особливою територією заповідника є Долина нарцисів (257 га поблизу м. Хуст), єдина у своєму роді у світі.
ВАША ДУМКА
У минулому верховини були вкриті переважно ялиновими та ялиново-ялицевими лісами. Нині ліси збереглися лише в балках та на дуже крутих схилах, а верховини охоплені сільськогосподарськими угіддями та лижними трасами. Чи можна повернути верховинам первісний вигляд? Що необхідно зробити, аби загальмувати утворення безлісих ділянок?
ПІДСУМУЄМО!
- У горах чітко простежується вертикальна поясність: клімату, ґрунтів і рослинності.
- В Українських Карпатах виділяють такі фізико-географічні області: Передкарпаття, Зовнішні Карпати, Вододільно-Верховинські, Полонинсько-Чорногорські, Рахівсько-Чивчинські й Вулканічні Карпати та Закарпатська низовина.
- Усі природні області Карпат зазнали значних змін унаслідок господарської діяльності.
- В Українських Карпатах створена значна кількість природоохоронних територій для збереження унікальної природи.
ТЕРМІНИ ТА ПОНЯТТЯ
Природні області, гірські ландшафти, полонини, бескиди, верховини.
ПЕРЕВІРТЕ СВОЇ ЗНАННЯ ТА ВМІННЯ!
- 1. Чи запам’ятали? Які природні ландшафти переважають у горах?
- 2. Чи зрозуміли? Чим насамперед відрізняються природні області Українських Карпат?
- 3. Чи можете застосувати? Користуючись додатковими джерелами інформації, підберіть відомості про найбільш змінені природні ландшафти Українських Карпат. Запропонуйте способи їхнього відновлення та збереження.
- 4. Чи можете проаналізувати? Чому вертикальні пояси в Карпатах на схилах різної орієнтації розміщені на різних висотах?
- 5. Чи можете оцінити? Чому в Українських Карпатах створено багато природоохоронних територій?
ДОСЛІДЖЕННЯ (на вибір)
Ландшафти Карпат та їхні зміни під впливом господарської діяльності людини.
Використання рівнинних ландшафтів людиною (негативний екологічний аспект).
Коментарі (0)