Адміністративно-територіальний устрій регіону, історія його формування та розвитку
- 21-01-2022, 01:34
- 344
8 Клас , Географія 8 клас Пестушко, Уварова, Довгань 2021 (поглиблене вивчення)
§ 95. Адміністративно-територіальний устрій регіону, історія його формування та розвитку
ПРИГАДАЙТЕ
- Назвіть головні одиниці адміністративно-територіального устрою України.
- З якою метою в Україні проводиться адміністративно-територіальна реформа?
• Адміністративно-територіальний устрій. Після набрання чинності «Акту проголошення незалежності України» від 24 серпня 1991 р. законодавчі та виконавчі органи влади країни здійснили низку важливих заходів, спрямованих на удосконалення адміністративно-територіального устрою України та приведення його у відповідність з новим статусом України як незалежної держави.
Згідно з Конституцією України, систему адміністративно-територіального устрою України становлять: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища й села.
Новий адміністративно-територіальний устрій в Україні є результатом адміністративно-територіальної реформи (реформи децентралізації), яка розпочалася у 2015 р. Вона спрямована на вдосконалення місцевого самоврядування та оптимізацію адміністративно-територіального поділу.
У червні 2020 р. Кабінет Міністрів України прийняв 24 розпорядження щодо визначення адміністративних центрів та затвердження територій громад областей. У результаті в країні створено 1469 територіальних громад (у т. ч. 31 територіальна громада на непідконтрольній території в межах Донецької та Луганської областей).
Об’єднана територіальна громада є базовою адміністративною одиницею на території України. Адміністративним центром об’єднаної територіальної громади визначається населений пункт, який має розвинуту інфраструктуру й розташований найближче до географічного центру території об’єднаної територіальної громади.
У липні 2020 р. Верховною Радою прийнято Постанову «Про утворення та ліквідацію районів». У результаті цього рішення ліквідовано 490 старих районів й утворено 136 нових. З них 17 районів перебувають на тимчасово окупованих територіях (10 районів в АР Крим, 3 райони в Донецькій області, 4 райони в Луганській області) (див. QR-код).
• Історія формування й розвитку. Сучасна система областей України сформована з 1932 р., коли були утворені перші області - Вінницька, Дніпропетровська, Київська й Одеська, Донецька, Чернігівська. У 1934 р. столицю України перенесено з Харкова до Києва. У червні 1937 р. Донецьку область поділено на Сталінську (з 1961 р. - Донецька) і Ворошиловградську (з 1961 р. - Луганська), а в вересні - створено Житомирську, Миколаївську, Полтавську, Кам’янець-Подільську (з 1954 р. - Хмельницька) області. У січні 1939 р. утворено Запорізьку, Кіровоградську та Сумську області. У грудні 1939 р. на території Західної України було створено шість областей: Львівську, Станіславську (з 1962 р. - Івано-Франківська), Тернопільську, Волинську, Рівненську й Дрогобицьку (в 1959 р. - об’єднана з Львівською).
У червні 1945 р. Кримську Автономну Радянську Соціалістичну Республіку перетворено на Кримську область РРФСР, а в лютому 1954 р. її передано до складу УРСР (з 1996 р. - Автономна Республіка Крим).
ПІДСУМУЄМО!
- Систему адміністративно-територіального устрою України становлять Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища й села.
- Створення об’єднаних територіальних громад і нових районів в областях України та в АР Крим є результатом адміністративно-територіальної реформи.
- Сучасна система областей України формувалася з 1932 р., коли були утворені перші області.
ТЕРМІНИ ТА ПОНЯТТЯ
Адміністративно-територіальний устрій, об’єднана територіальна громада, адміністративно-територіальна реформа.
ПЕРЕВІРТЕ СВОЇ ЗНАННЯ ТА ВМІННЯ!
- 1. Чи запам’ятали? В яких області та районі ви живете?
- 2. Чи зрозуміли? Чим відрізняється ваш адміністративно-територіальний район від сусідніх?
- 3. Чи можете застосувати? Складіть адміністративно-територіальну адресу вашого населеного пункту: область - район - об’єднана територіальна громада - адміністративний центр - ваш населений пункт із зазначенням його статусу.
- 4. Чи можете проаналізувати? Користуючись інтерактивною картою на сайті Міністерства розвитку громад та територій України https://atu.decentralization.gov.ua/ та додатковими джерелами інформації, проаналізуйте історію створення й сучасний адміністративно-територіальний устрій вашої області.
- 5. Чи можете оцінити? Оцініть значення вашого адміністративно-територіального району для області, користуючись даними таблиці й додатковими джерелами інформації.
ПЕРЕВІРИМО СЕБЕ
тематичний контроль очікуваних результатів навчально-пізнавальної діяльності
Географічне положення, адміністративно-територіальний устрій, історія формування і розвитку
Коментарі (0)