Добувна промисловість України
- 12-01-2022, 21:11
- 405
9 Клас , Географія 9 клас Гільберг, Савчук, Совенко
9 Клас , Географія 9 клас Гільберг, Савчук, Совенко
Який вид палива використовують для опалення будинку, де ви живете?
ДОБУВНА ПРОМИСЛОВІСТЬ ЯК СЕКТОР НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ. Добувна промисловість України є одним з основних секторів національної економіки. Вона постачає кам’яне вугілля, залізну й марганцеву руди, нерудну сировину (флюси, вапняки, вогнетриви) для чорної металургії, яка є основою вітчизняного експорту та створює вироби з металів, необхідні для машинобудування, транспорту й будівництва.
За роки незалежності України видобування більшості видів мінеральної сировини істотно скоротилось, так само як і їхні запаси. Серед нових великих потенційних запасів слід виділити поклади сланцевого газу. Його дві великі ділянки в Донецькій і Львівській областях мають значні, ще не достатньо вивчені потенційні промислові поклади газу.
ОСНОВНІ Й ПЕРСПЕКТИВНІ РАЙОНИ ВИДОБУВАННЯ КАМ’ЯНОГО ВУГІЛЛЯ, НАФТИ, ПРИРОДНОГО ГАЗУ В УКРАЇНІ. У найближчому майбутньому Україна й надалі імпортуватиме значну частину паливної сировини.
Нафти й природного газу в Україні видобувають значно менше від обсягів їхнього споживання. Виділяють три нафтогазові регіони: Східний, Західний і Південний (знайдіть їх на карті шкільного атласу).
Промислові запаси природного газу оцінюються майже в 600 млрд м3, нафти — 100 млн т. Найбільше її видобувають у Східному регіоні. Найменш вивченими є шельф Чорного й Азовського морів. Обсяг запасів природного газу в Україні зростає з глибиною залягання (мал. 55). Широкомасштабні геологопошукові роботи проводяться на шельфі навколо о. Зміїний та у Глинсько-Солохівському газонафтоносному районі.
В Україні розробляють такі найбільші родовища нафти: Охтирське й Качанське (Сумська), Гнідинцівське й Прилуцьке (Чернігівська), Сагайдацьке, Зачеплівське, Радченківське, Глинсько-Розбишівське, Харківцівське (Полтавська), Долинське, Битків-Бабчинське, Посічнянське (Івано-Франківська), Козіївське, Юліївське (Харківська), Бургуватівське, Бориславське (Львівська область). Найбільше природного газу видобувають у Харківській (9,7 млрд м3), а нафти — у Сумській областях (0,9 млн т).
Мал. 55. Глибина залягання прогнозних запасів природного газу в Україні
Знайдіть зазначені в тексті родовища нафти в Україні на карті шкільного атласу.
Відкриваємо Україну
Найбільші обсяги видобутку дає Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», яка контролює 42,7 % родовищ природного газу й 11,4 % нафти в державі.
Відкриваємо Україну
Нафтопровід Одеса-Броди — найбільший трубопровід, уведений в експлуатацію за роки незалежності (у 2001 р.). Його експлуатаційна довжина — 674 км, проектна потужність — 14,5 млн т нафти на рік.
Дізнайтеся більше
З 1 т кам’яного вугілля можна отримати горючого газу, якого достатньо для опалення 75 квартир протягом однієї доби.
Більшість кам’яного вугілля в Україні видобувають приватні шахти — 33 млн т (2015). Майже 3/4 всього видобутку вугілля дають шахти, що належать Донбаській паливно-енергетичній компанії. 80 % вітчизняного вугілля спалюють на теплових електростанціях України. Енергетичне вугілля спочатку видобувають на шахтах, потім на збагачувальних фабриках очищують до відповідних стандартів.
Головними проблемами є вичерпаність запасів у шахтах і зосередження промислових запасів у тонких вугільних пластах, що часто мають нерівномірне залягання та високий вміст сірки й золи.
У Донецький і Луганський областях розташовано 66,8 % усіх запасів кам’яного вугілля, тому Донбас лишається основним регіоном з його видобування в Україні. Кам’яне вугілля в Донбасі видобувають переважно на глибині 700 м, при цьому понад 4/5 шахт є вибухо-, газо- й метанонебезпечними.
Майже третину всього видобутку вугілля в державі дають 10 шахт, що належать компанії «ДТЕК Павлоградвугілля» (м. Павлоград Дніпропетровської області). Тут зосереджено 1/4 всіх промислових запасів кам’яного вугілля в Україні. Ця частина Донбасу має найбільші перспективи для нарощення обсягів видобування.
Великі шахти Донбасу залишаються основними виробниками вугілля в державі. Перспективними є шахта імені Героїв космосу (м. Павлоград Дніпропетровської області), яка видобуває 11,3 %, і шахтоуправління «Покровське» (м. Покровськ Донецької області) — 10,8 % від загального видобутку вугілля в державі.
У Львівсько-Волинському басейні зосереджено лише 2,4 % усіх запасів кам’яного вугілля в Україні. Вугілля цього басейну характеризується підвищеною зольністю й вологістю та незначними за запасами й товщиною пластами. Його збувають у межах Західної України. Головними споживачами є Бурштинська й Добротвірська теплові електростанції.
Оскільки обсяги видобування коксівного вугілля для потреб чорної металургії не достатні, його довозять переважно з Казахстану, Польщі, Росії. «Систем Капітал Менеджмент» також завозить вугілля з власних шахт у США. З метою покриття дефіциту антрациту в Україні останніми роками збільшились його закупівлі в Австралії, ПАР, Росії.
Основні шляхи покриття дефіциту палива в Україні
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ
Знаю і вмію обґрунтувати
Працюю з картою
Позначте на контурній карті:
Шукаю в Інтернеті
Знайдіть за допомогою інтернет-ресурсів відомості про нові родовища нафти та природного газу в Україні. Нанесіть їх на контурну карту й поясніть, до яких тектонічних структур вони належать.
Генерую ідеї
Дізнайтеся, які природні ресурси використовують для обігріву приміщення вашої школи. Розробіть та обґрунтуйте заходи зі зменшення витрат енергоносіїв у вашому навчальному закладі.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)