Виробництво продуктів харчування у світі
- 12-01-2022, 21:47
- 631
9 Клас , Географія 9 клас Гільберг, Савчук, Совенко
9 Клас , Географія 9 клас Гільберг, Савчук, Совенко
Назвіть основні види виробництв у харчовій промисловості. Яке значення харчової промисловості в житті людства? Схарактеризуйте чинники розміщення відповідних підприємств.
ОСОБЛИВОСТІ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ СВІТУ. Харчова промисловість належить до провідних за кількістю зайнятих та обсягом виробленої продукції. Найбільше харчових продуктів виробляють у густозаселених районах, а різноманітність і якість продуктів вища в країнах з розвиненою економікою.
За вартістю виробленої продукції харчова промисловість належить до важливіших видів економічної діяльності в більшості країн світу.
Харчова промисловість у менш розвинених країнах повторює тенденції розвитку, характерні для високорозвинених країн. Зростає виробництво напівфабрикатів через збільшення статків населення, яке не бажає витрачати свій час на тривалий процес первинної підготовки їжі. Саме ці виробництва сьогодні є лідерами в її розвитку у світі. Проте це призводить до збіднення різноманіття страв та їхньої стандартизації, що суттєво впливає на якість продуктів харчування. У багатьох країнах світу набув розвитку рух за здоровий спосіб життя, що зумовлює скорочення споживання та виробництва таких традиційних виробництв у харчовій промисловості, як виноробство й цукрова промисловість.
Найбільші регіони сучасної харчової промисловості — Європа та Північна Америка мають складну структуру. При цьому значну частину сировини вони імпортують з усього світу. Водночас низка традиційних видів виробництва харчової промислової, такі як м’ясна промисловість Данії, маслоробна Нідерландів, виноробна Франції, працюють винятково на місцевій сировині. При цьому вони вивозять за кордон значну частину виробленої продукції, знану в усьому світі завдяки її високій якості та смаковим властивостям. З імпортної сировини у країнах Європи виробляють каву, шоколад та багато інших продуктів харчування.
У США й Канаді, які володіють величезними ресурсами для виробництва сільськогосподарської продукції, харчова промисловість розвивається переважно на місцевій сировині. Водночас вони завозять значну частину продуктів харчування з інших країн світу, наприклад банани.
У більшості країн, що розвиваються, промислову переробку проходить незначна частина сільськогосподарської продукції. Високий рівень розвитку харчової промисловості є в небагатьох країнах, що розвиваються: Аргентині, Бразилії, Уругваї, Індії тощо. В інших країнах є тільки первинні стадії переробки, часто — не промислової, а ручної, завершальні стадії розташовано в розвинених країнах світу.
СТРУКТУРА ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ СВІТУ. М’ясна промисловість світу дуже різноманітна. Обсяг виробництва визначається культурними, історичними й релігійними переконаннями населення різних країн. Так, країни Перської затоки визначаються на тлі інших країн Азії високим обсягом споживання яловичини. М’ясні продукти є основним джерелом високоцінних тваринних білків, тому зростання їхнього споживання є одним з основних показників підвищення добробуту населення.
Виробництво м’яса на душу населення в середньому у світі становить лише 36 кг на рік, тоді як у Данії воно сягає 365 кг проти 4,6 кг в Індії.
Збільшення споживання м’яса птиці (особливо курятини) у світі зумовлено такими чинниками, як:
У світі більш ніж половину м’яса птиці виробляють птахофабрики з вирощування курей-бройлерів. Вони розміщенні в переважній кількості країн світу, адже щодо її споживання відсутні релігійні чи культурні обмеження. Найбільше виробляють і споживають курятину в США. Друге місце з виробництва та споживання займають Китай і Бразилія, яка є найбільшим її експортером у світі.
Лідерами зі споживання курятини на душу населення є ОАЕ, Кувейт, Бразилія й Гонконг/Сянган (CAP Китаю).
Розміщення виробництва м’яса у світі має певні особливості:
Рибна промисловість виробляє удвічі менше товарної продукції, ніж м’ясна промисловість. Риболовецький флот і спеціалізовані порти з підприємствами з глибокої переробки морепродуктів дозволяють забезпечувати необхідний рівень їхнього споживання. На країни басейну Тихого океану припадає більше 70 % усіх рибо- та морепродуктів світу. Лідерами за уловом є Китай, Перу, Чилі.
Одне з перших місць у виробництві товарної продукції рибної промисловості зайняла аквакультура. У Норвегії, наприклад, лосося вирощують більше, ніж виловлюють у відкритому морі. Провідні відповідні рибницькі господарства не лише виловлюють, а й здійснюють переробку риби. Впровадження сучасних індустріальних технологій інтенсивного рибництва зумовило концентрацію виробництва окремих видів ставкових риб у малих країнах Європи. Наприклад, Данія постачає на експорт більшу частину форелі, яку вирощено та перероблено в її рибницьких господарствах.
Маслосироробна промисловість нині переважно експортує сир, тоді як вершкове масло й казеїн здебільшого виробляють для місцевих потреб. Найбільше сиру постачають на експорт країни Європи. Лідером є Франція, де в промислових масштабах виробляють 365 сортів сиру. Сир — здебільшого продукт споживання населення розвинених країн світу північної півкулі. Також у значних обсягах виробляють сир у США, Німеччині, Швейцарії, Італії тощо.
Виробництво вершкового масла скоротилось у США та країнах Західної Європи через зміни у структурі харчування населення. Проте воно зросло у країнах Азії, особливо в Індії. Значною мірою це пов’язано з необхідністю переробки молока, адже ця країна — третій у світі його виробник. Зростає також маргаринове виробництво у країнах, що розвиваються, через значно меншу його вартість.
Мал. 103. Швейцарський сир сорту Грюєр
Дізнайтеся більше
Швейцарія експортує понад 28 тис. т сиру на рік (мал. 103).
З курсу фізичної географії пригадайте характерні особливості тропічного та субтропічного кліматичних поясів. Чим природні умови в них відрізняються від тих, що в помірному поясі?
Цукрове виробництво засноване на використанні двох видів сировини: цукрової тростини й цукрових буряків, які дають відповідно 60 і 40 % світового виробництва цього продукту. Цукрову тростину вирощують у тропічному й субтропічному кліматичних поясах, тобто переважно в країнах, що розвиваються.
Виробництво цукрових буряків зосереджено в помірному кліматичному поясі, особливо в континентальній Європі, а також у США та Канаді. В Азії їх вирощують у Туреччині, Ірані, Китаї.
Основними виробниками цукру у світі є такі країни: Бразилія, Індія, Франція, Таїланд, США, Австралія, Куба. Основні імпортери — Республіка Корея, США, Малайзія, Японія, Канада.
Олійне виробництво світу виробляє 13 основних видів рослинних олій, до яких належить соєва, ріпакова, пальмова, бавовняна, арахісова, оливкова, соняшникова та інші олії. Рослинні олії використовують у їжу в чистому вигляді, вони є сировиною для виробництва кулінарних жирів, маргаринів, спредів та інших харчових продуктів. Крім того, їх використовують у хімічній та косметичній промисловості.
Соняшникова олія є одним з основних рослинних жирів, попит на який постійно зростає. Сьогодні на неї припадає до 95 % світового ринку рослинних олій. Лідерами з її експорту є Україна, Аргентина, Росія. Найбільше споживають рослинних олій розвинені країни Європи та Північної Америки.
ВПЛИВ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ НА ХАРЧОВУ ПРОМИСЛОВІСТЬ. У процесі глобалізації світової економіки дедалі більший сектор світового ринку стає підконтрольним ТНК (мал. 104). Вони є дуже потужними виробниками харчових продуктів, які контролюють окремі сегменти світового ринку продовольства. Найбільшими компаніями є:
Мал. 104. Споживання напоїв «Кока-Кола» у світі, 2015 р.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ
Знаю і вмію обґрунтувати
Працюю з картою
Позначте на контурній карті світу штаб-квартири провідних ТНК у харчовій промисловості.
Шукаю в Інтернеті
За допомогою офіційних сайтів ТНК, що діють у харчовій промисловості України, вказаних у підручнику, нанесіть на контурну карту їхні штаб-квартири й виробничі підрозділи та поясніть місце нашої держави в їхній виробничо-збутовій політиці.
Генерую ідеї
Поясніть значення провідних ТНК в харчовій промисловості світу у виробництві харчових продуктів в Україні.
ДОСЛІДЖЕННЯ
Тема. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах
1. Їжа поділяється на дві великі групи: щоденна й святкова. Яка їжа та продукти посідають чільне місце в харчовому раціоні вашої родини? Яким стравам надають перевагу у вихідні та святкові дні?
2. Дослідіть і підготуйте презентацію про особливості харчування в країнах-сусідах України (дві-три на вибір). Зробіть порівняльний аналіз.
ДИСКУТУЄМО
Прочитайте уривок зі статті «Костюми від HugoBoss шиють в Україні» та обговоріть можливості подальшого розвитку швейної промисловості в нашій державі.
«85 % виготовлених в Україні суконь, плащів і костюмів із брендовими етикетками виїжджають за кордон.
Цікаво, що із-за кордону постачають усе — від тканин і ниток до етикеток, цінників й упаковки. Вітчизняні фабрики виконують замовлення та відправляють у Європу й США вже готові вироби.
Саме робота на іноземні бренди нині стала головною сферою діяльності вітчизняних швейних фабрик... на експорт відправляють до 85 % їхньої продукції.
Співробітництво із закордонними замовниками не лише допомогло вижити вітчизняній легкій промисловості, а й дозволило їй долучитись до світових технологій, а також модернізувати обладнання. Сьогодні устаткування українських фабрик... відповідає європейському рівню.
Водночас... налагодити власне виробництво й відмовитись від давальницьких схем вдається лише одиницям, і цьому заважають надвеликі податки, а також неможливість конкурувати з напливом дешевих неякісних товарів, що потрапляють на український ринок як напівлегальний імпорт і контрабанда.
Також бар’єром підприємці називають і невигідні умови співпраці, що диктують українські торговельні мережі, а насамперед — відсутність вітчизняної сировинної бази».
Із газети «Вечірній Харків», 06.09.2013 р.
ВИСЛОВЛЮЄМО ВЛАСНІ СУДЖЕННЯ
Прочитайте уважно уривок зі статті «Особливості національного ринку цукру України» та обговоріть можливості відновлення обсягів виробництва цукру з вітчизняної сировини. Як вплине євроінтеграція України на відновлення обсягів виробництва цукру в державі?
«...Потужності українських цукрозаводів дозволяють переробити понад 40 млн т цукрових буряків і виробити щорічно до 4,4 млн т цукру. Агрокліматичні умови цукросіючих районів України сприяють отриманню такого врожаю цукросировини. Вирощення цукрових буряків є працеємним процесом, який передбачає внесення мінеральних добрив і пестицидів, механізовану обробку посівів та збір коренеплодів. Усе це потребує значних витрат на закупівлю агрохімії, підтримання сільгосптехніки, придбання паливно-мастильних матеріалів.
...
Від 2001 р. Україна не має можливості забезпечити себе цукром. Починаючи з цього року нестачу цукрових буряків поповнюють за рахунок імпортного цукру-сирцю. Собівартість виробництва білого цукру з тростинного цукру-сирцю майже на третину дешевша від бурякового. Крім цього, продаж цукру, виробленого з імпортної цукросировини, за цінами нижче від встановленої мінімальної ціни, збиває вартість бурякового цукру, що негативно впливає на рентабельність цукробурякового виробництва й дестабілізує ринок. Особливо гостро це відчувається, коли ринок переповнено сирцевим цукром у період виробництва бурякового цукру».
Із сайта Калинівського машинобудівного заводу
МІЦНІ ЗНАННЯ — СТРАТЕГІЧНЕ МИСЛЕННЯ
1. Які зміни відбудуться у виробництві електроенергії в разі закриття всіх АЕС у світі?
2. Зазначте негативні аспекти використання енергоефективних ламп освітлення.
3. Який буде обсяг економії паливно-енергетичних ресурсів в Україні за умови введення в експлуатацію такої самої кількості та потужності ВЕС і СЕС, як у Франції?
4. Які види відходів сільського та лісового господарства у вашій області використовують для виробництва електроенергії й тепла?
5. У якому регіоні Україні доцільно розвивати енергетику на основі місцевих запасів геотермальних вод?
6. Чи можна стверджувати, що «залізний вік» триває й нині?
7. Чи є перспективи збереження мартенівського способу виробництва сталі у світі?
8. Як ви вважаєте, чи потрібно нарощувати виробничі потужності в чорній металургії України?
9. Чому, на вашу думку, у м. Києві діють підприємства з виплавки титану та золота?
10. Яка сировинна база підприємства з виплавки золота в м. Львові?
11. Поясніть, чому найбільше у світі виробляють азотних добрив.
12. Який чинник зумовив зосередження найпотужніших нафтопереробних підприємств у Європі в м. Роттердамі?
13. Поясніть, чому в Україні нині не виробляють харчову соду за наявності достатньої кількості відповідної сировини.
14. Які екологічні проблеми виникли у Свазіленді через посадку лісів деревообробними компаніями?
15. Чому Україна нарощує обсяги експорту пелетів до країн-членів ЄС?
16. Поясніть, чому в автомобілебудуванні світу широко застосовують виробничу кооперацію та спеціалізацію.
17. Які чинники зумовили поширення сільськогосподарського машинобудування в усіх регіонах України?
18. Чи є можливим в Україні відновити виробництво хатніх телевізорів у великих масштабах?
19. Як, на вашу думку, модернізація рухомого складу «Укрзалізниці» вплине на розвиток вітчизняного машинобудування?
20. Чому, на вашу думку, одяг і взуття іноземних виробників дешевші від вітчизняного на внутрішньому ринку України?
21. Назвіть чинники, які зумовили утвердження в українській легкій промисловості експортоорієнтованої моделі розвитку.
22. Обґрунтуйте, чому найбільшим центром хутрової промисловості України є м. Тисмениця Івано-Франківської області.
23. Чому нині гутництво переважно зосереджено у Львівській області?
24. Поясніть причини збільшення обсягів імпорту вживаного одягу та взуття до України.
25. Поясніть, чому ТНК «Кока-Кола» відкрила свій завод з розливу напоїв у передмісті Києва.
26. Чому в Україні у 2015 р. виробили стільки цукру, як у 1915 р. (1,5 млн т)?
27. Поясніть, який чинник зумовив зосередження більш ніж половини виробництва майонезу в Україні в містах Запоріжжя, Львів, Харків.
28. Який чинник зумовив розміщення нового олійноекстраційного заводу в м. Южному Одеської області?
29. Чому в Херсонській області виробляють найбільше в Україні консервованих овочів?
30. Чому Китай вважають «майстернею світу»?
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)