Войти
Закрыть

Що вивчає економічна географія

9 Клас , Географія 9 клас Пестушко, Уварова 2022 (повторне видання)

 

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Географія 9 клас Пестушко, Уварова 2022 (повторне видання)", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

§ 1. Що вивчає економічна географія

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

 Економічна географія в системі географічних наук. Сучасна географія - це велика «родина», або, інакше кажучи, система споріднених, природничих (фізико-географічних) і суспільних (соціально-економічних), наук. Основні в цій системі дві - це фізична (природнича ) географія і суспільна географія.

Попри те, що фізична та суспільна географія застосовують у своїх дослідженнях єдиний територіальний підхід, між ними є суттєві відмінності, оскільки мають різні об’єкти вивчення. Фізична географія спрямовує свою увагу в межах обраної території на сукупність різноманітних природних об’єктів, процесів і явищ, які утворюють численні природно-територіальні комплекси різного рівня складності. Фізична географія як наука досліджує територіальну організацію природи земної поверхні - взаємозалежне розташування окремих природних компонентів і природних комплексів за певними законами на певній території.

Натомість об’єктом вивчення суспільної географії на такій території є сукупність суспільних (соціально-економічних) об’єктів, процесів і явищ, як-от: населення та демографічні процеси, населені пункти та урбанізація, різноманітні підприємства і виробництва, освітні установи та заклади охорони здоров’я і культури, зайнятість населення, транспорт і торгівля тощо. Усі вони, подібно до природних об’єктів та процесів, відрізняються у різних частинах земної поверхні. Отже, суспільна географія вивчає територіальну організацію суспільства, тобто взаємозалежне розташування населення і господарства, а також їхніх сукупностей - суспільних комплексів за певними законами на певній території.

У суспільній географії виокремлюють окремі галузі (мал. 1). Під час опановування курсу географії 8 класу, ви уже долучилися до суспільної географії, вивчаючи населення нашої країни та світу загалом. Утім такі географічні пошуки є неповними, адже поза увагою залишилося, зокрема, господарство. Тим часом географів завжди цікавило, як господарюють люди, що населяють різні частини нашої планети. Яким чином вони використовують природні ресурси в різних державах? Що спонукає людей з різною культурою підтримувати тісні торговельні зв’язки і як проявляються ці зв’язки в різних куточках планети?

Мал. 1. Галузі суспільної географії

Відповіді на ці та багато інших запитань шукали вчені під час спеціальних географічних досліджень. Із часом такі дослідження і заклали основу нової науки - економічної географії.

 Об’єкт вивчення і значення економічної географії. Економічна географія - галузь суспільної географії, об’єктом якої є господарство. Економічна географія вивчає територіальну організацію виробничої діяльності суспільства, тобто досліджує взаємозалежне розташування господарських об’єктів та різні форми їхнього територіального об’єднання (виробничо-територіальні комплекси).

Важливо пам’ятати, що господарство вивчається не само по собі, а у нерозривних зв’язках з природою та населенням конкретної території. Тому економічна географія використовує результати досліджень передусім інших географічних наук, як природничих, так і суспільних. Водночас, вона збагачується знаннями багатьох і негеографічних наук. Серед таких, зокрема, економіка і соціологія, екологія і статистика, етнографія і математика, фізика і хімія та ін.

ІСТОРІЯ ГЕОГРАФІЇ

Впровадження в науковий обіг терміна «економічна географія» наприкінці XIX ст. пов’язують з німецьким ученим В. Готцом. На теренах України, економічну географію викладали, зокрема в Київському університеті, ще наприкінці XIX - початку XX ст. А в 1921 р. у складі Одеського інституту народного господарства (нині Одеський національний економічний університет) створено кафедру економічної та соціальної географії.

Економічна географія поділяється залежно від особливостей предмета вивчення. Так, наприклад, предметом може бути територіальна структура господарства в цілому або окрема галузь виробництва. Залежно від цього, виділяється загальна економічна географія і галузева (географія промисловості, сільського господарства, транспорту тощо). Щодо території охоплення виділяють регіональну економічну географію і географію світового господарства.

Значення економічної географії, як і інших галузей суспільної географії, зростає разом з посиленням господарської діяльності людини. Так, географія природних ресурсів дозволяє не лише зрозуміти закономірності їхнього поширення, але й усвідомити нерідко їхню обмеженість як в планетарному масштабі, так і для окремих країн та регіонів. Географія промисловості допомагає своєчасно відстежувати появу найсучасніших товарів і послуг та світові тенденції розміщення їх виробництва. Успішні наукові розвідки в географії сільського господарства - це запорука уникнення нестачі продовольства для населення. Наукові дослідження в географії будівництва дозволяють раціонально використовувати сировинну базу і забезпечувати безперебійне постачання необхідних матеріалів для будівельного комплексу. Важливими передумовами успішного функціонування транспортних засобів у перенаселених мегалополісах та окремих густо населених країнах є наукові дослідження у сфері географії транспорту.

У повсякденному житті кінцеві результати економіко-географічних досліджень ми відчуваємо майже щодня - коли облаштовуємо або споруджуємо власне житло, споживаємо звичну нині електроенергію, обираємо в найближчому супермаркеті найрізноманітніші товари, користуємося міським або власним транспортом, насолоджуємося сучасними інформаційними технологіями тощо.

• Взаємодія господарства і природи в географічному середовищі. Виробничо-територіальні комплекси обов’язково розглядаються в економічній географії з урахуванням взаємодії господарства з природою. Адже багато тисячоліть природа є головним джерелом ресурсів, які використовує для своїх господарських потреб людство. Спочатку людина обмежувалася прилеглою територією і впливала лише на навколишнє природне середовище - частину природи, з якою перебувала в безпосередньому контакті. Поступовий розвиток цивілізації, розвиток техніки дали новий поштовх процесу інтенсивного перетворення природи з метою максимального використання її ресурсів.

Конфлікт між людиною і природою особливо загострився у другій половині XX ст. Саме тоді руйнівну діяльність людини стали порівнювати з дією геологічних сил Землі, оскільки вона набула планетарних масштабів.

Наслідком тривалої господарської діяльності людини, що супроводжувалося нещадною експлуатацією природних ресурсів стало виникнення географічного середовища - частини, освоєної людиною і задіяної ним у виробництво географічної оболонки. Нині господарська діяльність людини спостерігається практично в усіх географічних поясах Землі. З подальшим розширенням сфери діяльності людини географічне середовище починає охоплювати дедалі більшу частину географічної оболонки, і не виключено, що в майбутньому може поглинути її повністю.

Зважаючи на сказане, украй важливо, поки ще не пізно, змінити ставлення людини до природи. Саме це мав на увазі наш видатний учений, академік В. І. Вернадський, розвиваючи уявлення про ноосферу - «сферу розуму». Вона, розумна діяльність, має зрештою стати вирішальним фактором у системі «людина-суспільство-природа». Адже географічне середовище є необхідною умовою існування суспільства. Тут безпосередньо відбувається життєдіяльність людини, що значною мірою визначається наявністю природних ресурсів.

Економічна географія прагне винайти такі способи територіальної організації виробництва, коли й суспільство почуватиметься комфортно, і природі не буде завдано шкоди.

ГОЛОВНЕ

• Об’єктом вивчення економічної географії є господарство.

• Економічна географія вивчає територіальну організацію виробничої діяльності суспільства.

• Географічне середовище - частина освоєної людиною і задіяної ним у виробництво географічної оболонки.

• Економічна географія прагне до ефективної територіальної організації виробництва, за якої природі не буде завдано шкоди.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

  • 1. Назвіть основні споріднені науки сучасної географії.
  • 2. Що є об’єктом вивчення економічної географії?
  • 3. Поясніть, як економічна географія пов’язана з іншими науками.
  • 4. Порівняйте, що вивчають фізична та економічна географія, знайдіть спільне й відмінне.
  • 5. Обґрунтуйте необхідність досліджень в економічній географії з урахуванням взаємодії господарства з природою.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Пестушко, Уварова 2022 (повторне видання)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Географія 9 клас Пестушко, Уварова 2022 (повторне видання)", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду