Войти
Закрыть

Нафтодобувні країни

9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)

 

§ 53. Нафтодобувні країни

1. Назвіть країни, у яких Україна купує основні енергоносії — нафту і природний газ. 2. Покажіть розташування цих країн на політичній карті світу.

1. КРАЇНИ — ЕКСПОРТЕРИ НАФТИ.

На сьогоднішній день головним енергоносієм є нафта. Найбільші її запаси зосереджені в країнах Близького Сходу — Саудівській Аравії, Омані, Бахрейні, Об’єднаних Арабських Еміратах. Ці країни, а також деякі інші належать до Організації країн — експортерів нафти (ОПЕК) (мал. 1).

Найбільшим експортером нафти у світі є Саудівська Аравія. За нею йдуть Кувейт, ОАЕ та Іран. Швидко зростають обсяги поставок нафти на світовий ринок з Іраку. Тут видобуток нафти зосереджується переважно на шельфі. Потужними нафтодобувними країнами світу також є Мексика та Венесуела. Останнім часом видобуток нафти нарощують країни Південно-Східної Азії — від Індонезії до В’єтнаму. Найвідомішим експортером нафти в регіоні є султанат Бруней (мал. 2).

Зараз спостерігається значний просторово-територіальний розрив між основними районами видобутку та споживання нафти. Це головна географічна особливість нафтової галузі світу. Країни Перської затоки формують напрямки основних потоків нафти. Завдяки особливостям їхнього географічного положення на узбережжі Перської затоки головним вантажем світового морського флоту є нафта. У цих країнах зосереджені величезні наземні й підземні резервуари для накопичення та зберігання нафти. Крім танкерного флоту, нафту перевозять залізницями, а також транспортують трубопроводами з насосними станціями й нафтовими резервуарами.

Мал. 1. Нафтодобувні країни ОПЕК (штаб-квартира у Відні). Офіційний сайт ОПЕК — http://www.opec.org/opec_web/en/.

Сучасні головні світові вантажопотоки спрямовані від портів Саудівської Аравії, Оману, Бахрейну, Кувейту, ОАЕ переважно до країн Західної Європи та Японії. Суецький канал неспроможний пропускати сучасні величезні танкери, тому вони прямують до Європи навколо Африки. Менші танкери обирають коротший і дешевший шлях через канал.

Знайдіть на політичній карті світу нафтодобувні країни.

На політичній карті світу, як ви вже знаєте, існує ціла низка дуже багатих країн. Так звані нафтоекспортні держави утворюють серед них своєрідну групу. Унаслідок продажу нафти на світовий ринок протягом останніх десятиліть вони накопичили величезні грошові ресурси. Крім того, більшість із них дуже раціонально використали свої нафтодолари для власного соціально-економічного розвитку, їхні правителі вчасно зрозуміли, що запаси нафти рано чи пізно виснажаться, або людство знайде альтернативні джерела палива. Наприклад, у надзвичайно багатому еміраті Дубай

(ОАЕ), який вражає весь світ сучасними архітектурними спорудами й високим рівнем життя своїх громадян, прибутки від видобутку нафти у 2015 р. становили лише 6%. Основні прибутки надходили від рекреаційно-туристичного комплексу, надання різноманітних, перш за все торговельних, послуг тощо.

За додатковими джерелами знайдіть цікаві факти про життя в нафтоекспортних країнах. Поділіться цією інформацією з однокласниками.

Однак буде помилкою вважати, що жителям нафтодобувних країн можна взагалі не працювати, а лише відпочивати. Держави проводять тут дуже розумну політику, яка стимулює людей до праці. Так, навчання є безкоштовним лише на дефіцитних у певний період спеціальностях. Хоча місцеві жителі дійсно майже не працюють у непрестижних галузях господарства, на важких або екологічно небезпечних виробництвах. Цю роботу зазвичай виконують іноземці. Вони часто влаштовуються таксистами, будівельниками, офіціантами тощо. Так, в ОАЕ громадяни держави працюють лише на державній службі, у школах, лікарнях, навчальних закладах, авіаційній галузі.

2. ПРОБЛЕМИ НАФТОДОБУВНИХ КРАЇН.

Нафтодобувним країнам Перської затоки (крім Саудівської Аравії та Кувейту) не вдалося створити на своїй території потужну нафтопереробну промисловість. Основні підприємства цієї галузі зосереджені в США та країнах Західної Європи. Проте сира нафта набагато дешевша за продукти її переробки. Тому для збільшення власних прибутків ці, а також інші нафтодобувні держави на кошти, отримані від продажу енергоносіїв, будують нафтопереробні та інші промислові підприємства на своїй території. Наприклад, в ОАЕ працюють два потужні заводи з виплавки алюмінію, у Катарі виплавляють сталь.

Мал. 2. Королівська сім'я Брунею.

Спрогнозуйте наслідки будівництва нафтопереробних заводів у нафтодобувних країнах.

Мал. 3. Вартість бензину в окремих країнах світу.

На думку вчених, у майбутньому на країни — експортери нафти чекають не найкращі часи. У всіх регіонах світу відкривають нові родовища нафти, упроваджуються нові технології видобутку нафти, але науково-технічний прогрес пропонує людству альтернативи нафтопродуктам. Попереду нові відкриття, які об’єктивно підриватимуть господарство країн, що орієнтовані лише на сировинний розвиток економіки. Тому сьогодні країни — експортери нафти замислюються над пошуком альтернативних напрямків власного соціально-економічного розвитку.

Проаналізуйте дані мал. 3 та зробіть відповідні висновки.

ВИСНОВКИ

• Нафтодобувні країни в 1960 р. створили організацію ОПЕК, головним завданням якої є узгодження нафтової політики (видобуток і постачання на світовий ринок нафти) її 14 країн-членів та захист їхніх інтересів.

• Значний просторово-територіальний розрив між основними районами видобутку й споживання нафти спричинив формування головних світових вантажопотоків від портів Саудівської Аравії, Оману, Бахрейну, Кувейту, ОАЕ до країн Західної Європи та Японії.

• Завдяки продажу нафти на світовий ринок окремі нафтодобувні країни накопичили величезну кількість грошових ресурсів та спрямували їх на розвиток промисловості та соціальної сфери.

• Для збільшення власних прибутків країни Перської затоки та інші нафтодобувні держави будують на своїй території нафтопереробні підприємства.

• Науково-технічний прогрес пропонує людству різні альтернативи нафтопродуктам, тому країни — експортери нафти шукають нові напрямки власного соціально-економічного розвитку.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Назвіть країни світу, які належать до групи нафтодобувних. Знайдіть їх на політичній карті світу.

2. Поясніть, чому ці країни намагаються створювати власні нафтодобувні та інші підприємства.

3. Які переваги дає цим країнам наявність запасів нафти? Чи варто розраховувати на ці ресурси в найближчій перспективі?

4. Укажіть види транспорту, які розвиваються в нафтодобувних країнах. Покажіть на карті світу основні світові вантажопотоки нафти.

5. За матеріалами телебачення, радіо та мережі Інтернет дізнайтеся, чи всі нафтодобувні країни світу є багатими та заможними (на прикладі Венесуели). Поділіться цією інформацією з однокласниками.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація