Войти
Закрыть

Японія — розвинена країна Азії

9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)

 

§ 47. Японія — розвинена країна Азії

Пригадайте, як відрізняється клімат північної та південної частин Японських островів.

Офіційна назва — Японія. Столиця — Токіо (понад 8 млн жителів). Площа — 378 тис. км(60-те місце у світі). Населення — близько 127 млн осіб (дев’яте місце). Державна мова — японська. Грошова одиниця — єна. Насправді Японія не має офіційного державного герба, а відома всім 16-пелюсткова жовта хризантема є емблемою японського імператорського дому. Прапор Японії — червоне коло на білому тлі (мал. 1).

Мал. 1. Державні символи країни: імператорська печатка і прапор.

1. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.

Японія — країна-архіпелаг, яка не має сухопутних кордонів із жодною державою світу. На заході вона омивається водами Східнокитайського та Японського морів, на сході й півдні — Тихим океаном. У цілому її територія складається із 4 тис. островів. Лише чотири з них — Кюсю, Хоккайдо, Хонсю та Сікоку — є великими. Японія має сприятливе географічне положення для розвитку економіки, оскільки розташована в Тихому океані, який відокремлює її від двох найпотужніших країн світу — США та Китаю. Острівне положення дає їй змогу використовувати транспортні магістралі океану і сприяє світовому лідерству в галузі суднобудування.

Мал. 2. Японки в кімоно — національному одязі країни.

Знайдіть на карті острови, які входять до складу країни.

2. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.

Майже вся територія Японії розташована на вершинах вулканів, які об’єдналися у великі або малі острови. Процеси горотворення тут тривають постійно, і тому в Японії відбувається до 5 тис. землетрусів на рік. Потужні руйнівні землетруси, які є тут досить частим явищем, завдають країні значних збитків. Прикладом величезних втрат економіки Японії через природні катаклізми є аварія на атомній станції «Фукусіма», яка сталася у 2011 р. Землетрус і цунамі спричинили зупинку всіх атомних електростанцій країни (мал. 3).

За додатковими джерелами підготуйте повідомлення про наслідки аварії на атомній станції «Фукусіма».

Японці дуже люблять природу, а в шкільній програмі є уроки милування природою. Майже 25% території країни займають національні парки, заповідники і заказники (мал. 4).

Мінерально-сировинні ресурси країни дуже обмежені. Інтенсивно експлуатуються морські ресурси (риба, водорості, молюски, краби тощо). Є мінеральні та термальні джерела.

Мал. 3. Ліквідація аварії на АЕС «Фукусіма».

Мал. 4. 1) Цвітіння сакури навесні в місті Осака; 2) японський клен восени.

3. НАСЕЛЕННЯ.

Густота населення в Японії дуже велика і перевищує 300 осіб/км2. Населення розміщене вкрай нерівномірно. Відносно слабозаселеними є північні й західні райони. Міське населення перевищує 78%. Крім столиці, до міст-мільйонерів належать Йокогама (4 млн жителів), Осака (3 млн), Нагоя (2,3 млн). Зростання кількості населення вже майже припинилося. Японія має одну з найвищих у світі середню тривалість життя населення — більше ніж 80 років. Це типова однонаціональна держава, де японці становлять понад 99% населення. Тут також живе незначна кількість корейців, китайців та корінних жителів айнів. Останні відрізняються від японців більш європейськими рисами (світліша шкіра, у чоловіків густі бороди).

4. ГОСПОДАРСТВО.

Японія — одна з найрозвиненіших постіндустріальних країн. За обсягом ВНП вона є третьою державою після США та Китаю. Нестача природних ресурсів повного мірою компенсується вмілим використанням переваг географічного положення, високою кваліфікацією, культурою, працелюбністю та патріотизмом населення, високим рівнем розвитку науки і техніки.

У промисловості значну увагу приділяють новітнім галузям, які базуються на передових технологіях (мал. 6). Японія виробляє близько половини морських суден, до 30% якісної офісної та побутової техніки. За виробництвом роботів країна посідає перше місце у світі.

Промисловість Японії швидко пристосовується до мінливих потреб світового ринку.

Розвиток господарства ґрунтується на потужному паливно-енергетичному комплексі, який працює на довізній сировині. Розвивається теплова та гідроенергетика. До аварії на «Фукусімі » АЕС вважалися настільки безпечними й досконалими, що на них влаштовували екскурсії для туристів.

На імпортній руді та вугіллі з Австралії працює чорна металургія, що є в Японії однією з найпотужніших у світі. Підприємства, розміщені на узбережжі, мають високий рівень автоматизації виробничих процесів. Кольорова металургія виплавляє необхідні для машинобудування метали — мідь, алюміній, цинк. ЦІ галузі забезпечують країні високорозвинену автомобільну промисловість. Найпотужнішими концернами є «Ніссан», «Тойота» і «Хонда». Вони успішно конкурують з американською та європейською автомобілебудівною промисловістю. За обсягами випуску електронно-обчислювальної техніки Японія поступається лише США.

За рівнем розвитку хімічна промисловість посідає друге місце після машинобудування й спеціалізується переважно на виробництві пластичних мас, синтетичних смол, хімічних волокон, синтетичного каучуку. Підприємства цієї галузі сконцентровані в найбільших містах на східному узбережжі (Токіо, Осака, Нагоя, Кавасакі).

Мал. 5. Японська історична архітектура.

Поясніть причини концентрації промисловості Японії на Тихоокеанському узбережжі.

У Японії розвинена також легка промисловість, яка виробляє текстиль (Токіо, Кіото, Нагоя, Кобе). На заході країни випускають шовкові тканини й тканини з хімічних волокон.

Знайдіть на карті атласу найбільші промислові центри країни.

Японці з давніх часів використовували дари моря. Рибоконсервна промисловість є лідером харчової промисловості. Серед її інших галузей виділяються цукрова, борошномельна, пивоварна. Водночас недостатньо розвинені м’ясна та молочна промисловість.

У сільському господарстві переважають дрібні селянські господарства. Продукція цієї галузі становить лише 2,2% ВНП. Основу складають рис, соя, картопля, овочі, фрукти, цукрова тростина, цитрусові, тютюн. Японія посідає перше місце у світі за виловом риби. Країна імпортує до 30% усіх продуктів харчування. Раніше японці вживали дуже мало м’яса, але зараз ситуація змінилася. Швидкими темпами розвиваються свинарство та бройлерне птахівництво.

Мал. 6. Роботизований машинобудівний завод у Японії.

Основним видом транспорту Японії є автомобільний. Протяжність автомобільних магістралей перевищує 1,2 млн км, залізниць — 30 тис. км. Для країни характерні швидкісні залізниці та шосейні шляхи. Окремі острови з’єднані мостами й тунелями. Найбільший у світі підводний тунель «Сейкан» споруджено через Сангарську протоку. У Японії діють понад 100 портів. За тоннажністю морського торговельного флоту країна посідає друге місце у світі. У міжнародних пасажирських перевезеннях переважає авіаційний транспорт.

5. РЕГІОНИ ЯПОНІЇ.

Усього в Японії виділяють вісім економічних районів. Найпотужніший із них — Канто, найбільш освоєна й заселена східна частина острова Хонсю. Найбільшими містами є Токіо та Йокогама. Тут зосереджені головні виробничі потужності машинобудування країни, де випускається понад 30% національної продукції промисловості, із якої більше половини складають продукція радіоелектроніки та машинобудування.

Друге місце за значенням посідає регіон Кінкі, або Кансай. До нього належать центральна й західна частини острова Хонсю з промисловими центрами Осака, Кобе та Кіото, де виробляється понад 15% продукції машинобудування Японії.

Третє місце належить регіону Токайдо. Головними промисловими центрами тут є Нагоя, Хамамацу, Сідзуока та ін. Тут розвинені автомобільна і нафтохімічна промисловість, традиційна легка промисловість. У регіоні функціонує потужний технополіс Хамамацу.

28 грудня 1991 р. Японія визнала незалежність України, а 23 січня 1992 р. були встановлені дипломатичні відносини між країнами. У Києві працює посольство Японії. Договірно-правова база двосторонніх відносин постійно розширюється. Зростає товарообіг між двома країнами.

ВИСНОВКИ

• Японія — острівна країна, яка не має сухопутних кордонів із жодною державою світу та активно використовує транспортні магістралі океану.

• Мінерально-сировинні ресурси країни дуже обмежені. Щороку тут відбувається до 5 тис. землетрусів, оскільки процес горотворення ще триває.

• Японія — одна з найрозвиненіших постіндустріальних держав, типова однонаціональна країна з великою густотою населення. У промисловості значна увага приділяється новітнім галузям, які базуються на передових технологіях. Підприємства розміщені на узбережжі та мають високий рівень автоматизації виробничих процесів.

• Японія посідає перше місце у світі за виловом риби. У сільському господарстві переважають дрібні селянські господарства. Основним видом транспорту Японії є автомобільний. У міжнародних пасажирських перевезеннях переважає авіаційний транспорт.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Охарактеризуйте географічне положення Японії. Оцініть його вплив на розвиток господарства країни.

2. Які географічні процеси вплинули на розвиток атомної енергетики країни?

3. Поясніть, чому в країні набула розвитку галузь робототехніки.

4. Чому країна змушена імпортувати продукти харчування? Які умови не сприяють розвитку сільського господарства країни?

5. У школах Японії передбачено уроки милування природою. Запропонуйте природні явища, які варті того, щоб проводити такі уроки в навчальних закладах України.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація