Малі острівні країни. Найменш розвинені країни
- 5-01-2022, 20:37
- 390
9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)
§ 54. Малі острівні країни. Найменш розвинені країни
Які острівні країни та країни-архіпелаги вам відомі? Знайдіть їх на політичній карті світу.
1. МАЛІ ОСТРІВНІ КРАЇНИ.
Малі острівні країни тривалий час не могли знайти власний шлях до соціально-економічного процвітання. Невеликі за площею та кількістю населення, іноді віддалені від основних центрів економічного розвитку, часто не маючи природних ресурсів, вони десятиліттями стояли осторонь світового прогресу. Проте глобалізація та розвиток світового ринку відкрили перед ними небачені раніше перспективи. І багато острівних країн скористалися наданими можливостями.
Наприклад, завдяки видобутку місцевих фосфатів у 1910—1990-х рр. значно розбагатіла маленька держава Науру в Океанії. Однак причина цього полягає не лише в наявності природних ресурсів. Урядом було правильно обрано модель соціально-економічного розвитку країни, спрямовану на процвітання місцевого населення. Так, наймані робітники та інженерно-технічний персонал після закінчення терміну трудового договору мають залишити острів. Якщо житель Науру бере шлюб з іноземцем, то втрачає всі права на місцеві ресурси (а відповідно і гроші) і також має виїхати з країни. Усі економічні процедури Науру перенесла до Австралії, де був збудований хмарочос «Науру Хаус» (Вежа Науру) (мал. 1). Однак фосфатні родовища вичерпалися, залишивши після їх розробки економічні та екологічні проблеми.
Мал. 1. 1) «Науру Хаус» — 52-поверховий будинок у центрі Мельбурна (Австралія); 2) екологічні проблеми Науру як наслідок видобутку фосфатів.
Спрогнозуйте, що може статися з країнами на зразок Науру, коли вичерпаються їхні природні ресурси. Які висновки із цього можна зробити?
Правильно обрані спеціалізація та модель розвитку допомогли й іншим у недалекому минулому бідним острівним країнам стати багатими. Це «країни-готелі», які використовують свої сприятливі природні умови для надання туристичних послуг, наприклад Кіпр (мал. 2).
Деякі країни обрали для свого збагачення не лише туризм, а й плантаційне господарство або надзвичайно сприятливе географічне положення (Сингапур, Тайвань), стали офшорними зонами та «країнами-банками» (Ямайка, Барбадос, Аруба, Тринідад і Тобаго тощо).
Кіпр як країна ЄС, крім статусу «туристичної Мекки світу», є офшорною зоною, тут розвивається і плантаційне господарство.
Сингапур узагалі є унікальною острівною країною. Він позбавлений практично всіх природних ресурсів місцевого походження для власного розвитку. Наприклад, ця країна-місто-острів не має навіть питної води, яка надходить до Сингапура двома водогонами із сусідньої Малайзії. Коли в 1965 р. країна здобула незалежність, більшість її дуже бідного населення вважала, що держава не зможе проіснувати й півроку. До того ж це була ще й найбільш корумпована держава Азії.
Мал. 2. Кіпр.
Сьогодні Сингапур є найрозвиненішою країною цієї частини світу, де майже відсутня корупція (за неї передбачене найсуворіше покарання — смертна кара). Фактично єдиним ресурсом розвитку цієї держави стали правильно обрана модель розвитку, вигідне географічне положення й розважливий керівник держави Лі Куан Ю (мал. 3). Сингапур став своєрідним зразком успішних принципів швидкого соціально-економічного перетворення держави з бідної на найрозвиненішу.
За додатковими джерелами знань знайдіть та проаналізуйте найбільш відомі цитати Лі Куан Ю.
2. НАЙМЕНШ РОЗВИНЕНІ КРАЇНИ СВІТУ.
Незважаючи на загальний прогрес людської цивілізації, у світі продовжують існувати найменш розвинені країни, які ніби хочуть показати світу, як не треба жити, управляти державою, розвивати економіку. Ви вже знаєте, що найбільше таких держав в Африці, багато — в Азії, Латинській Америці й Океанії (Бангладеш, Чад, Ефіопія, Гаїті тощо). Цікаво, що поряд із ними розташовані багаті держави, приклад життя яких бідні країни десятиліттями не можуть запозичити для власного розвитку. Наприклад, у басейні Карибського моря існує одна з найбідніших країн світу Гаїті, а поряд із нею — процвітаюча Домінікана. Бідна країна Нікарагуа в Центральній Америці сусідить із розвиненою Коста-Рикою. Порівняємо показники ВВП на одну особу в цих країнах (див. таблицю). Іноді вважають, що причина відсталості таких країн полягає в їхньому колоніальному минулому. Проте й Багамські Острови або Сингапур також колись були колоніями.
«Усі мають вивчати англійську, а рідна мова повинна стати для вас другою...»
«У мене було два шляхи: перший — це красти й вивести друзів і рідних до списків "Форбс", при цьому залишивши свій народ на голій землі; другий — це служити своєму народу й вивести країну в десятку провідних країн світу. Я обрав друге...»
Мал. 3. Перший прем'єр-міністр Республіки Сингапур Лі Куан Ю.
Таблиця
ВВП НА ОДНУ ОСОБУ ОКРЕМИХ КРАЇН СВІТУ
За допомогою даних таблиці та додаткових джерел проаналізуйте ВВП на одну особу найбідніших країн світу. Зробіть відповідні висновки.
У більшості населення найбідніших країн світу відсутні політична воля та прагнення прогресивних змін в економіці й політиці. Низький освітній рівень, злидні, корупція, злочинність, панування олігархічних кланів, політична й економічна залежність від інших країн не створюють передумов для піднесення економіки. Ці країни фактично залишаються постачальниками трудових ресурсів і сировини для розвинених країн.
ВИСНОВКИ
• Невеликі за площею та кількістю населення, віддалені від основних центрів економічного розвитку, не маючи природних ресурсів, малі острівні країни десятиліттями стояли осторонь світового прогресу. Глобалізація та розвиток світового ринку відкрили перед ними нові перспективи. Розвиток цих країн відбувся завдяки правильно обраній спеціалізації та моделі соціально-економічного розвитку.
• Найбільше найбідніших держав існує в Африці, Азії, Латинській Америці та Океани. Сьогодні для таких країн характерні низький рівень освіти, злидні, корупція, злочинність, панування олігархічних кланів тощо. Ці країни фактично є постачальниками трудових ресурсів і сировини для розвинених країн.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Поясніть причини, чому серед острівних країн є як бідні, так і багаті.
2. Охарактеризуйте основні причини бідності країн.
3. Покажіть на політичній карті світу регіони, де є найбільша кількість бідних країн.
4. Назвіть причини розвитку Сингапуру. Чи можливе таке явище в нашій країні?
5. Поясніть на конкретних прикладах, чи завжди колоніальне минуле країн є причиною їхньої бідності.
Коментарі (0)