Польща
- 6-01-2022, 00:32
- 612
9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)
§ 63. Польща
Назвіть країни, із якими Україна межує за заході. Які відносини підтримує з ними наша держава?
Офіційна назва — Республіка Польща. Столиця — Варшава (понад 1,7 млн жителів). Площа — 313 тис. км2 (69-те місце у світі). Кількість населення — 38,6 млн осіб (33-тє місце). Державна мова — польська. Грошова одиниця — злотий (мал. 1).
Мал. 1. Державні символи країни: герб і прапор.
1. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.
Польща розташована в басейні річок Вісла та Одра. На північному сході країна межує з Калінінградською областю Росії (анклав) та Литвою. На сході та південному сході простягнулися кордони з Білоруссю та Україною. На півдні та південному заході Польща межує зі Словаччиною та Чехією. Західні кордони відділяють її від Німеччини. Географічне положення Польщі в основному вигідне. За сприятливістю транспортно-географічного положення Польща посідає друге місце в Європі після України (мал. 2).
За допомогою політичної карти Європи поясніть особливості й переваги географічного положення Польщі в цій частині світу.
Поясніть, як ви розумієте поняття «транзитна територія».
2. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.
Понад 90% території Польщі займають рівнини (низовини та височини). На півдні країни височать гори — Західні Карпати й Судети. Найвища точка — гора Черти в масиві Татри (2499 м).
Клімат Польщі помірний, перехідний від морського до континентального. Температура повітря взимку знижується у східному напрямку, а влітку підвищується. Трапляються морози до -26...-28°С. На рівнинній частині країни кількість опадів коливається від 500 до 700 мм на рік.
СЛОВНИК
Анклав (у перекладі — закривати на ключ) — територія або частина держави, що оточена з усіх боків територією іншої держави. Наприклад: Республіка Сан-Марино розташована в межах Італії, італійське місто Кальпоне — у Швейцарії.
Більшість річок належать до басейну Балтійського моря. Вони досить повноводні. Вісла й Одра судноплавні та з’єднані між собою каналами. У Польщі є понад 900 озер. Найбільше їх розташовано на півночі.
На території Польщі переважають бідні дерново-підзолисті ґрунти, на яких у минулому росли могутні ліси. На сьогодні лісистість території становить близько 27%. На сході й півночі збереглися первісні ліси (пущі) — Біловезька, Августовська, де водяться зубри, лосі, олені, козулі, кабани, вовки, рисі та цінні промислові птахи — тетеруки, глухарі, куріпки. У Польщі існує більше десяти національних парків. Балтійське море має значні рибні запаси (тріска, салака).
Країна володіє багатою мінерально-сировинною базою: є поклади кам’яного й бурого вугілля, сірки, кухонної солі, мідної та цинкової руд, численні джерела мінеральних вод. Гідроенергетичні ресурси незначні.
3. НАСЕЛЕННЯ.
За кількістю населення Польща посідає восьме місце в Європі. Його середня густота становить близько 125 осіб/км2. Найгустіше заселена центральна й південна частини та узбережжя Балтійського моря, найменше — гірські райони. Спостерігається незначний природний приріст населення. Середня тривалість життя жінок становить 77 років, чоловіків — 68 років. Переважає міське населення — близько 65%. Крім столиці, більше міст-мільйонерів немає. У Лодзі живуть понад 800 тис., у Кракові — близько 750 тис. жителів. Поляки становлять майже 98% населення країни.
За додатковими джерелами порівняйте релігійний склад населення України та Польщі. Зробіть відповідні висновки.
4. ГОСПОДАРСТВО.
Економіка Польщі завершує ринкові перетворення. Це типова індустріально-аграрна країна. У промисловості переважають машинобудування й хімічна промисловість. Розвинені легка та гірничодобувна галузі.
Основний енергоносій Польщі — кам’яне вугілля Верхньосилезького басейну, за видобутком якого країна посідає перше місце в Європі та є найбільшим його експортером. Видобуток нафти та природного газу незначний. Основний центр чорної металургії розташований на півдні в районі Кракова та Ченстохова. У Верхній Силезії працюють підприємства кольорової металургії: виплавляють цинк, алюміній та мідь. До цієї металургійної бази тяжіє важке машинобудування. Випускають автомобілі, трамваї, сільськогосподарські машини, морські судна, майже весь спектр побутової техніки, емальований посуд тощо. Найбільшими машинобудівними центрами є великі міста. Заводи Варшави спеціалізуються на виробництві приладів, верстатів, електроніки, медичного обладнання (мал. 3).
Мал. 2. Особливості транспортно-географічного положення Польщі та України.
Хімічна промисловість представлена всіма найважливішими галузями. У Плоцьку діє потужний нафтопереробний завод. Розвинена фармацевтична промисловість.
У Польщі традиційно поширені легка й харчова промисловість. Головним центром виробництва текстилю є Лодзь. Харчова промисловість виробляє м’ясні та плодоовочеві консерви, бекон, переробляє картоплю, а також борошно й цукор. Польські продукти з молока мають попит не тільки серед споживачів країни, а й за її межами.
У структурі сільського господарства переважає рослинництво. Вирощують пшеницю, жито, ячмінь, повсюдно поширена картопля. На півдні зосереджені значні посіви цукрового буряку (сьоме місце у світі). За поголів’ям свиней Польща також посідає сьоме місце серед країн світу. Щорічно в Балтійському морі виловлюють близько 500 тис. т риби.
Мал. 3. Медичне обладнання для лікарень, виготовлене в Польщі.
Мал. 4. Аудиторія у Варшавському медичному університеті.
Для країни характерна густа транспортна мережа, яка має транзитне значення. Протяжність залізничних колій перевищує 30 тис. км, автомобільних магістралей — 150 тис. км. Для судноплавства інтенсивно використовуються річки й канали. Найбільші морські порти — Гданськ, Гдиня й Щецин.
Поясніть, що таке транзитні транспортні шляхи. Чи можна назвати польську транспортну мережу транзитною?
2 грудня 1991 р. Польща однією з перших у світі визнала державну незалежність України.
4 січня 1992 р. між країнами були встановлені дипломатичні відносини.
Важливою складовою зовнішньої політики Польщі є підтримка українського суверенітету. Україна, як буферна зона між нею і Росією, важлива для польських інтересів політичної та економічної безпеки. Після вступу до НАТО Польща стала «міжнародним адвокатом» України на шляху до європейської інтеграції нашої держави.
Сьогодні Польща — друга країна світу за обсягами трудової міграції з України (переважно із західних областей нашої країни). Слід зазначити, що ці трудові мігранти зайняті здебільшого на низькокваліфікованих роботах і є дешевою робочою силою для економіки Польщі.
ВИСНОВКИ
• Як і Україна, Польща має сприятливе транзитне транспортно-географічне положення, що позитивно впливає на економічний розвиток держави.
• Країна володіє багатою мінерально-сировинною базою, має достатні для розвитку сільського господарства природно-кліматичні ресурси. За кількістю населення Польща посідає сьоме місце в Європі.
• Польща — типова індустріально-аграрна країна, у промисловості якої переважають машинобудування й хімічна галузь. Традиційно розвинені легка й харчова промисловість. У структурі сільського господарства переважає рослинництво.
• Країна має густу наземну транспортну мережу та великі морські порти — це Гданськ, Гдиня й Щецин.
• Польща та Україна — давні економічні, політичні й культурні партнери. Країна підтримує курс нашої держави на євроінтеграцію.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. За допомогою карт атласу порівняйте географічне положення країн-сусідів України — Білорусі та Польщі. Зробіть відповідні висновки.
2. Охарактеризуйте населення Польщі.
3. Знайдіть у засобах масової інформації відповідь на запитання, чому Польща залучає трудові ресурси з інших країн. Підприємства яких галузей господарства мають нестачу трудових ресурсів?
4. Порівняйте сільське господарство Польщі та Білорусі. Зробіть відповідні висновки.
5. Складіть маршрут туристичної мандрівки Польщею. Презентуйте його на наступному уроці географії.
Коментарі (0)