Войти
Закрыть

Сусіди та партнери України: Грузія, Туреччина

9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)

 

§ 65. Сусіди та партнери України: Грузія, Туреччина

Назвіть країни, із якими межує Україна.

1. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ, ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ ГРУЗІЇ.

Грузія — унітарна держава Східної Європи площею 69,7 тис. км2. Столиця — місто Тбілісі. Кількість населення становить близько 3,72 млн осіб. Державною мовою є грузинська, грошова одиниця — грузинський ларі (мал. 1).

Мал. 1. Державні символи країни: герб і прапор.

Територія країни розташована на південно-східному узбережжі Чорного моря, що не має значних заток і півостровів. Межує з Росією, Туреччиною, Вірменією, Азербайджаном. Близько 87% території займають Кавказькі гори (найвища точка — г. Шхара, 5068 м). Решта території — це низовини (Алазанська, Картлійська, Колхідська). Поширені жовтоземи, чорноземи та червоноземні ґрунти.

За допомогою додаткових джерел дізнайтеся, як евкаліпти свого часу допомагали осушувати заболочені землі Колхіди.

Клімат Грузії коливається від субтропічного на заході до помірного на сході. У Причорномор’ї випадає від 1000 до 2800 мм опадів на рік, у Східній Грузії — 300—600 мм. Погода в горах мінлива з раптовими похолоданнями, снігопадами, зливами, градом, які супроводжує фен — сильний вітер, що дме з гір у долини.

Західна Грузія переважно безліса, її займають лісостепи і степи. Уздовж деяких річок (Алазані, Кура) та на схилах найвищих хребтів збереглися темнохвойні (переважно соснові) ліси з домішками ялиці, дуба, граба. Повноводні річки використовуються в іригації й мають значні запаси гідроенергії.

СЛОВНИК

Іригація (зрошування) — підведення води на поля з нестачею вологи для підвищення родючості ґрунту, збільшення запасів вологи в шарі ґрунту на рівні коріння рослин.

Серед специфічних ландшафтних зон Грузії — широколистяні ліанові ліси Колхіди з вічнозеленими деревами й чагарниками, а також лісові масиви піцундської та ельдарської сосни.

Геологічна будова та історія території зумовили утворення в надрах різноманітних корисних копалин. Тут є запаси нафти, природного газу, вугілля, кольорових (мідь, свинець, цинк) і благородних металів, гірничо-хімічної (барит, кальцит, тальк) та нерудної сировини для металургії (доломіти, флюсові вапняки), керамічної і порцелянової сировини (каолін, глини), літографського каменю, що використовується у виробництві штучних алмазів, тощо.

За додатковими джерелами підготуйте повідомлення про сучасну історію Грузії, російсько-грузинську війну та її соціально-економічні наслідки.

2. НАСЕЛЕННІ.

У Грузії розташовано 62 міста, найбільшими з яких є Тбілісі, Поті та Кутаїсі — найстаріше місто країни (мал. 2).

Починаючи з 1992 р. кількість населення в країні скорочується. Причиною цього є економічне становище в Грузії після розпаду СРСР, пов’язана із цим трудова міграція, агресія сусідньої Росії та зменшення народжуваності. У складі населення переважають грузини (86,8%), азербайджанці (6,2%) та вірмени (4,5%).

Як у результаті трудової міграції у Грузії змінилася частка населення працездатного та пенсійного віку?

Грузинська мова має унікальну абетку, що є однією з найдавніших у світі. Понад 98 % етнічних грузинів вважають її рідною. Згідно з Конституцією Грузії в Абхазькій автономії другою офіційною мовою є абхазька.

Більшість етнічних грузинів належать до грузинської православної автокефальної церкви — гілки православного християнства, яке проникло сюди ще в IV ст. Є також незначна кількість католиків, мусульман (суніти та шиїти), багато храмів, синагоги й мечеті.

Мал. 2. 1) Площа Свободи у Тбілісі; 2) центр Кутаїсі.

Грузія, як і наша країна, прагне стати членом ЄС та НАТО. Це є причиною напружених відносин та конфліктів із сусідньою Росією, один із яких 26 серпня 2008 р. закінчився одноосібним визнанням Росією незалежності Абхазії та Південної Осетії.

3. ГОСПОДАРСТВО.

Грузія — індустріально-аграрна країна, що розвивається. Її промисловість дає 25,9% ВВП, найбільшу частку у структурі якої займає переробна (до 70%). Основні складові промисловості: чорна (Руставі, Зестафоні, Чіатура) та кольорова (Маднеулі) металургія, авіаційна, машинобудівна (Тбілісі, Кутаїсі, Батумі), електромоторна, текстильна, хімічна, легка (шовкова, вовняна, бавовняна, взуттєва, трикотажна, швейна) та харчова(виноробна, виробництво чаю, коньяків, тютюнових виробів, ефірної олії, овочевих і фруктових консервів, мінеральних вод, лісових горіхів).

СЛОВНИК

Богарне землеробство — вид рільництва, за якого оброблювані землі не поливають, зберігаючи весняну вологу спеціальними агромеліоративними заходами (дозволяє використовувати незручні для зрошення ділянки). Посіви живляться дощовою та ґрунтовою вологою, що стікає з гір. Таке землеробство поширене в передгір'ях і на околицях оаз (країни Закавказзя та Середньої Азії).

Електроенергетика представлена ТЕС та ГЕС, найбільша з яких побудована на річці Інгурі.

На спеціалізацію сільського господарства Грузії впливає вертикальна поясність, яка притаманна гірським країнам. Особливості клімату дозволяють вирощувати в країні виноград, фрукти, цитрусові, чай, ефіроолійні та інші субтропічні культури. Розвинене богарне землеробство, де переважають посіви пшениці, кукурудзи, овочів та фруктів, виноградники. Поширене м’ясо-молочне скотарство, у гірських районах — пасовищне вівчарство.

У країні розвинені залізничний, автомобільний, морський, трубопровідний транспорт. Найбільші морські порти — Батумі та Поті — забезпечують експортно-імпортні перевезення країни. Вони, як і головний аеропорт країни у Тбілісі, мають важливе транзитне значення. Одним із головних напрямків економіки країни є туризм.

Складіть та обґрунтуйте туристичний маршрут країною.

Грузія визнала незалежність України в 1991 р., дипломатичні відносини між двома країнами було встановлено в липні 1992 р. Із моменту здобуття незалежності Україною країни розглядають одна одну як стратегічних партнерів, обидві підтримують західний політичний та економічний напрямок.

Підготуйте повідомлення на тему «Леся Українка, Давид Гурамішвілі та інші діячі культури в розвитку відносин Україна — Грузія».

4. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ, ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ ТУРЕЧЧИНИ.

Туреччина розташована в Азії між Чорним і Середземним морями. Офіційна назва країни — Турецька Республіка. Населення становить близько 81,3 млн осіб, державна мова — турецька (тюркська) (мал. 3).

Туреччина межує з Вірменією, Грузією, Азербайджаном, Іраном, Іраком, Сирією, Грецією (Егейським морем) та Болгарією. Європейська частина країни складає 23,764 тис. км2, омивається водами Чорного й Мармурового морів і має вихід до Егейського моря. Площа азіатської частини — 755,688 тис. км2.

Мал. 3. Державні символи країни: герб і прапор.

За допомогою карт атласу порівняйте площу й кількість населення Туреччини та України, зробіть відповідні висновки.

Більша частина території Туреччини розташована в межах Анатолійського плоскогір’я й Вірменського нагір’я, Понтійських гір і хребтів Тавра. Найвища точка — згаслий вулкан Великий Арарат (5165 м). У горах беруть початок Тигр, Євфрат, Кура, Аракс та інші річки. На внутрішніх плоскогір’ях утворилися великі безстічні солоні озера Ван, Туз тощо.

Клімат Туреччини змінюється від субтропічного середземноморського до морського вологого й помірного з 1000 до 2500 мм опадів на рік. Ліси й чагарники займають 26% території країни. На заході росте валоновий дуб, дубильні речовини жолудів якого застосовуються в шкіряному та фарбовому виробництвах. Переважають степи й напівпустелі.

Туреччина посідає перше місце у світі за запасами бору, цеоліту, торію й пемзи та входить до десятки лідерів за запасами целестину, бариту, азбесту, хроміту, вольфраму, бокситу та інших мінералів.

5. НАСЕЛЕННЯ.

На території країни, крім турків, проживають азіатські (курди, вірмени, араби) та балканські (болгари, греки, албанці, боснійці, хорвати) народи. Майже чверть населення Туреччини — це діти віком до 14 років. Близько 75% населення проживає в містах. Понад 80% жителів вважають рідною турецьку мову. Найпоширенішими мовами є північнокурдська, арабська, азербайджанська, кабардинська, болгарська.

Землі Туреччини є колискою давніх цивілізацій, мови яких на сьогодні стали «мертвими». Підготуйте повідомлення про ці мови.

Переважна більшість населення країни — мусульмани-суніти. У Туреччині розташовано близько 78 тис. мечетей, є християнські храми, синагоги. Численні культові споруди є спадщиною не тільки країни, а й усього людства. Туреччина є світською державою, у 1928 р. президент М. К. Ататюрк скасував іслам як державну релігію країни.

За додатковими джерелами дізнайтеся більше про реформи М. К. Ататюрка та їхні наслідки для подальшого розвитку країни.

6. ГОСПОДАРСТВО.

Туреччина — індустріально-аграрна країна. Основу її господарства складають гірничодобувна промисловість, чорна і кольорова металургія, нафтопереробка, машинобудування, паперова, легка та харчова промисловість. У машинобудуванні активно діють ТНК («Форд», «Фіат», «Рено», «Мерседес» та інші), які виготовляють вантажні автомобілі, тягачі, автобуси, легкові автомобілі, трактори. У Стамбулі та Ізмірі розташовані суднобудівні заводи. Хімічна промисловість випускає фосфатні та азотні добрива, засоби захисту й стимулювання зростання рослин, барвники, автомобільні шини. Нафтопереробні заводи працюють у Батмані, Ізмірі, Мерсині, Кириккале.

Рисоочисні фабрики, цукрові заводи, кондитерські підприємства, борошномельні заводи розташовані переважно у великих містах, найбільші макаронні й бісквітні фабрики — у Стамбулі та Ізмірі. Найбільша в країні шоколадна фабрика в Стамбулі збудована за участю швейцарського капіталу. Країна експортує борошно в Ірак, Іран, Румунію, Алжир, а макаронні вироби — у Німеччину, арабські та інші країни.

Легка промисловість випускає килими, ручну пряжу, мохер, в’язані вироби, штучні й синтетичні волокна, шовк, готовий одяг, білизну в Адані, Стамбулі, Ізмірі, Кайсері, Денізлі, Бурсі та інших містах. Ця продукція, а також шкіра та взуття, експортуються в країни Європи, у тому числі й в Україну (мал. 4).

Проаналізуйте діаграму на мал. 4 та поясніть причини зменшення обсягів торгівлі України з Туреччиною.

Порцеляно-фаянсові фабрики виробляють посуд, фаянсову й керамічну плитку, санітарно-технічне устаткування. На експорт ідуть віконне й пляшкове скло, скляний кухонний і столовий посуд, кришталь.

Зерновими культурами (озима пшениця, ячмінь, кукурудза, жито, овес, просо і рис) зайнято до 80% ріллі. Вирощують бобові, овоче-баштанні й технічні культури. Важливий експортний напрямок — плодівництво — розвинений у всіх приморських районах. Пшеницю, яка займає понад 65% посівів зернових, вирощують майже повсюдно, а городні й баштанні культури — ближче до споживачів, неподалік великих міст. Бавовник культивують у Середземноморському та Егейському районах і повністю використовують для власних потреб. Льон і кунжут вирощують як олійні культури, із конопель виготовляють канати, мотузки, мішковину й олію. Туреччина — один з основних виробників східного тютюну переважно на експорт.

Найбільше експортне значення мають виноград, інжир, маслини, цитрусові, фундук. За площею насаджень маслин і виробництвом олії Туреччина входить до першої п’ятірки держав світу.

У країні розводять звичайних та ангорських кіз, велику рогату худобу, свійську птицю, тут поширене шовківництво. Вівчарство забезпечує 45% прибутку від скотарства.

Мал. 4. Частка Туреччини в загальному обсягу експорту та імпорту України.

В імпорті країни переважають енергоносії, промислове обладнання, споживчі товари та зброя.

У країні розвинені всі основні види транспорту. Державні залізниці Туреччини безпосередньо пов’язані з транспортною мережею Сирії, Ірану та європейських країн. Шосейні дороги із твердим покриттям мають високу якість, незважаючи на те, що країна розташована в сейсмічно активній зоні й більшість її території гориста. Головні морські порти — Стамбул, Ізмір, Іскендерун, Самсун, Трабзон. Аеропорти Стамбула й Анкари обслуговують декілька десятків міжнародних авіаліній. Авіаційна транспортна компанія «Турецькі авіалінії» входить у десятку найкращих у світі.

За додатковими джерелами підготуйте повідомлення про релігійні свята Курбан Байрам та Свято солодощів. Поділіться цією інформацією на одному з уроків географії.

Мал. 5. Туристичні «перлини» Туреччини: 1) Памуккале; 2) Каппадокія; 3) давнє місто Міра.

Кліматичні умови західного та південного узбережжя країни сприяли розвитку тут туризму (мал. 5), а саме курортного господарства світового рівня. Найпопулярніші курорти країни — Сіде, Белек, Мармарис, Анталія, Кемер, Аланія, Бодрум, Фетхіє — протягом майже восьми місяців на рік надають сезонну роботу значній кількості працездатного населення країни та забезпечують розвиток багатьох видів господарства.

Українсько-турецькі відносини мають давню історію, насичену як позитивними, так і негативними подіями. Сьогодні дружні політичні, економічні та культурні зв’язки будуються на взаємній підтримці між країнами. Туреччина однією з перших визнала державний суверенітет України. Вона є одним із головних економічних партнерів нашої держави. 14 березня 2017 р. було підписано договір про спрощення візового режиму для громадян України, які можуть подорожувати Туреччиною з українським ID-паспортом.

Дізнайтеся більше про культурні відносини України та Туреччини на сайті українсько-турецького культурного центру «Сяйво» (електронний режим доступу: http://syaivo.org/index.php/uk/.

ВИСНОВКИ

• Сусіди та партнери України Грузія й Туреччина не мають безпосередніх кордонів із нашою країною, але підтримують добросусідські культурні, економічні та політичні зв'язки.

• Як і Україна, після здобуття незалежності Грузія мала низку проблем, пов'язаних з економікою, відпливом із країни працездатного населення. Грузія, подібно до нашої держави, прагне стати членом ЄС та НАТО.

• Туреччина — індустріально-аграрна країна з потужною промисловістю та багатопрофільним сільським господарством. Дружні політичні, економічні й культурні відносини Туреччини з нашою державою будуються на взаємній підтримці між країнами. Туреччина однією з перших визнала державний суверенітет України.

• 14 березня 2017 р. було підписано договір про спрощення візового режиму для громадян України, які можуть подорожувати Туреччиною з українським ID-паспортом.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Порівняйте фізико-географічне положення Грузи та Туреччини. Поясніть його вплив на формування природних умов для розвитку в цих країнах сільського господарства.

2. Охарактеризуйте особливості промисловості Туреччини. Поясніть, чому країна залучає іноземних інвесторів для її розвитку.

3. Які напрямки сільського господарства розвинені як в Україні, так і в Грузії та Туреччині? Яку допомогу в розвитку сільського господарства можуть надати ці країни одна одній?

Дослідження. Можливі моделі розвитку господарства країни з перехідною економікою (за вибором)

1. Виберіть одну країну з перехідною економікою.

2. Розробіть можливі моделі розвитку господарства цієї країни.

3. Назвіть перспективні напрямки розвитку країни. Обґрунтуйте свою думку.

4. Зробіть відповідні висновки.

Практична робота 16. Порівняння спеціалізації господарств країн-сусідів України. Оформлення результатів роботи в табличній формі (або у вигляді комп'ютерної презентації)

1. За допомогою додаткових джерел географічної інформації складіть комп’ютерну презентацію (5—7 слайдів) про спеціалізацію господарства однієї з країн-сусідів України.

2. Порівняйте спеціалізацію господарства цієї країни та України.

3. Зробіть відповідні висновки.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація