Войти
Закрыть

Проблема війни і миру

9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)

 

§ 72. Проблема війни і миру

Інформацію про які «гарячі точки» планети повідомляють кожного дня засоби масової інформації? Де вони розташовані?

1. ПРОБЛЕМА ВІЙНИ І МИРУ У СВІТІ ТА В УКРАЇНІ

Проблема війни і миру на нашій планеті сьогодні набуває актуальності, хоча зберігаються і традиційні проблеми, що існують століттями й десятиліттями. Геополітичні проблеми, або проблеми збереження миру на Землі, пов’язані з особливостями взаємодії країн на політичній карті світу. Ці проблеми спричиняють воєнні конфлікти, загрожують людству світовою війною. Військові арсенали країн світу представлені такою кількістю атомної, хімічної та біологічної зброї, що спроможна знищити саму планету. Щорічно людство створює нові види озброєння, засоби знищення людей і різноманітних будівель.

Систематично у світі виникають десятки зон нестабільності, де відбуваються збройні протистояння різних груп населення, народів або держав. Такі місця мають тенденцію до розростання й перетворення на цілі райони. Конфлікти в них тривають роками, а іноді й десятиліттями, залучаючи все більшу кількість країн і народів.

На сьогоднішній день до гострих, десятиліттями не вирішених геополітичних проблем належать протистояння євреїв і арабів на землях Палестини на Близькому Сході, воєнні дії в Сирії, Іраку, Афганістані, де громадянська війна з короткими перервами триває з 1978 р., Сомалі, Південному Судані, Ефіопії, конфлікт між мусульманами та індуїстами в індійському штаті Кашмір і, як наслідок, постійна військова напруга між двома ядерними державами Індією і Пакистаном, релігійний конфлікт між мусульманами та християнами на території Нігерії, військові операції Росії на Північному Кавказі, воєнні дії на Донбасі та окупація Росією українського Криму.

Лідером за кількістю, тривалістю та запеклістю військових протистоянь є Африка. За підрахунками фахівців за останні півстоліття на континенті під час збройних конфліктів загинуло понад 10 млн осіб і майже вдвічі більше стали біженцями. В окремих країнах через нестачу дорослого чоловічого населення в конфлікт втягують дітей віком від 12 років.

Проаналізуйте дані мал. 1 та визначте групу країн, яка є найбільшим джерелом біженців. Поясніть, чому вони не залишаються на батьківщині. До яких країн прагнуть потрапити ці люди?

Мал. 1. Країни — постачальники біженців.

2. СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ. УЧАСТЬ КРАЇНИ В РОЗВ'ЯЗАННІ ПРОБЛЕМИ.

Ситуація, що склалася в Україні з 2014 р., узагалі є новим напрямком збройного протистояння у світі. Росія як ядерна держава, що за відповідними угодами і ядерним роззброєнням України виступила державою-гарантом територіальної цілісності нашої країни, здійснила окупацію частини території України, порушивши таким чином власні зобов’язання та всі міжнародні правила і норми.

Україна бере активну участь у вирішенні міжнародних конфліктів. Наприклад, вона виступала посередником у врегулюванні конфлікту між Республікою Молдовою і самопроголошеною Придністровською Молдавською Республікою. Українські миротворці у складі міжнародних миротворчих сил ООН працювали на Балканах, Близькому Сході, в Іраку. На сьогодні вони беруть участь у миротворчих операціях у деяких країнах Західної Африки.

Ідеали життя без війн, де в міжнародних відносинах дотримуються загальноприйнятих норм справедливості та співіснування, сягають корінням у глибоку давнину. Ці думки супроводжували людину на всіх етапах розвитку цивілізації. Слова відомого письменника Габріеля Гарсіа Маркеса «Набагато легше розпочати війну, ніж її закінчити» мають пам’ятати всі жителі планети Земля.

ВИСНОВКИ

• Проблеми збереження миру на Землі пов'язані з особливостями взаємодії країн на політичній карті світу. Військові арсенали країн світу мають таку кількість атомної, хімічної та біологічної зброї, що спроможна знищити Землю. Створення нових видів озброєння триває.

• Збройні протистояння на конфліктонебезпечних територіях поширюються, тривають роками і залучають усе більшу кількість країн і народів. На жаль, зараз одним з осередків нестабільності стали й окремі території нашої держави.

• Україна брала участь у вирішенні міжнародних конфліктів на Балканах, Близькому Сході, в Іраку, Західній Африці тощо.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Охарактеризуйте географію глобальної проблеми війни і миру.

2. Проаналізуйте сутність, причини виникнення, особливості прояву проблеми війни і миру.

3. Укажіть на карті світу регіони та країни найбільшого прояву проблеми війни і миру.

4. Як ви вважаєте, чи має проблема війни і миру етичний характер?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація