Туризм в Україні
- 7-01-2022, 15:49
- 350
9 Клас , Географія 9 клас Бойко
§ 40. ТУРИЗМ В УКРАЇНІ
• Пригадайте, які існують види рекреаційних ресурсів.
• Чому рекреаційно-туристична спеціалізація господарства є перспективною для України?
РЕКРЕАЦІЙНО-ТУРИСТИЧНІ РЕСУРСИ. Україна володіє значним туристичним потенціалом і має всі передумови для розвитку внутрішнього та міжнародного туризму. Це стосується насамперед багатства рекреаційно-туристичних ресурсів, до яких належать мінеральні води, лікувальні грязі, морські узбережжя, внутрішні водойми та річки, лісові та гірські ландшафти зі сприятливими кліматичними умовами, унікальні природні комплекси та об’єкти, створені людиною (історико-культурні центри і пам’ятки).
Мінеральні води є в надрах усієї території України, найбільше їх — у Прикарпатті, Карпатах, на Поділлі, у Криму. Лікувальні грязі поширені у Причорномор'ї й Приазов’ї (лимани), Криму і Прикарпатті. У цих районах створено найбільше бальнеологічних курортів: Немирів, Шкло, Великий Любінь, Черче, Моршин, Трускавець, Східниця — у Прикарпатті; Поляна, Синяк, Шаян, Кваси — в Карпатах; Гусятин, Сатанів, Хмільник — на Поділлі; Одеса, Гола Пристань, Євпаторія, Саки, Феодосія, Бердянськ — на Чорноморсько-Азовському узбережжі. Найвідомішими бальнеологічними курортами в інших регіонах країни є Миргород і Слов’янськ.
Рекорди України
В Україні великої популярності набули курорти Закарпаття. У 2015 році туристичний потік у Карпатах влітку збільшився на 20-30 % порівняно з минулим сезоном і становив близько 450-500 тис. осіб.
Кліматичні ресурси найсприятливіші для оздоровлення і відпочинку в лісових районах (курорти Ворзель і Пуща-Водиця біля Києва, Слов’яногірськ на Донбасі), у гірських і лісових районах Карпат (Яремча, Ворохта), на морських узбережжях (указані вище курорти, а також Затока, Очаків, Скадовськ, Алупка, Ялта, Алушта, Судак тощо).
В Україні є значний потенціал для розвитку гірського туризму (у т. ч. гірськолижного — комплекси «Буковель» на Івано-Франківщині, «Драгобрат» у Закарпатті, «Славське» і «Захар Беркут» на Львівщині), водного (сплав рівнинними і гірськими річками), спелеологічного (у печерах Поділля і Криму) та інших видів туризму.
Об’єктами пізнавального туризму є визначні пам’ятки природи, історії та культури. В Україні нараховується понад 8 тис. об’єктів природно-заповідного фонду, які, поряд з природоохоронною та науковою, мають естетичну й рекреаційну цінність. Серед них 24 біосферні та природні заповідники, майже 120 національних і регіональних ландшафтних парків, понад сотня ботанічних садів, дендрологічних парків і парків-пам’яток садово-паркового мистецтва. Унікальним є Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, який стали відвідувати українські та іноземні туристи, щоб оцінити масштаб трагедії та героїзм ліквідаторів аварії.
Україна у просторі й часі
Новітні технології на службі туризму
В Україні в туризмі активно використовують QR-коди. Наприклад, у Львові їх розміщено на майже 100 туристичних об'єктах. Це дає змогу туристам легко орієнтуватися в місті, навіть не знаючи мови, тому що QR-коди встановлено кількома мовами. Використовуючи їх, користувач може моментально заносити у свій телефон інформацію про об'єкт.
В Україні понад 130 тисяч пам’яток історії та культури національного, регіонального та місцевого значення, які поширені насамперед у західній і центральній частинах країни та в Криму. Найбільша кількість пам’яток — у Києві, Львові, Кам’янці-Подільському. До списку історичних поселень України входять понад 400 міст і селищ. У багатьох з них збереглися історико-архітектурні й археологічні ансамблі, на основі яких створено заповідники (наприклад, «Софія Київська», «Ольвія», «Чернігів стародавній», «Давній Галич», міста Луцьк, Бахчисарай). Заповідниками оголошені місця історичних подій («Поле Берестецької битви» на Рівненщині), окремі замки й фортеці та їх групи («Олеський замок» на Львівщині, «Хотинська фортеця» у Чернівецькій області, «Замки Тернопілля»), пам’ятні місця, пов’язані з визначними людьми («Батьківщина Тараса Шевченка» на Черкащині), давні некрополі («Личаківський цвинтар» у Львові) тощо.
Україна у просторі й часі
У зв'язку з тимчасовою окупацією Росією Криму в туристів набувають популярності інші напрями. Зокрема в Одесу влітку 2015 року приїхало на 40-50 % туристів більше, ніж у попередні роки. Зросла кількість відпочивальників у Затоці Одеської області, на курортах Херсонської області.
Чимало прочан і релігійних туристів приваблюють відомі святині — Києво-Печерська, Почаївська та Святогірська лаври, Марійський духовний центр у Зарваниці (Тернопільська область) та Херсонес у Криму, численні монастирі. Уся територія України з її мальовничими ландшафтами, розмаїтими культурно-побутовими і сільськогосподарськими традиціями населення придатна для зеленого, або сільського, туризму, який набуває популярності.
ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ТУРИЗМУ В УКРАЇНІ. Відповідно до закону України «Про туризм», у нашій країні туризм є одним з пріоритетних напрямів розвитку економіки та культури. Чимало країн намагаються розв’язати проблеми економічного розвитку за допомогою міжнародного туризму. Оплачуючи товари і послуги, іноземні туристи забезпечують надходження валюти до бюджету приймаючої країни. Тому збільшення активного міжнародного туризму для України — це важливий напрям економічного зростання країни та окремих регіонів.
Після успішного проведення чемпіонату Європи з футболу (2012 р.) та пісенних конкурсів «Євробачення» (2004 і 2017 рр.) Україні вдалося сформувати позитивний туристичний імідж. Наша країна вперше потрапила до міжнародних туристичних рейтингів і путівників Globe Spots, TripAdvisor, The National Geographic Traveler, The Lonely Planet та ін.
Світу просторі й часі
Вплив воєнних дій
Воєнні дії на сході України вплинули на кількість прибулих із-за кордону туристів: у 2013 р. вона становила 24,6 млн осіб (валютні надходження - 5,85 млрд дол. США), а в 2014 р. і кількість осіб, і надходження скоротилися майже вдвічі.
Україна зацікавлює іноземних туристів, однак розвиток в’їзного туризму гальмує низка чинників. Це неефективне та нераціональне використання природних рекреаційно-туристичних ресурсів, занедбаність багатьох історико-культурних об’єктів, відсутність належної інфраструктури, украй незадовільний стан автошляхів. На кількість приїжджих останніми роками вплинули воєнні дії на сході країни і втрата Кримського півострова (Крим був обов’язковою частиною багатьох кількаденних турів). Чимало туристичних маршрутів були комбінованими — пролягали територією України та Росії. Тепер таке поєднання неможливе.
ОБ’ЄКТИ СВІТОВОЇ СПАДЩИНИ ЮНЕСКО В УКРАЇНІ. До списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО внесено 7 об’єктів України (мал. 178):
Мал. 178. Туристичні (ресурсно-рекреаційні, за О. Бейдиком) райони й об'єкти Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні
• собор Святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами та Києво-Печерська лавра (Київ);
• ансамбль історичного центру міста Львів;
• частину так званої Геодезичної дуги Струве (об’єкт, який був створений у ХІХ ст. для визначення розмірів і форми Землі, його залишки — окремі геодезичні пункти збереглися на території 10 сучасних держав). В Україні — це пункти «Баранівка», «Катеринівка», «Фельштин» (Хмельницька область) та «Старонекрасівка» (Одеська область);
• резиденцію митрополитів Буковини та Далмації (тепер — корпус Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича);
• давнє місто Херсонес Таврійський (в околицях м. Севастополь, Крим);
• дерев’яні церкви Карпатського регіону. Цей міждержавний серійний об’єкт утворюють 8 церков у Польщі та 8 в Україні: 4 на Львівщині (у містах Жовква, Дрогобич, селах Потелич, Матків), 2 — на Івано-Франківщині (м. Рогатин, с. Нижній Вербіж) і 2 на Закарпатті (с. Ужок, смт Ясіня);
• букові праліси Карпат. Це єдиний природний об’єкт на території України, який також є міждержавним (включає давні ліси Словаччини та Німеччини). Українська частина об’єкту — ліси, які поширені у 6-ти заповідних масивах на території Закарпаття.
Ураховуючи багатогранність культурного та природного багатства України, сформовано додатковий список із майже трьох десятків пам’яток для збільшення українського представництва у списку Світової спадщини.
Існує також список нематеріальної культурної спадщини, куди ЮНЕСКО включило від України петриківський розпис і козацькі пісні Дніпропетровської області.
ПОКАЗНИКИ РОЗВИТКУ ТУРИЗМУ В УКРАЇНІ. Облікувати кількість осіб, що здійснюють внутрішні та зовнішні туристичні поїздки, важко. Адже, окрім туризму, організованого через спеціальні фірми, існує також неорганізований туризм (особисті мандрівки). Туристичними послугами поза місцем свого проживання або в інших країнах можуть також користуватися люди, які здійснюють тимчасові поїздки не з туристичною метою. І навпаки, не всі, хто задекларував туристичну поїздку, прямують в іншу країну для задоволення туристичних потреб (наприклад, нелегальні трудові мігранти).
Рекорди України
За версією експертів Всесвітнього економічного форуму в Давосі (Швейцарія), Україна у 2017 р. посіла 51 місце у світі за культурними ресурсами, 71 — за туристичним сервісом, 79-81 — за авіа-, портовою та наземною інфраструктурою, 88 — за привабливістю для туристів, 98 — за екологічністю. Поки що наша країна перебуває в рейтингу інвестицій у туристичний бізнес на 124 місці.
Максимальні показники туристичних потоків і відповідно грошових надходжень в Україні були зафіксовані в передкризові 2008 і 2013 роки. Тепер вони значно нижчі, хоча зберігається тенденція до зростання. У загальній кількості осіб, які обслуговували туристичні фірми в Україні у 2016 р., 18 % припадало на внутрішніх туристів, понад 1 % — на іноземних, решта — це громадяни України, які виїжджали в закордонні тури. Загалом в Україні виїзний туризм охоплює 3-5 % всього населення. Найбільше українські туристи відвідують Єгипет, Туреччину та Грузію. У 2016 р. Україну відвідали 13,3 млн іноземних громадян з понад 110 країн. Найбільше в’їздів — із сусідніх держав, а також Ізраїлю, Туреччини, Німеччини, США.
ТУРИСТИЧНІ РАЙОНИ В УКРАЇНІ. Туристичний район — це територіальна сукупність взаємозв’язаних підприємств, які спеціалізуються на обслуговуванні туристів. Це дає змогу якнайкраще задовольнити їх потреби, використовуючи наявні природні та культурно-історичні комплекси території, а також її економічні чинники. В Україні виділяють п’ять туристичних регіонів: Причорноморський, Карпатсько-Подільський, Полісько-Столичний, Харківський і Придніпровсько-Донецький (мал. 178).
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Доведіть, що Україна володіє значним туристичним потенціалом.
2. На які природні рекреаційні ресурси багата Україна? Як їх використовують для розвитку туризму?
3. Які чинники гальмують розвиток туризму в Україні? Яких заходів потрібно вжити для подолання цієї проблеми?
4. Коли в Україні були зафіксовані максимальні показники туристичних потоків і грошових надходжень? Із чим це пов'язано?
Чи доводилося вам подорожувати? Яким регіоном пролягав маршрут вашої мандрівки? Охарактеризуйте цей регіон з погляду розвитку міжнародного туризму.
ШУКАЙТЕ В ІНТЕРНЕТІ
Використовуючи інтернет-джерела, дізнайтеся більше про такий об'єкт Світової Спадщини ЮНЕСКО в Україні як пункти геодезичної дуги Струве. Що це за об'єкт? Коли його було створено і з якою метою? У яких областях України збереглися окремі геодезичні пункти? На території ще яких держав вони є?
Коментарі (0)