Войти
Закрыть

Італія

9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)

 

§ 46. Італія

Пригадайте, який зв'язок існує між Італією, Ренесансом і розвитком науки за часів Середньовіччя.

Офіційна назва — Республіка Італія (мал. 1). Столиця — Рим (понад 3 млн жителів). Площа — 301 тис. км2 (70-те місце у світі). Кількість населення — понад 58 млн осіб (22-ге місце). Державна мова — італійська. Грошова одиниця — евро.

Мал. 1. Державні символи країни: герб і прапор.

1. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.

Італія — країна центральної частини Середземномор’я, розташована на Апеннінському півострові та великих островах Сардинія й Сицилія. Лише близько 20% її кордонів пролягають суходолом. У високогір’ях Альп вона межує з Австрією та Швейцарією, а також Францією й Словенією. На заході Італію омивають води Лігурійського та Тирренського морів, на півдні — Іонічного, на сході — Адріатичного. У цілому географічне положення країни сприяє розвитку співробітництва не лише з державами Європи та Африки, а й басейну Індійського океану через Суецький канал.

За допомогою карти світу прокладіть морський шлях з Італії до країн Індійського океану. Якими географічними об'єктами він пролягає?

2. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.

Територія Італії розташована у двох природних зонах. Північ — у лісовій зоні помірного поясу, південь — у субтропіках. В Альпах спостерігається висотна поясність. Рельєф більшої частини країни гірський і височинний. Лише в долині найбільшої в Італії річки По на півночі простяглася Паданська рівнина. Притоки По й численні канали використовуються як транспортні магістралі. У центрі й на півдні країни річки маловодні, нерідко пересихаючі влітку. В Альпах розташовані кілька мальовничих великих судноплавних озер. Несприятливими природними умовами є значні землетруси й виверження вулканів (Етна, Стромболі, Везувій).

За додатковими джерелами підготуйте повідомлення про землетруси, що сталися на території Італії в останні роки. Якими були їхні наслідки?

Клімат на більшій частині Італії субтропічний середземноморський із середніми температурами липня +20...+28°С, січня — 0...+12°С на півдні. Літо жарке й сухе. Щороку випадає 500—800 мм опадів (мал. 2).

На Паданській рівнині сформувалися доволі родючі алювіальні ґрунти. В інших частинах країни ґрунтовий покрив здебільшого змитий водними потоками. Близько 20 % території Італії вкрито переважно вторинними лісами. Національні парки займають 200 тис. га.

Як ви вважаєте, чому переважна більшість лісів в Італії — штучні?

Мінерально-сировинні ресурси Італії незначні. Є обмежені запаси руд кольорових металів. Серед будівельних матеріалів виділяється відомий в усьому світі каррарський мармур (мал. 3).

Недостатність водних, лісових, ґрунтових і мінеральних ресурсів компенсується багатими природними рекреаційними ресурсами країни.

Дізнайтеся, які об'єкти Світової спадщини ЮНЕСКО є в Італії. Які з них ви хотіли б відвідати?

3. НАСЕЛЕННЯ, ОСОБЛИВОСТІ КУЛЬТУРИ І ТРАДИЦІЇ.

За кількістю населення Італія є четвертою країною в Європі після Німеччини, Франції та Великої Британії. Середня густота населення перевищує 190 осіб/км2, по території воно розміщене дуже нерівномірно. У гірських районах та на острові Сардинія густота населення коливається від 40 до 70, а в промислових районах Ломбардії та навколо Неаполя досягає 1000 осіб/км2. Природний приріст населення від’ємний, що зумовлює «старіння нації». Частка міських жителів становить близько 70%. Крім столиці, містами-мільйонерами є Мілан і Неаполь.

Мал. 2. Типові італійські пейзажі.

Мал. 3. Кар'єр із видобутку мармуру в Італії.

Італія — мононаціональна держава. Майже 92 % її населення становлять італійці. У північних прикордонних районах живуть австрійці, словенці, французи. У великих містах зараз швидко зростає кількість іммігрантів із Румунії та країн Північної Африки.

Що вам відомо про столицю Італії місто Рим? Підготуйте презентацію про це давнє місто.

Мал. 4. Традиційний карнавал у Венеції.

Мал. 5. Старовинний Колізей.

Італія має давню і значну культурну спадщину (мал. 4). На сьогодні у країні розташована найбільша у світі кількість пам’яток ЮНЕСКО (мал. 5). Тут розміщується найстаріший у Європі Болонський університет (1088 р.).

4. ГОСПОДАРСТВО.

Італія є однією з економічно розвинених постіндустріальних держав Європи та світу. Структуру ВНП країни складають: 61% — сфера послуг, 36% — промисловість, 3% — сільське господарство. Серед галузей промисловості найбільш розвиненими є машинобудування, харчова, хімічна, легка, металургійна галузі. Переважно в портах на довізній сировині працюють хімічні, нафтохімічні та металургійні підприємства. У Сардинії виплавляють кольорові метали. Власні енергоресурси забезпечують лише 20% потреб країни.

За картами атласу назвіть країни, із яких Італія імпортує енергоресурси.

Металургійна та значною мірою хімічна промисловість працюють на забезпечення потреб багатогалузевого машинобудування. Воно виробляє автомобілі, де переважає відомий концерн «Фіат» (Турин, Мілан, Неаполь). Італія також спеціалізується в Європі на випуску мотоциклів, моторолерів і велосипедів. Надзвичайно потужний військово-промисловий комплекс випускає різноманітну продукцію: від танків і ракет до стрілецької зброї. Розвиненим є виробництво обчислювальної техніки, електронного обладнання та роботів.

Мал. 6. 1) Італійські маслини; 2) виробництво маслинової олії.

У центрі Італії розвинена текстильна промисловість. Італія разом із Францією є одним з осередків високої моди. Поблизу Мілана розташований один із найбільших центрів із виробництва взуття.

Розвинена харчова промисловість. Італійські паста (макаронні вироби) та піца здобули світову славу. Італія відома також як виробник вин.

У сільському господарстві, на відміну від інших розвинених країн Заходу, переважає рослинництво (58%). Італія посідає перше місце у світі з вирощування маслин (мал. 6), шосте — цитрусових, а також входить до першої десятки країн за валовими зборами пшениці, кукурудзи, овочів.

Поясніть, із яких причин рослинництво Італії розвинене більше, ніж, наприклад, Франції або Німеччини.

У невеликій за площею Італії провідна роль належить автомобільному транспорту. Він перевозить до 90% пасажирів і до 80% вантажів. У зовнішніх перевезеннях поза конкуренцією залишається морський транспорт. Італія має потужний морський флот і великі міжнародні порти (Генуя, Трієст, Неаполь).

Важливою галуззю економіки є туризм. Щороку країну відвідують понад 50 млн іноземних туристів, а галузь приносить Італії від 5 до 10 млрд дол.

28 грудня 1991 р. Італія визнала незалежність України, а місяць по тому між двома країнами були встановлені дипломатичні відносини.

ВИСНОВКИ

• Італія — четверта за кількістю населення країна центральної частини Середземномор'я, лише близько 20% кордонів якої пролягають суходолом. Вона розташована у двох природних зонах, більшість лісів насаджені штучно. Для країни з переважаючим гірським і височинним рельєфом характерні сильні землетруси й виверження вулканів.

• Мінерально-сировинні ресурси Італії незначні, світової слави набув каррарський мармур. Країна багата на природно-рекреаційні ресурси.

• Серед галузей промисловості найбільш розвиненими є машинобудування, харчова, хімічна, легка, металургійна галузі. Переважно в портах на довізній сировині для забезпечення потреб багатогалузевого машинобудування працюють хімічні, нафтохімічні та металургійні підприємства. Країна відома у світі як виробник побутової техніки, вин, взуття, одягу, меблів.

• У сільському господарстві переважає рослинництво; вирощують цитрусові, маслини, пшеницю, кукурудзу, овочі тощо. У галузі задіяно 10% іноземної робочої сили. Виробництво власної сільськогосподарської продукції забезпечує лише 75% власних потреб (виняток становлять лише вино, рис, овочі та фрукти). Країна імпортує пшеницю (65% потреб), кукурудзу (81 %), картоплю (80%). Скотарство покриває 76% внутрішніх потреб у м'ясі та 44% — у молоці.

• Італія має потужний морський флот і великі міжнародні порти.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. За допомогою карт атласу охарактеризуйте географічне положення Італії. Укажіть його позитивні та негативні риси.

2. Як несприятливі природні процеси та явища впливають на господарство країни?

3. Назвіть галузі спеціалізації господарства Італії.

4. За допомогою карт атласу назвіть найбільші промислові та сільськогосподарські райони країни.

5. Складіть туристичний маршрут об'єктами Італії, які б ви хотіли відвідати. Презентуйте результати роботи на наступному уроці.

6. Відомо, що країна самостійно забезпечує лише 1/5 власних потреб в енергоносіях. Яким досвідом у рішенні проблем енергозабезпечення могли б обмінятися Україна та Італія?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація