Войти
Закрыть

Фінансові та аутсорсингові послуги

9 Клас , Географія 9 клас Кобернік, Коваленко

 

§ 46. ФІНАНСОВІ ТА АУТСОРСИНГОВІ ПОСЛУГИ

Пригадайте! 1. Як ви розумієте поняття «фінанси»? 2. Що таке світове місто? Назвіть кілька прикладів світових міст.

Фінансова діяльність. Найбільшими за обсягом вартості у світі є фінансові послуги. На них припадає близько 20% вартості усіх послуг. Вони є основою сучасної економіки. Будь-яка господарська діяльність так чи інакше залежить від послуг, які забезпечуються фінансовим сектором. Кошти можуть бути в наявності в одних суб’єктів господарювання, а інвестиційні потреби виникають в інших. Через те ринок фінансових послуг виконує роль посередника руху коштів від їх власників до користувачів.

Право здійснення певних фінансових послуг належить лише банкам: залучення коштів на депозити, розрахунково-касове обслуговування, інкасація коштів, платіжних та розрахункових документів, купівля-продаж іноземної валюти в готівковій та безготівковій формах. Існуючі фінансові послуги можуть надавати окрім банків також страхові, інвестиційні, брокерські та інші компанії. Найбільш поширені поміж них кредитні послуги (від лат. creditum - позика). Кредитування здійснюється на основі ряду принципів: повернення, строковість, платність, цільовий характер, забезпеченість. Перші три принципи означають, що кошти, надані у формі позики, слугують лише тимчасовим джерелом поповнення коштів і після завершення визначеного терміну мають бути повернені з відсотками. Цільовий характер кредиту означає надання його лише під певну мету. Забезпеченість кредиту передбачає наявність майна, яке банк може забрати через неповернення коштів.

Фінансові послуги становлять великий і зростаючий сектор фактично у всіх країнах, особливо в тих, господарство яких зазнає стрімкої модернізації.

Торгівля фінансовими послугами також зростає внаслідок нових ринків у країнах, що розвиваються, та з перехідною економікою. У 2015 р. у вартості імпорту послуг України фінансові послуги становили 15,8%.

В останній чверті XX - початку XXI ст. намітилася тенденція до посилення концентрації фінансових операцій в рамках міжнародних і регіональних фінансових центрів. Більшість з них концентрують непропорційно велику частку міжнародних фінансових операцій.

Наприклад, у Нью-Йорку зосереджено більш ніж 2/3 всіх активів іноземних банків, що діють в США. Глобалізація ринків фінансових послуг сприяє інтенсивному росту і консолідації світових фінансових центрів. Так, на перші три - Лондон, Нью-Йорк та Сінгапур - припадає понад половину обсягу операцій валютних бірж світу (табл. 15, мал. 189).

Таблиця 15

Топ-20 міжнародних фінансових центрів, 2016 р.

(за даними організації Long Finance)

Фінансовий центр - це світове місто, в якому сконцентровано багато банків міжнародного значення, великих фірм, а також є фондова біржа - постійно діючий ринок цінних паперів.

Мал. 189. Фондова біржа у Нью-Йорку (США)

У цих центрах зосереджено міжнародні банки, банківські консорціуми, фондові біржі, які здійснюють міжнародні валютні, кредитні операції, а також операції з цінними паперами й золотом. Відносини між провідними міжнародними фінансовими центрами поєднують одночасно співпраці з жорсткою конкурентною боротьбою, тому співвідношення сил між ними постійно змінюється. У переліку міжнародних фінансових центрів у 2016 р. названо 86 міст. Їх рейтинг ґрунтується на таких п’яти критеріях: бізнес-клімат, розвиток фінансової сфери, розвиток інфраструктури, людський капітал та репутація.

Старими фінансовими центрами є Нью-Йорк, Лондон, Франкфурт-на-Майні, які існують та відіграють провідну роль у фінансових операціях протягом тривалого часу. Розвиток нових фінансових центрів почався в останні десятиліття, а їх зростання сталося переважно через штучне створення умов для стимулювання місцевої економіки: Сінгапур, Сянган (Гонконг), Ер-Ріяд, Доха, Дубай.

Мал. 190. Фондова біржа у Лондоні

У міжнародних фінансових центрах склалася своя спеціалізація. Так, Лондон відомий перш за все ринками євровалютних операцій, фондових цінностей, золота (мал. 190). Цюріх грає роль ринку золота, Сінгапур - фондового акумулятора Південно-Східної Азії, Сянган (Гонконг) - центру міжнародного синдикованого кредитування. У Нью-Йорку розташовано штаб-квартири більшості інвестиційних банків, що займаються операціями злиття та поглинання.

Окрім міжнародних фінансових центрів існує понад 50 невеликих офшорних фінансових центрів, в основному в малих країнах або залежних територіях, часто острівних державах з обмеженими джерелами доходів: Кіпр, Багамські Острови, Панама, Віргінські Острови (США), Науру та інші. Країни і території, що мають офшори, вирізняються зниженими податковими ставками і невеликими реєстраційними платежами. Вони, як правило, надають гарантії секретності операцій, а також інші пільги. Реєстрація та функціонування іноземних фірм на їх території забезпечують істотне поповнення їхніх доходів.

В Україні фінансові центри сформувалися на початку XX ст. Ними стали Київ, Львів, Харків та Одеса. За роки незалежності до них приєднався Дніпро, де розташований головний офіс найбільшого в Україні банку («ПриватБанк»).

Комп’ютерне програмування. Аутсорсингові послуги. У наш час деякі компанії для виконання окремих видів робіт запрошують фахівців того самого профілю, що й її працівники, але з інших компаній або навіть країн. Але частіше це робиться заради скорочення витрат: компанії знаходять працюючих з країн, де існує надлишок дешевої робочої сили.

Аутсорсинг (від англ. outsourcing - поза межами ресурсу) - передача компанією частини її завдань або процесів стороннім виконавцям.

Явище, протилежне аутсорсингу, має назву інсорсинг — виконання проекту здійснюють співробітники компанії, а не сторонні спеціалісти.

Аутсорсинг проявляється у багатьох сферах: промисловій, фінансовій, керування персоналом, торговельній, юридичній, видавничій, наданні побутових послуг.

Найчастіше відбувається IT-аутсорсинг, тобто аутсорсинг інформаційних технологій, зокрема робіт зі створення та супроводу програмових продуктів. Високий рівень оплати праці програмістів та в цілому людей інтелектуальних професій у високорозвинутих країнах вимагає від корпорацій колосальних витрат, що призводить до зростання вартості кінцевого продукту. Щоб її зменшити, доводиться відмовитися від повного штату програмістів і передати якусь частину їхньої роботи іншим фірмам, у багатьох випадках за кордон, що обходиться набагато дешевше. Так на різниці в оплаті праці всередині компанії та за кордоном зародилося офшорне програмування як бізнес-напрям. Воно полягає у розробці програмового забезпечення на замовлення, винесенні другорядних служб та некритичних для бізнесу процесів, але тих, що вимагають значного обсягу відносно некваліфікованої праці, до країн з дешевою робочою силою. Поряд із суттєвими перевагами аутсорсинг має й недоліки: витік професійної інформації, сумнівна кваліфікація працюючих, довша тривалість виконання замовлень тощо.

Щорічний обіг світового ринку аутсорсингу становить близько $315 млрд. Найсильніші позиції на ньому посідають Італія (аутсорсинг послуг) та Китай (аутсорсинг промислового виробництва). Крім них помітне місце в аутсорсингу послуг посідають Філіппіни, Єгипет, Пакистан, а в ІТ-аутсорсингу - Росія, Бангладеш, Болгарія, Україна, Білорусь, Румунія.

У світовому рейтингу виробників програмового забезпечення Україна посідає 15-те місце. Річна частка нашої держави у світовому IT-аутсорсингу становить приблизно $600 млн на рік. Раніше аутсорсингові компанії були зосереджені у великих містах, а нині цей напрям активно розвивається в регіонах. Більшість вітчизняних компаній зорієнтовані на закордонні ринки. На думку представників компанії Microsoft, український ринок IT-аутсорсингу молодий, і для нього характерні усі риси подібних країн: «йому властиві піратство й невелика потреба в програмових продуктах на внутрішньому ринку».

ПЕРЕВІР СЕБЕ

1. Які послуги належать до фінансових? Яку роль відіграють фінансові послуги у господарстві? 2. Які міста вважаються міжнародними фінансовими центрами? Назвіть та покажіть на карті найбільші з них. 3. Які особливості офшорних фінансових центрів? Назвіть приклади країн, де існують офшорні зони. 4. Що таке аутсорсингові послуги? Яка мета ІТ-аутсорсингу? 5*. Чому відбувається поступове перенесення міжнародних фінансових центрів з Європи та Америки до країн Азії?

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ

Перший проект будівництва транспортного тунелю під Ла-Маншем був запропонований ще на початку XIX ст. французьким інженером Альбертом Матьйо. Тоді його хотіли збудувати для кінних екіпажів. Наполеон підтримав проект, проте він так і залишився лише на папері. В середині XIX ст. ініціатором подібного будівництва виступила англійська королева Вікторія, але парламент відхилив її ідею, боячись втрати країною острівного військово-стратегічного положення. В 70-х рр. XX ст. з'явилися проекти навісного мосту над Ла-Маншем та тунелю. Земельні роботи розпочалися у 1974 р., але через великий кошторис згодом були припинені. Нова угода між Францією та Великою Британією про Євротунель була підписана у 1985 р. Будівництво розпочалося у 1987 р. і успішно завершилося у 1994 р.

У 50-60-х рр. XX ст. переворотом у повітряному транспорті став перехід цивільної авіації від поршневих літаків до турбореактивних та турбогвинтових, що стрімко збільшило швидкість перевезень. Тоді були сконструйовані ТУ-104 (СРСР), «Боїнг-707» (США), «Каравела» (Франція). В наш час розвиток авіації йде за двома напрямами: зростання швидкості та підвищення пасажиро- та вантажомісткості. Надзвуковими літаками були ТУ-144 (СРСР), «Конкорд» (Франція - Велика Британія), «Джумбо-Джет» (США). Їх швидкість становила близько 2 500 км/год. Найбільшим пасажирським літаком в наш час є європейський аеробус А-300, створений спільними зусиллями Німеччини, Франції та Великої Британії. Він вміщує 550 пасажирів. Крім нього літаками підвищеної пасажиромісткості є «Боїнг-777» (440 осіб) та Іл-86 (330 осіб). У 2005 р. в Європі створений новий аеробус А-380, розрахований на 640 пасажирів. Аналогічні проекти здійснюються щодо «Боїнгів» в США.

Багато є бажаючих ознайомитися з підводним світом. Найбільш перспективний проект у цьому напрямі - подорожі на прозорій субмарині. Один з її маршрутів планується прокласти до місця катастрофи «Титаніка». Відповідно до статистики, починаючи з 1985 р., в експлуатації перебуває 46 туристичних субмарин. Кількість туристів, які побували в глибинах морів і океанів, становить понад 2 млн, при цьому прибуток організаторів подорожей дорівнює 147 млн доларів США.

Паризький «Одеон-готель» розробив для своїх клієнтів маршрут, що точно повторює останній земний шлях принцеси Діани. Бажаючі доторкнутися до таїнства трагедії проїдуть на чорному «Мерседесі» від готелю «Рітц» до тунелю - місця катастрофи.

В усьому світі у науково-викладацькій діяльності зайнято кілька мільйонів чоловік. Серед країн з найбільшим науковим потенціалом виокремлюються США, Японія, Німеччина, Франція та Велика Британія, на які припадає 85 % усіх вчених планети. В США на кожні 10 тис. жителів припадає 107 вчених. Найпрестижнішим результатом наукових досліджень є присудження Нобелівської премії. В останні роки перші місця за кількістю Нобелівських лауреатів посідають США, Велика Британія, Німеччина, Франція та Швеція.

ТЕМИ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА МІНІ-ПРОЕКТІВ

1. Сучасні види транспорту світу: фантастика і реальність.

2. Міські види транспорту свого обласного центру.

3. Чому морські порти України не входять до групи лідерів за обсягами вантажообігу?

4. Ринок (базар) - «дзеркало» господарства свого регіону.

5. Туристичний маршрут цікавими містами України.

6. Туристичні об'єкти свого населеного пункту.

7. Найвідоміші об'єкти списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

8. Як обрати майбутнє місце навчання: найвідоміші університети світу й України.

9. Найвідоміші центри освіти у світі.

10. Як працюють міжнародні фінансові центри світу?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Кобернік, Коваленко", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду