Франція
- 5-01-2022, 20:29
- 666
9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)
§ 44. Франція
Пригадайте, які давні зв'язки існують між Україною та Францією. Що ви про них знаєте?
Офіційна назва — Республіка Франція. Столиця — Париж (понад 2,2 млн жителів). Площа — 544 тис. км2 (48-ме місце у світі). Населення — понад 69 млн осіб (20-те місце). Державна мова — французька. Грошова одиниця — євро (мал. 1).
Мал. 1. Державні символи країни: герб і прапор.
Франції також належать численні заморські території — Гваделупа, Французька Гвіана, Мартиніка, Майотта, Реюньйон, Нова Каледонія, Французька Полінезія тощо.
1. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.
Франція розташована в західній частині Європи та межує із шістьма країнами.
За допомогою політичної карти Європи назвіть країни — сусіди Франції та їхні столиці.
Через протоки Па-де-Кале і Ла-Манш Франція має вихід до Північного моря. Західну частину країни омивають води Біскайської затоки, південну — Середземного моря. Тут розташований великий острів Корсика, який належить Франції. Географічне положення країни доволі вигідне. Вона оточена стабільними високорозвиненими державами.
Поясніть, чим вигідне таке географічне положення для країни.
2. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.
Рельєф переважної частини країни рівнинний, що сприяє розвитку основних галузей економіки. У центральній частині здіймаються невисокі зруйновані гори. Високі, вкриті снігами Альпи й Піренеї, розташовані лише на південному сході та заході країни, займають невелику площу.
Клімат Франції помірний, а на півдні субтропічний. На узбережжі Середземного моря середні температури січня становлять до +8 °С, а липня — +24 °С. Кількість опадів на рівнинній частині країни близька до оптимальної (600—700 мм). У горах їхня кількість зростає до 2000—2500 мм.
Повноводні рівнинні річки з’єднані між собою каналами й використовуються як транспортні магістралі. На гірських річках збудовані ГЕС.
Ґрунти у Франції характеризуються середньою родючістю. Найпоширенішими є бурі лісові. Лісами переважно штучного насадження вкрито близько 20 % території країни. Тут ростуть цінні деревні породи — бук, дуб, смерека, модрина, сосна. Тваринний світ зберігся здебільшого в гірських лісах. У країні існує близько 3 тис. різних заповідних територій.
Франція небагата на мінеральні ресурси. Крім природних будівельних матеріалів, розробляються запаси кам’яного вугілля, нафти і природного газу. У Лотарингії, крім кам’яного вугілля, є й родовища залізної руди, які сьогодні майже не експлуатуються. Останню вугільну шахту в країні було закрито у 2002 р. На півдні видобувають боксити, на північному сході — калійну й кам’яну солі. У центрі є доволі значні запаси урану.
Широко використовується енергія гірських річок і морських припливів. Надзвичайно багаті рекреаційні ресурси (мал. 2).
За додатковими джерелами підготуйте повідомлення про найбільш відвідувані туристами місця Франції.
3. НАСЕЛЕННЯ Й НАЙБІЛЬШІ МІСТА КРАЇНИ.
За кількістю населення Франція посідає друге місце в Європі після Німеччини (мал. 3). Розміщене населення доволі рівномірно. Його середня густота становить близько 110 осіб/км2. Народжуваність перевищує смертність. Цьому сприяє державна політика. Міське населення складає близько 75% жителів країни. Найбільшими містами, крім столиці, є Марсель (1,2 млн осіб із передмістями), Ліон і Тулуза (близько 500 тис. жителів у кожному). У країні налічується понад 50 міських агломерацій. У Великому Парижі (столиця з передмістями) проживають близько 16% населення країни. Понад 93 % жителів країни є етнічними французами, а майже 7% — іммігранти. Останнім часом їхня кількість зростає. Коефіцієнт народжуваності у Франції найбільший у Європі.
Мал. 2. Типові французькі пейзажі: 1) місто Тьйонвіль (Лотарингія); 2) міст у місті Мец (Лотарингія); 3) містечко Кольмар (Ельзас).
4. ОСОБЛИВОСТІ КУЛЬТУРИ І ТРАДИЦІЇ.
Франція має багатовікову культурну спадщину. До переліку ЮНЕСКО внесено монастирі, собори, палаци й парки, давньоримські пам’ятки тощо (станом на 2016 р. 42 найменування) (мал. 4). У країні працює велика кількість музеїв і бібліотек. Тут розташований відомий на весь світ паризький університет Сорбонна, де навчаються понад 100 тис. студентів з усього світу. Французькі газети й часописи «Монд», «Фігаро», «Парі-матч» відомі далеко за межами країни. До найбільших світових інформаційних агентств входить агентство новин «Франс-Прес».
Мал. 3. Піраміда статево-вікової структури населення Франції.
5. ГОСПОДАРСТВО.
Франція є високорозвиненою постіндустріальною країною, яка за обсягом ВНП в Європі поступається лише Німеччині. Серед продуктивних галузей економіки виділяється промисловість. Вона забезпечує близько 25% ВНП і 80% експорту. Провідними галузями господарства є машинобудування, хімічна, харчова, легка і гірничодобувна промисловість. Безперечним лідером є машинобудування. Понад 40% його продукції експортується. Особливо виділяються авіакосмічна та автомобілебудівна галузі. За випуском автомобілів Франція поступається в Європі лише Німеччині. Розвинені також радіоелектроніка, суднобудування, електротехнічна промисловість. Провідне місце в Європі й світі Франція посідає за рівнем розвитку чорної та кольорової металургії. Потужні нафтопереробні та нафтохімічні комбінати розміщуються в основному в портах країни. У Парижі й Провансі (у містечку Грас) зосереджені підприємства парфумерно-косметичної і фармацевтичної промисловості.
Мал. 4. Об'єкт Світової спадщини ЮНЕСКО — острів-фортеця Мон-Сен-Мішель у Нормандії.
Мал. 5. Франш-Конте — регіон, відомий виробництвом однойменного сиру.
Мал. 6. На рибному ринку у Франції.
Світове значення має французька харчова промисловість. За обсягами експорту у світі вона посідає друге місце після США. У легкій промисловості провідні позиції належать виробництву тканин. За цим показником Франція в Європі поступається лише Італії та Німеччині. Париж був і залишається законодавцем високої моди з його відомими на весь світ будинками моди, наприклад «Крістіан Діор».
За обсягами виробництва продукції сільського господарства Франції належить перше місце у Європі. Щороку вона вирощує близько 50 млн т зерна. Значними є обсяги виробництва яловичини. На базі високорозвиненого тваринництва країна виробляє також багато твердого сиру й масла. Французи запевняють: якщо навіть кожного дня ласувати якимось новим сортом сиру, то й року не вистачить, щоб покуштувати всі (мал. 5).
На півдні країни все більше поширюється надзвичайно прибуткове квітникарство. На узбережжі морів значну роль відіграють рибальство, розведення креветок, мідій, устриць тощо (мал. 6).
У Франції дуже добре розвинена туристична галузь. За кількістю іноземних туристів, які відвідують країну (близько 84 млн осіб у 2015 р.), вона посідає перше місце у світі. Середземноморське узбережжя (Ніцца, Канни, Сен-Тропе), Бретань (Сен-Мало, Морле, Ванн), а також Французькі Альпи приваблюють туристів з усього світу.
Франція має найдовшу серед європейських країн мережу залізниць (40 тис. км).
Мал. 7. Пам'ятник Жюлю Верну в місті Ам'єн (О-де-Франс).
Швидкісні поїзди TGV (Trains — Grand Vitesse) зв’язують Париж з усіма великими містами країни. Майже будь-якої точки Франції можна дістатися за 4—5 годин. Поїзди переважно курсують уночі, розвиваючи швидкість до 320 км/год.
Основну роль відіграє автомобільний транспорт (951 тис. км шляхів і близько 35 млн автомобілів). Автошляхи країни без перебільшення можна назвати кращими у світі. Заправки розташовані через кожні 50 км, допустима швидкість визначена у 130 км/год. Франція здійснює експеримент із покриття автошляхів сонячними батареями для виробництва електроенергії.
Дуже добре розвинені морський та авіаційний транспорт. Найбільші морські порти Франції — Марсель і Тулон — забезпечують зв’язок країни із зовнішнім світом. Найбільші аеропорти — Шарль де Голль (штаб-квартира Національного французького авіаперевізника «Эйр Франс»), Орлі поблизу Парижа, аеропорти Ніцци, Марселя та ін. Загалом працюють понад 500 аеропортів та аеродромів, які зв’язують Францію з усіма країнами світу.
Довжина трубопроводів у Франції перевищує 6 тис. км.
Велике значення для внутрішніх перевезень, а також перевезень у межах сусідніх країн (Бельгія, Нідерланди, Люксембург, Німеччина) має річковий транспорт. Більшість річок Франції, на відміну від України, є судноплавними, хоча вони набагато менші.
Як ви вважаєте, чому французи віддають перевагу автомобілям власного виробництва, авіарейсам вітчизняних авіакомпаній тощо?
6. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ КРАЇНИ.
За обсягом зовнішньої торгівлі та експорту Франція посідає четверте місце серед найбільш економічно розвинених країн світу. Частка експорту у ВНП перевищує 25 %. Переважає торгівля з розвиненими країнами ЄС, що дає майже 60 % усього торговельного обігу. Потім ідуть Японія та США. Франція імпортує машини, нафту, продукцію тропічного землеробства (фрукти, каву, какао, чай, банани тощо), хімічну продукцію та ін. Експортує країна машини, обладнання, напівфабрикати та продовольство. Франція є також банкіром світового значення і здійснює інвестиції в розвиток багатьох галузей господарства в усьому світі.
Франція визнала незалежність України 27 грудня 1991 р., а вже 27 січня 1992 р. були встановлені дипломатичні відносини між двома державами.
ВИСНОВКИ
• Франція за площею є другою у Європі державою, а також має численні заморські території. Географічне положення країни вигідне. Вона оточена стабільними високорозвиненими державами. Франція має велику культурну спадщину, об'єкти якої занесені до переліку ЮНЕСКО.
• Країна має сприятливі природно-кліматичні умови та ресурси для розвитку сільського господарства, промисловості й транспорту.
• Населення країни розміщене досить рівномірно. Державна політика сприяє збільшенню народжуваності. Понад 93% жителів країни — етнічні французи, решта — іммігранти.
• Франція — високорозвинена постіндустріальна країна, яка за обсягом ВНП у Європі поступається лише Німеччині. За обсягами виробництва продукції сільського господарства посідає перше місце. Високий рівень розвитку мають авіакосмічна та автомобілебудівна галузі, суднобудування, електротехнічна та радіоелектронна промисловість. Світове значення мають харчова, парфумерно-косметична, фармацевтична промисловість країни.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Назвіть суттєві ознаки географічного положення Франції. Поясніть, як воно сприяло розвитку економіки країни.
2. Назвіть галузі міжнародної спеціалізації країни.
3. Яку продукцію країна постачає на світовий ринок?
4. За допомогою карт атласу визначте особливості розвитку енергетики країни.
5. За допомогою мал. 3 (с. 132) укажіть роки, у яких спостерігалися: 1) «бум» народжуваності; 2) низька народжуваність, пов'язана з подіями Першої та Другої світових воєн. Як це вплинуло на вікову та статеву структуру населення Франції?
Коментарі (0)