Природні зони. Вертикальна поясність Анд. Зміни природи материка людиною. Сучасні екологічні проблеми (відповіді)
- 14-02-2023, 12:30
- 279
ГДЗ 7 Клас , ГДЗ Географія 7 клас Довгань, Стадник 2015
§ 24. Природні зони. Вертикальна поясність Анд. Зміни природи материка людиною. Сучасні екологічні проблеми
Пригадайте:
Склад і розміщення природних зон Африки.
На півночі материка твердо листі ліси, нижче пустелі і напівпустелі, центральна частина Африки з західної сторони зона вологих лісів, навколо неї савани і рідколісся, а на півдні материка пустелі і напівпустелі, а збоку твердо листі ліси.
Запитання та завдання для самоперевірки
1. Які природні зони в Південній Америці займають найбільшу площу? Чому?
Савани і рідколісся, гілеї.
2. Чим пояснюються виняткове багатство та різноманітність органічного світу сельви?
У сельві на червоно-жовтих фералітних ґрунтах ростуть найцінніші породи дерев. Серед них знаменита гевея, із соку якої виготовляють каучук; червоне дерево з твердою деревиною; дерево бальса, що має найлегшу деревину; бавовникове дерево — сейба, із насіння якої добувають олію, а з плодів — волокно. Велика кількість тепла й вологи створює сприятливі умови для різноманітних рослин, які ростуть на кущах і деревах: лишайників, мохів, ліан, орхідей.
3. У чому полягає роль лісів Амазонії для газообміну атмосфери Землі?
Це найбільші ліси, які збагачують землю киснем.
4. У чому полягають відмінності між саванами Північної й Південної півкуль на материку? Якими причинами обумовлені ці відмінності?
Вони вологіші за інші природні зони.
5. Назвіть особливості природи берегових пустель Південної Америки.
На півдні материка на схід від Анд, де панує помірно континентальний клімат, утворилися напівпустелі. Ця сувора територія дістала назву Патагонія. Західні схили Анд відбирають усю вологу в Патагонії, яка опиняється в «сухій тіні гір».
6. Яка природна зона Південної Америки, на ваш погляд, є найбільш сприятливою для життя людей?
У субекваторіальному поясі.
7. У яких природних зонах Південної Америки найбільш помітні зміни, пов'язані з господарською діяльністю людей? Чим це обумовлено?
У першу чергу вони почали освоювати простори саван і степів із родючими ґрунтами. Інтенсивне розорювання земель, пасовищне скотарство та поява нових рослин привели до зміни природного середовища проживання рідкісних та ендемічних тварин. У багато разів зменшилася кількість лам, майже повністю знищені шиншила, перуанський олень, рідко зустрічається пума.
Поміркуйте
Відомо, що Артур Конан Дойл у романі «Загублений світ» описав центральну частину Гвіанського плоскогір'я. Які природні особливості цього району розвивали фантазію письменника? Що наштовхнуло його на думку про можливість збереження до наших днів цього куточка земної кулі?
Працюємо самостійно
Підготуйте наукову статтю на тему «Сьогодення та майбутнє лісів Амазонії».
Амазонія займає територію Амазонської низовини і розташована по обидва боки екватора. В умовах вологого екваторіального клімату тут сформувалась зона вологих екваторіальних лісів, яку в Південній Америці називають сельвою, що в перекладі означає «ліс».
В тропічних лісах цього материка налічується понад 40 тисяч видів рослин – найбільше серед усіх лісів нашої планети. Дерева у сельві можуть досягати до 100 м у висоту і утворювати до 12 ярусів. Відповідно тваринний світ Амазонки також відрізняється багатством і різноманітністю. Одних тільки мавп тут нараховується близько 38 видів. Безмежні простори екваторіальних лісів Південної Америки видно навіть з космосу.
В результаті інтенсивної господарської діяльності тільки за останні кілька десятиліть людина знищила 70% лісів в межах Амазонки. Така діяльність людини призвела до порушення крихкої екологічної рівноваги природного комплексу амазонських лісів. Якщо кілька десятків років тому в сельві було зосереджено близько третини всіх живих організмів, що населяють Землю, то за останні роки багато видів рослин і тварин тут повністю зникли.
Сельву справедливо називають «легенями планети». Понад третина всього кисню, що виробляється зеленими рослинами всієї планети, надходить в атмосферу з лісів Амазонки.
Крім того, ці ліси відіграють важливу роль у формуванні клімату та водного режиму не тільки в межах материка, а й у всьому світі.
Багато вчених екологів б’ють на сполох, попереджаючи про можливість перетворення амазонського вологого лісу на сер радо – посушливу савану, якщо не вжити відповідних природоохоронних заходів.
Практична робота 5 (продовження)
Позначення на контурній карті назв географічних об'єктів материка. Позначте на контурній карті географічний об'єкт Південної Америки: пустеля Атакама.
На заході материка, вище столиці Чилі.
Географічні дослідження
Інформаційний проект «Природні унікуми Південної Америки».
Порадник
1. Скористайтеся корисними посиланнями, що наведені в електронному освітньому ресурсі.
2. Оберіть природний об'єкт материка, який вас зацікавив.
3. Установіть, у чому полягає його унікальність.
4. З'ясуйте, які природоохоронні заходи вживаються для збереження цього об'єкта.
Національний парк Лос-Гласьярес — національний парк в Аргентині, розташований в провінції Санта-Крус.
Площа парку становить 4459 км².
В 1981 році парк був включений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Територія парку, що на 30% вкрита льодом, поділяється на дві частини, кожна з яких відноситься до свого озера. Найбільше в Аргентині озеро Архентіно (площа 1466 км²) розташовано в південній частині парка, а озеро В'єдма (площа 1100 км²) — в північній. Обидва озера живлять річку Санта-Крус, яка стікає до Атлантичного океану.
Південна половина парку разом з невеликими льодовиками включає основні льодовики, що стікають в озеро Архентіно: Періто-Морено, Упсала і Спегацціні.
Анди стримують велику частину вологи від Тихого океану, що створює сухий степовий клімат на аргентинській стороні хребта, середньорічна температура становить 7,5 °C. У районі мешкають нанду, гуанако, пуми і сірі лисиці, які знаходяться під загрозою зникнення через розвиток тваринництва. У парку також мешкає безліч видів птахів.
Коментарі (0)