Природні зони. Напівпустелі й пустелі. Субтропічні ліси. Савани. Субекваторіальні та екваторіальні ліси. Вертикальна поясність (відповіді)
- 10-04-2023, 12:51
- 294
ГДЗ 7 Клас , ГДЗ Географія 7 клас Довгань, Стадник 2015
§ 48. Природні зони. Напівпустелі й пустелі. Субтропічні ліси. Савани. Субекваторіальні та екваторіальні ліси. Вертикальна поясність
Пригадайте:
Закономірності розташування природних зон материка.
Оскільки Євразія лежить в усіх кліматичних поясах північної півкулі, тут представлені всі природні зони земної кулі.
Вони всі простягаються з півночі на південь.
Риси природних ландшафтів арктичного, субарктичного та помірного поясів Євразії.
Арктична пустеля — природна зона, частина арктичного географічного поясу, басейну Північного Льодовитого океану. Це найпівнічніша із природних зон, характеризується арктичним кліматом. Простори покриті льодовиками, щебенем й уламками каменів. Займає Північний Льодовитий океан, північне узбережжя Росії з островами, Шпіцберґен, гори Ісландії, Гренландія, Канадський Арктичний архіпелаг та північна частина Аляски.
У помірному поясі притаманні гори, височини.
Запитання та завдання для самоперевірки
1. У яких кліматичних поясах сформувалися пустелі й напівпустелі? Чому на цю природну зону в Євразії припадають великі площі?
Природна зона пустель і напівпустель у Євразії за площею поступається лише лісам. Пустелі та напівпустелі сформувалися в посушливих областях Центральної, частково Південно-Західної, Південної Азії в трьох кліматичних поясах: помірному, субтропічному й тропічному.
2. Чим відрізняються пустелі помірного й тропічного поясів Євразії?
- У субтропічному поясі зона напівпустель і пустель розташована на оточених горами плоскогір’ях і нагір’ях — Малоазійському, Іранському тощо. Тут на малородючих сіроземах і сіро-бурих ґрунтах росте ефемерна рослинність, яка бурхливо розвивається у весняний період.
- Пустелі помірного поясу займають значну частину Центральної Азії. Це пустелі Каракуми, Кизилкум, Гобі, Такла-Макан. Для пустель помірного поясу характерна різка контрастність кліматичних умов: виснажлива спека влітку й сильні морози з вітрами взимку. Коливання температури повітря за рік можуть становити близько 100 °С. Зимові морози в пустелях помірного поясу Євразії охолоджують повітря до -50 °С, клімат відрізняється різкою континентальністю.
3. Які природні зони характерні для субтропічного кліматичного поясу Євразії? Поясніть формування різних природних зон на заході й сході цього поясу.
Південний захід і південний схід Євразії в межах субтропічного поясу займають зони з вічнозеленою рослинністю. Зона твердолистих вічнозелених лісів і чагарників розташована на узбережжі Середземного моря, що захищене горами від холодних північних вітрів.
4. Чим пояснюється багатство й розмаїтість тваринного й рослинного світу екваторіального поясу Євразії?
Зона вологих екваторіальних лісів Євразії охоплює південь півострова Індокитай, майже повністю Великі Зондські острови й південний захід острова Шрі-Ланка. Як і для екваторіальних лісів на інших материках, для них характерна пишна багатоярусна вічнозелена рослинність і різноманітний тваринний світ.
Поміркуйте
Природні комплекси Євразії відрізняються винятковою розмаїтістю. Тут немає одноманітної нескінченності африканських саван або австралійської пустелі, монотонності південноамериканських лісів або північноамериканських прерій. Чим це пояснюється?
Для Євразії характерні різноманітні прояви й значне поширення вертикальної поясності. Послідовність природних зон у горах залежить насамперед від їхнього географічного положення та висоти.
Віддаленість внутрішніх областей Євразії від океанів та особливості рельєфу сприяли утворенню великих територій, зайнятих пустелями й напівпустелями.
Савани Євразії, порівняно з-Африкою й Південною Америкою, займають невеликі площі на півостровах Індостан та Індокитай. Екваторіальні ліси охоплюють переважно острови Південної й Південно-Східної Азії.
Географічні дослідження
Здійсніть уявну подорож уздовж 50-ї паралелі: складіть карти маршруту з позначенням країн, природних об'єктів та природних комплексів.
Міста розташовані вздовж 50–ї паралелі:
Франкфурт-на-Майні (50° 06´ пн. ш, 08° 40´ сх. д.)
Прага (50° 05´ пн. ш, 14° 25´ сх. д.)
Краків (50° 03´ пн. ш, 19° 07´ сх. д.)
Сокаль (50° 29´ пн. ш, 24° 16´ сх. д.)
Почаїв (50° 00´ пн. ш, 25° 30´ сх. д.)
Київ (50° 27´ пн. ш, 30° 31´ сх. д.)
Харків (50° 00´ пн. ш, 36° 18´ сх. д.)
Актюбинськ (50° 18´ пн. ш, 57° 10´ сх. д.)
Семипалатинськ (50° 24´ пн.. ш, 80° 13´ сх. д.)
Комсомольськ–на–Амурі (50°33´пн.ш,137°40´сх.д.)
Природні зони розташовані вздовж 50 – ї паралелі:
- Широколистих лісів;
- Мішаних лісів;
- Лісостеп;
- Степ;
- Пустелі та напівпустелі
- Тайга.
Коментарі (0)