Топокарта. Читання та практичне використання топографічних карт (відповіді)
- 30-01-2023, 20:47
- 281
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Географія 8 клас Гільберг, Паламарчук 2021
§ 6. Топокарта. Читання та практичне використання топографічних карт
Запитання та завдання1. Що таке топографічна карта? Чим вона відрізняється від фізичної карти України в атласі?
Топографічні карти — загальногеографічні карти великого масштабу (1 : 200 000 і більше), на яких об’єкти місцевості передані дуже детально.
2. Як створюють топографічні карти?
В даний час топографічні карти створюються переважно в цифровому вигляді. Топографічні карти можуть створюватися на основі топографічної зйомки та методом складання.
Створення карт на основі топографічної зйомки є основним методом створення первинних карт території. Далі на основі первинних карт методом складання створюються похідні карти дрібнішого масштабу.
Чинні нормативні документи визначають за основний метод топографічної зйомки аерофототопографічне знімання. Однак оскільки на певних територіях (заліснені ділянки, ділянки густої забудови та ін.) аерофототопографічне знімання не може забезпечити потрібну точність, то використовуються також комбіновані методи знімання.
Якщо територія картографування не забезпечена матеріалами аерофототопографічного знімання, то карти створюються за даними мензульного, тахеометричного та інших видів наземного знімання.
3. Які лінії слугують рамками аркушів топографічних карт?
Усі аркуші топографічних карт мають рамку у вигляді трапеції. Верхньою (північною) і нижньою (південною) сторонами рамки є паралелі, а бічними (західною й східною) — меридіани.
Географічні координати цих меридіанів і паралелей позначені в кутах рамки карти. Для зручності визначення широти й довготи будь-якого пункту чи об’єкта, зображеного на топографічній карті, її рамка поділена на відрізки, що дорівнюють одній мінуті (1'). На кожному мінутному відрізку точками позначено поділки, які дорівнюють десяти секундам (10"). Отже, щоб знайти географічні координати будь-якої точки, треба провести через неї до рамок карти дві лінії, які відповідали б паралелі та меридіану, а потім прочитати на рамці значення широти й довготи з точністю до секунд.
4. Чим топографічні карти відрізняються від дрібномасштабних географічних карт?
Вони відрізаються масштабом.
Загальногеографічні карти такого масштабу називають топографічними; топографічні плани — від 1 : 2000 до 1 : 500.
Дрібномасштабні — від 1 : 200 000 до 1 : 100 000.
5. Які види вимірювань можна робити за допомогою топографічної карти?
За топографічною картою можна точно визначити географічні й прямокутні координати будь-якого об’єкта.
Визначити напрямки на топографічній карті й місцевості можна за допомогою дійсного й магнітного азимутів, а також дирекційного кута.
6. Чому всі вимірювання на топографічних картах мають високу точність?
Слід відзначити, що на сьогоднішній день існують і інші методи, що дозволяють створювати топографічні карти різних масштабів з потрібною точністю, але не врегульовані поточними нормативними документами. Це в першу чергу повітряне лазерне сканування, що дає змогу отримувати з високою швидкістю та точністю карти та плани місцевості практично всього масштабного ряду. По-друге, це космічне знімання в оптичному діапазоні та космічне радарне знімання. Ці методи дає змогу швидко отримувати дані на будь-які за площею ділянки території в будь-якому куточку планети. Ці методи дозволяють з потрібною точністю створювати карти масштабів 1:10000 та дрібніше.
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Географія 8 клас Гільберг, Паламарчук 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)