Топографічні карти (відповіді)
- 30-01-2023, 23:53
- 644
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Географія 8 клас Довгань, Стадник 2021
§ 6. Топографічні карти
Запитання та завдання для самоперевірки1. Які карти називають топографічними? Наведіть приклади практичного застосування топографічних карт.
Топографічна карта — цілісний картографічний твір багатоцільового призначення, що уніфікований за математичною основою, змістом, оформленням і зображенням об’єктів. Від інших географічних карт вона відрізняється насамперед масштабом. В Україні топографічні карти складають у масштабах 1:1000000, 1:500000, 1:200000, 1 : 100 000, 1 : 50 000, 1 : 25 000, 1 : 10 000. Вони дають можливість докладно вивчати місцевість без її безпосереднього спостереження.
Отже, топографічні карти — це загальногеографічні карти, що вирізняються великою детальністю змісту та забезпечують високу точність вимірювань за ними. Топографічні карти використовують у різних сферах людської діяльності: у військовій справі, державному плануванні, для проєктування інженерних споруд і комунікацій, орієнтування на місцевості та прокладання маршрутів під час спортивних змагань і туристичних походів.
2. Наведіть приклади масштабних, позамасштабних, лінійних та пояснювальних умовних знаків.
Масштабні (контурні) умовні знаки використовують для позначення об’єктів, що відображаються в масштабі карти або плану, наприклад болота, озера, лісові або сільськогосподарські угіддя тощо. За такими знаками можна визначити площу об’єкта.
Позамасштабні умовні знаки — це символи (знаки), що зображують предмети, площа яких не може бути виражена в масштабі карти. До таких предметів місцевості можна віднести поодинокі дерева, споруди тощо. Позамасштабні знаки мають вигляд різних геометричних фігур певного розміру або спрощених рисунків.
Лінійні умовні знаки використовують для позначення видовжених об’єктів, при цьому їхня довжина відображена в масштабі карти, а ширина завищена. Такими знаками показують, наприклад, струмки, шляхи сполучення, лінії зв’язку, межі адміністративно-територіального поділу тощо.
Пояснювальні умовні знаки — стрілки, підписи, буквені та цифрові позначення — надають додаткову характеристику об’єктів. Як правило, їх використовують у поєднанні з масштабними, лінійними та позамасштабними умовними знаками. Наприклад, знак хвойного або листяного дерева всередині лісу показує характер лісової рослинності, стрілка з числом на річці — напрямок та швидкість течії.
3. Яку картографічну проєкцію застосовують для створення топографічних карт? Чому спотворення на топографічних картах є незначними?
Топографічні карти складають у рівнокутній поперечній циліндричній проєкції Гаусса— Крюгера. Ця проєкція дає змогу отримати картографічне зображення досить великих ділянок земної поверхні майже без спотворень.
4. Поясніть послідовність дій при визначенні географічних та прямокутних координат за топографічною картою.
За топографічною картою можна визначити географічні координати будь-якого об’єкта з точністю до секунд:
1) від заданої точки відкладаємо перпендикуляри до мінутної рамки карти;
2) відраховуємо кількість відкладених мінутних (чорних або білих) та секундних (позначених точками) відрізків та додаємо отримані значення до наведених у кутках рамки географічних координат (широти та довготи).
Для обчислення прямокутних координат об’єкта:
1) знаходимо квадрат, у якому він розташований;
2) з’ясовуємо в рамці карти значення, що відповідають південній (нижній) та західній (лівій) лініям квадрата, та записуємо кількість кілометрів у вигляді цілого числа;
3) опускаємо перпендикуляри ΔX та ΔY на південну та західну лінії координатної кілометрової сітки;
4) циркулем або лінійкою вимірюємо відрізки та, користуючись масштабом, обчислюємо значення в метрах;
5) дописуємо до цілих значень кілометрів значення ΔX та ΔY.
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Географія 8 клас Довгань, Стадник 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)