Сезонні погодні умови. Несприятливі погодно-кліматичні явища (відповіді)
- 30-01-2023, 23:59
- 258
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Географія 8 клас Довгань, Стадник 2021
§ 21. Сезонні погодні умови. Несприятливі погодно-кліматичні явища
Запитання та завдання для самоперевірки1. Назвіть особливості зимової погоди.
Природа має свої терміни, які називають кліматичними. За ними зима починається, коли середньодобова температура повітря опускається нижче 0°С. В Україні вона настає наприкінці листопада — на початку грудня і триває від 140 днів на північному сході до 60 днів у Криму та на південному заході. На більшості території зима помірно м’яка, на півдні — м’яка. Її суворість зростає в напрямку на північ і північний схід, де на кліматичні умови впливають континентальні помірні та арктичні повітряні маси. Опади переважно випадають у вигляді снігу, іноді бувають хуртовини, ожеледь. Відлиги пов’язані із вторгненням теплих морських повітряних мас.
2. Коли починається весна? Які зміни в природі пов’язують із нею?
Весна настає, коли середньодобова температура повітря перевищує 0°С, і триває від 100 днів у Карпатах до 50 днів на сході. Для ранньої весни характерна нестійка погода: через міжширотний обмін повітря трапляються похолодання, спостерігаються заморозки. На півдні заморозки бувають до середини травня, а на півночі — до кінця травня та пояснюються вторгненням арктичних повітряних мас. Іноді випадає сніг. У південних і південно-східних районах бувають сильні вітри. Однією з ознак весни є танення льоду. На річках спостерігається льодохід.
3. Чому літо в різних частинах України відрізняється тривалістю?
Температурний хід України представлений широтно, отже, Північна частина України не матиме стільки ж теплих днів, скільки Південна. відповідно Півдні літо довше, ніж Півночі. Для визначення більш точних меж між часом року використовуються фенофази - це фази, яким у різні пори року відповідають ті чи інші морфологічні зміни у рослин (поява пагонів, корінців, нирок, зростання або в'янення). Ці фази в різних частинах, наприклад, тієї ж України відрізняються і є справжньою зміною сезонів, яка диктується природою, а не календарем.
4. Розкажіть про особливості осені у вашій місцевості.
Осінь починається у вересні, коли температура опускається нижче +15°С, і триває від 100 днів на Південному березі Криму до 65 днів на сході й північному сході країни. У першій половині осені буває період із теплими, ясними й тихими днями та прохолодними ночами, який у народі називають бабиним літом. Похолодання починається в західній і південно-західній частинах України та поступово поширюється на південь і схід. Це є результатом дії циклонів і проявляється у зростанні хмарності, кількості днів з опадами та зменшенні їхньої інтенсивності. У вересні — на початку жовтня спостерігаються нічні заморозки. У листопаді майже скрізь середня добова температура повітря знижується до 0°С і менше.
5. Наведіть приклади несприятливих погодно-кліматичних явищ, які ви спостерігали. Опишіть особливості одного з них.
Несприятливі погодно-кліматичні явища важко точно спрогнозувати, а отже, і підготуватися до них. Вони виникають як не залежно одне від одного, так і у взаємозв’язку: одне з них може обумовити прояв іншого. Основний чинник виникнення несприятливих погодно-кліматичних явищ — атмосферна циркуляція.
У теплу пору року на території України часто трапляються зливи. Це короткочасні, але дуже сильні дощі. Зливи можуть супроводжуватися грозами, градом та сильними, раптовими й поривчастими вітрами — шквалами.
Град на рівнинах випадає два-три рази на рік, а в Карпатах і Кримських горах — чотири-шість разів. Випадання великого граду (діаметр градин 20 мм і більше) зумовлюється процесами, що виникають на атмосферних фронтах.
Взимку сильний вітер обумовлює виникнення завірюх (хуртовин), які часто супроводжуються снігопадом. Снігопади ускладнюють роботу транспорту, а в горах можуть стати причиною сходження снігової лавини, що має велику руйнівну силу.
По всій території України спостерігаються тумани, але більше вони характерні для гір (до 130 днів на рік). Це явище найчастіше трапляється в холодну пору року. Сильні тумани створюють небезпеку для руху транспорту.
6. Розкажіть про зливи та явища, які можуть їх супроводжувати.
У теплу пору року на території України часто трапляються зливи. Це короткочасні, але дуже сильні дощі. Зливи можуть супроводжуватися грозами, градом та сильними, раптовими й поривчастими вітрами — шквалами.
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Географія 8 клас Довгань, Стадник 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)