Войти
Закрыть

Води суходолу. Характеристики річок (відповіді)

ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Географія 8 клас Довгань, Стадник 2021

 
§ 23. Води суходолу. Характеристики річок
Запитання та завдання для самоперевірки
1. Із яких об’єктів складаються води суходолу в межах України?
Води суходолу складають річки, озера, болота, штучні водойми, підземні води.
2. Які частини річкової долини ви знаєте?
Лівий берег, правий берег, русло, тераса, заплава.
Пригадаємо, що річка — це природний водний потік, що тече в заглибленні, створеному її рухом. Це заглиблення називають руслом (річищем). Русло зазвичай розташоване в більш широкому, витягнутому на багато кілометрів похилому зниженні рельєфу — річковій долині. Вирівняна частина цього зниження, розташована поряд із руслом, називається заплавою. Її повністю або частково заливає вода під час підняття рівня річки (паводок, повінь). Подекуди на схилах річкових долин можна побачити горизонтальні або дещо похилі поверхні, які нагадують сходи або уступи, — тераси. У давнину вони були заплавою річки, тобто частиною річкової долини, що час від часу затоплювалася водою.
3. Розкажіть про чинники, що впливають на особливості річки.
Основна причина постійної зміни річок та їхніх долин — діяльність водного потоку. Він постійно виконує роботу: змиває значні маси твердої речовини, переносить їх (у розчиненому вигляді та у вигляді твердих матеріалів) і відкладає. Кількість твердих речовин, що переноситься водним потоком, має назву твердий стік. Його об’єм виражається в грамах на літр води (г/л). Він залежить від багатьох чинників, зокрема від характеру течії та ґрунту, рельєфу, наявності рослинного покриву, атмосферних опадів. Відкладення твердих речовин (наносів) відбувається нижче за течією, а також у гирлах річок. У результаті вони утворюють широкі річкові долини. Русла в них стають більш звивистими та за певних умов утворюють меандри — плавні вигини.
4. Охарактеризуйте режим річок України.
Режим річок або гідрологічний режим — закономірна зміна стану річок з часом, яка залежить в першу чергу від кліматичних умов. Проявляється у вигляді коливань рівнів і витрат води.
Найвищий рівень води в річці буває щороку в певний час, його називають повінню. Вона настає після танення льоду та снігу в горах влітку, а для річок на території України - весною (весняна повінь), внаслідок танення снігового покриву, що утворився взимку.
Найнижчий рівень води в річці — межень, коли значно зменшується атмосферне живлення. Для більшості річок України характерними є літньо-осіння та зимова межені.
5. Що таке річковий стік і чим він відрізняється від твердого стоку?
Для будівництва гребель, мостів, зрошувальних систем необхідно знати показник річкового стоку. Це стікання води річковою мережею у процесі її кругообігу в природі. Він включає поверхневі (дощові, талі) та підземні води, які надходять у річку, а тому залежить від площі її басейну. Для поверхневого стоку характерні різкі коливання за кліматичними сезонами. Надходження підземних вод більш стале.
Показник річкового стоку річок змінюється відповідно до коливань кількості опадів і температури повітря.
Найвищі показники твердого стоку мають річки Українських Карпат і Криму. Їхні русла неглибокі та більш прямі, вони повторюють конфігурацію ущелин, якими течуть. Долини гірських річок здебільшого вузькі з крутими схилами. Вузькі заплави то з’являються, то зникають, а коли річка прорізає дуже міцні породи, узагалі відсутні.
6. Чим відрізняється живлення рівнинних і гірських річок?
У загальному розподілі, основну частину живлення гірських річок становлять дощові, рівнинних — талі снігові води.скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Географія 8 клас Довгань, Стадник 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація