Лісостепова зона (відповіді)
- 31-01-2023, 00:01
- 304
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Географія 8 клас Довгань, Стадник 2021
§ 33. Лісостепова зона
Запитання та завдання для самоперевірки1. Назвіть особливості географічного положення зони лісостепу.
Лісостеп займає 27% території нашої країни. Він простягається широкою смугою із заходу на схід від зони широколистих лісів до кордону з Росією. На півдні межа природної зони проходить поблизу міст Котовськ — Кропивницький — Кременчук — Вовчанськ.
2. Чим відрізняється рельєф лісостепу від рельєфу зон мішаних і широколистих лісів?
Порівняно із зонами мішаних і широколистих лісів тектонічна будова та рельєф лісостепу більш різноманітні. У межах зони розташовані Український кристалічний щит, Дніпровсько-Донецька западина й невелика частина Воронезького кристалічного масиву. Цим тектонічним структурам відповідають частина Подільської височини, Придніпровська височина, Придніпровська низовина та відроги Середньоруської височини. Крім чергування височин і низовин, рельєф лісостепу ускладнюють долини річок, яри та балки. Розчленованість рельєфу пояснюється значними (для рівнинної території) перепадами висот і наявністю пухких лесових порід. У центральній частині (Придніпровська височина) відслонюються граніти та гнейси Українського кристалічного щита. Особливості рельєфу обумовили поділ зони на три провінції: Подільсько-Дніпровську, Лівобережно-Дніпровську, Східноукраїнську (Середньоруську).
3. Охарактеризуйте клімат лісостепу.
Як і зони мішаних і широколистих лісів, лісостеп розташований в атлантико-континентальній кліматичній області, проте кліматичні умови тут дещо інші. У першу чергу це стосується більш високої середньої температури липня та дещо меншої кількості опадів. Також для лісостепу характерний більш високий рівень випаровуваності (500—600 мм). Закономірності зміни температури загалом зберігаються. Середня температура січня зменшується від –4°С на південному заході до –7°С на сході (з урахуванням підвищення цього показника за останні десятиліття). Середня температура липня збільшується з +18°С на заході до +21°С на півдні та сході. Річна кількість опадів зменшується з північного заходу на південь і схід від 600—690 мм до 450—500 мм. Відповідно зменшується і коефіцієнт зволоження, досягаючи мінімуму (менше 1) на межі зі степом. Як майже на всій території України, більшість опадів тут припадає на літо. У цю пору року дощі часто мають характер зливи, що спричиняє утворення ярів.
4. За допомоою карт атласу охарактеризуйте внутрішні води зони лісостепу.
У межах лісостепу розташовані річкові системи Дністра, Південного Бугу, Дніпра, Сіверського Дінця. Боліт і озер небагато, серед останніх поширені заплавні. Лісостепова зона добре забезпечена підземними водами. На її території розташовані Волино-Подільський і частково Дніпровсько-Донецький артезіанські басейни.
5. У чому полягає особливість рослинного і тваринного світу лісостепу?
На відміну від зон мішаних і широколистих лісів, лісостеп більш змінений людиною. Дерева тут вирубувалися, а потім відновлювалися, тому праліси майже не збереглися. На сьогодні лісові масиви займають незначну частину українського лісостепу. Більшість із них складаються з дубів і грабів із домішками клена, липи, берези, бука, вільхи, осики, в’яза, лісової яблуні, дикої груші (мал. 1). Клен представлений трьома видами: гостролистий, польовий і татарський. Із чагарників поширені ліщина, калина, бруслина, глід. Ліщина і клен татарський можуть утворювати густі хащі на узліссях дубових лісів. Площа лісів із переважанням хвойних порід невелика, більшість складають соснові, що поширені на пісках. Порівняно із зонами мішаних і широколистих лісів тут значно менше північних, відносно вологолюбних видів, деякі з них у лісостепу зникають. Натомість з’являються більш південні рослини.
Для тваринного світу лісостепу характерне поєднання лісових і степових видів. Це білка, лисиця, борсук, кабан, їжак, козуля, а на відкритих просторах — хом’як (мал. 3), кріт, полівка, польова миша (житник), ласка, заєць-русак, крапчастий і європейський ховрахи. Серед птахів поширені сова, дрізд, дятел, польовий і степовий жайворонки, лучна трав’янка, вівсянка, дрохва.
6. Наведіть приклади тварин лісостепу, занесених до Червоної книги України. Що ви знаєте про них?
1) Нічниця велика
2) Джміль моховий
3) Змієїд
4) Ясенець білий
5) Зозулині черевички
6) Цибуля ведмежа
7. Назвіть особливості ґрунтів зони лісостепу.
Понад третину ґрунтового покриву лісостепу займають чорноземи типові, які сформувалися під трав’яною рослинністю на лесах і лесоподібних суглинках. Під лісовою рослинністю утворилися сірі лісові ґрунти. Досить поширені чорноземи опідзолені. Вони мають вторинне походження та сформувалися в умовах, коли відбувалася зміна лучно-степової рослинності на лісову чи навпаки. Потужність їх гумусового горизонту — 60—80 см, вміст гумусу — 3,5—5,5%. До підтипу чорноземів опідзолених відносять чорноземи деградовані. Вважається, що вони формувалися внаслідок знищення лісу та розвитку лучно-степової рослинності. Серед азональних ґрунтів є лучні та болотні, які зустрічаються в річкових долинах. Більшість ґрунтів зони мають високу родючість.
8. Які тварини мешкають у національному природному парку «Гомільшанські ліси»?
У парку гніздяться великі хижі птахи, занесені до Червоної книги України: орел-могильник, орлан-білохвіст, скопа, яструб, підорлик великий, змієїд, орел-карлик. Зустрічаються європейська норка, видра річкова, борсук, горностай, кілька видів кажанів.
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Географія 8 клас Довгань, Стадник 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)