Причини й привід Першої світової війни
- 2-07-2022, 14:35
- 375
10 Клас , Історія: Україна і світ 10 клас Гісем (інтегрований курс, рівень стандарту, нова програма)
§ 1. Причини й привід Першої світової війни
МЕТА
• визначити причини і передумови Першої світової війни; висвітлити події, які стали приводом до неї
• розкрити плани сторін напередодні війни; показати процес втягування країн у війну
ДАТИ
28 червня 1914 р. — убивство спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога Франца Фердінанда
28 липня 1914 р. — початок Першої світової війни
Історія людства знає безліч війн. Проте дві з них за масштабами руйнувань і людських втрат не мають рівних. Обидві відбулися у XX ст., у них брали участь усі найбільші держави світу. Основні бойові дії розгорталися в Європі.
Перша світова війна розпочалася 1 серпня 1914 р. й тривала до 11 листопада 1918 р. На кінець війни кількість її учасників досягла 36 держав (загальна кількість — 59 незалежних держав світу) із населенням 1,5 млрд осіб, що становило 87 % жителів планети. Загальна протяжність фронтів досягала 3 тис. км. Витрати держав-учасниць війни на її ведення в десять разів перевищували вартість усіх війн, що відбувалися в XIX — на початку XX ст.
До Першої світової війни призвели загострення суперечностей між провідними державами світу і боротьба військово-політичних союзів — Антанти й Центральних держав (або Четверного союзу, попередником якого був Троїстий союз). Найбільш непримиренними виявилися інтереси Німецької імперії та Великої Британії. Ініціаторами розв’язання війни виступили правлячі кола Німеччини та Австро-Угорщини. Інші країни також мали конкретні загарбницькі цілі. Напередодні війни «гонка озброєнь» набула нечуваного розмаху. Видатки на війну складали понад половину бюджетних витрат країн Європи.
Німецька імперія прагнула світового панування. Її плани передбачали загарбання територій у Європі, у тому числі України, колоніальних володінь Англії, Франції, Бельгії, зміцнення позицій у Туреччині та на Близькому Сході, у Закавказзі.
Австро-Угорщина сподівалася підкорити Сербію, Болгарію і Чорногорію, заволодіти нафтовими родовищами Румунії, панувати на Чорному, Адріатичному та Егейському морях.
Світова війна — організована збройна боротьба між державами, у якій брала участь більшість країн світу.
• Напередодні Першої світової війни й під час війни стали популярними карти-карикатури, які відображали співвідношення сил на континенті
Спробуйте пояснити задум карикатуриста. Точку зору якого військово-політичного союзу вона відображає?
Із книги доньки англійського посла в Петербурзі Міріель Б'юкенен
...Як сповнені ми були ентузіазму! Як сповнені впевненості, що боремося за праве діло, заради свободи, гуманності, за краще життя на Землі. Завдяки нашому піднесеному настрою ми чекали на тріумфи й перемоги. Російська піхота! Британський флот! Французька артилерія! Війну буде завершено до Різдва, і козаки увійдуть у Берлін!.. Союзники продиктують свої умови миру німецькому імператору, і за столом, зробленим із «дерева перемоги», де він розчерком пера віддав наказ про початок бойових дій, він буде змушений підписати мирний договір.
1. Як ставилися народи до війни, що почалася? 2. Чому сподівання на швидке припинення війни не виправдалися?
• Німецькі солдати вирушають на фронт. 1914 р.
• Австрійські солдати крокують вулицями Відня. 1914 р.
• Французькі солдати вирушають на фронт. 1914 р.
Що об'єднує наведені ілюстрації? Які емоції у людей, зображених на них, переважають? Чим це зумовлено?
Туреччина, яку збиралися поділити країни Антанти, звертала свої погляди на Балканський півострів, Крим, Закавказзя, Іран.
Велика Британія претендувала на німецькі колонії, турецькі володіння в Месопотамії (зараз — Ірак), домагалася посилення впливу на Близькому Сході та в Середземномор’ї. Англія прагнула підірвати економічну могутність Німеччини.
Франція мала намір повернути Ельзас і Східну Лотарингію, відібрані в неї Німеччиною в 1871 р., захопити багатий на вугілля Саарський басейн та частину Рейнської області Німеччини.
Російський уряд мав стратегічні завдання — встановити контроль над чорноморськими протоками Босфор і Дарданелли, а також Східною Пруссією, Силезією, Галичиною і Буковиною, подолати німецький та австрійський вплив у Туреччині й на Балканах.
Найбільше вагалася у визначенні своїх бажань Італія. Як союзник Німеччини й Австро-Угорщини, вона прораховувала, де на неї чекає більша вигода. Із початком війни країни Антанти пообіцяли їй більші територіальні придбання, Англія пропонувала надати велику позику. Це схилило Італію до переходу на бік противників Німеччини.
Австрійський письменник Стефан Цвейг про Першу світову війну
Стрімка вилазка в романтику, смілива й мужня пригода — такою уявлялася війна в 1914 р. пересічному чоловікові; юнаки щиро переживали, що можуть пропустити таку хвилюючу пригоду, тому палко припадали до знамен, тому тріумфували і співали в поїздах, що везли їх на бійню.
• Софійська площа в Києві в день початку війни. 1 серпня 1914 р.
• Убивство в Сараєві сербським націоналістом Гаврилом Принципом ерцгерцога Франца Фердінанда та його дружини Софії Хотек. 28 червня 1914 р.
Чому саме це вбивство стало приводом до війни?
Приводом для реалізації цих прагнень стало вбивство в Сараєві. 28 червня 1914 р. сербський студент (боснійський серб) Гаврило Принцип, член таємної організації «Млада босна», що боролася за об’єднання всіх південнослов’янських народів, застрелив наступника австро-угорського престолу ерцгерцога Франца Фердінанда. Скориставшись цим, 23 липня 1914 р. Австро-Угорщина висунула Сербії ультиматум і погрожувала війною. Сербія заявила про свою згоду прийняти умови, за винятком пункту, де йшлося про участь австрійської поліції у проведенні слідства на території Сербії. Це було прямим порушенням суверенітету держави. Тоді 28 липня австро-угорські війська вторглися на територію Сербії.
За лічені дні війна стала світовою. Вона поширилася на всій земній кулі, але основні фронти були в Європі. На боці держав Антанти виступила Японія, маючи на меті захопити німецькі колонії в Тихому океані й заволодіти Китаєм. У жовтні до Німеччини приєдналася Османська імперія.
На початку війни хвиля патріотизму й націоналізму охопила воюючі держави. Вона створювала сприятливі умови для мобілізації всіх сил на фронті та в тилу. Зовнішнім проявом національних почуттів стало перейменування в Росії міст із німецькими назвами. Зокрема, Санкт-Петербург став Петроградом, а у Великій Британії королівська родина з німецького Ганновера взяла нове прізвище — Віндзор.
Націоналізм — ідеологія та політика, основою яких є ідея винятковості національних пріоритетів і національної зверхності, трактування нації як вищої форми суспільства. Ультиматум — категоричні вимоги.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Якими були головні причини Першої світової війни? 2. Що стало приводом до війни і чому? 3. Складіть таблицю «Територіальні зазіхання провідних держав напередодні Першої світової війни». 4. Напишіть есе на тему «Чи можливо було уникнути війни».
Коментарі (0)