Українські січові стрільці (УСС)
- 2-07-2022, 15:06
- 399
10 Клас , Історія: Україна і світ 10 клас Гісем (інтегрований курс, рівень стандарту, нова програма)
§ 10. Українські січові стрільці (УСС)
МЕТА
• скласти уявлення про УСС
• розповісти про бойовий шлях підрозділу, визначити його історичну роль
ДАТИ
1914 р. — утворення добровольчого легіону УСС
1915 р. — переформування легіону в регулярний підрозділ австрійської армії — полк УСС
1915 р. — бій на горі Маківка
1916 р. — бій на горі Лисоня
1917 р. — похід УСС на Правобережну Україну
• Стрільці в одностроях: 1 — 1914 р.; 2 — 1917 р.
Напередодні Першої світової війни у Східній Галичині існував потужний національний військово-спортивний рух, провідниками якого були товариства «Сокіл» та «Січ». Коли розпочалася війна, він став основою для створення першого українського військового підрозділу.
6 серпня 1914 р. у львівській газеті «Діло» з’явилося звернення ГУР «до всього українського народу», у якому проголошувалася необхідність утворювати полки українських добровольців під назвою Українські січові стрільці (УСС). На заклик відгукнулося 28 тис. добровольців, але на збори у Стриї наприкінці серпня — на початку вересня 1914 р. прийшли тільки 10 тис., оскільки деякі повіти Галичини були вже захоплені російською армією. Із них австрійська влада вибрала тільки 2,5 тис. осіб (на це вплинули й перешкоди з боку поляків), яких поділила на десять сотень. Керувала формуванням підрозділу Бойова управа УСС.
Легіон, що мав три курені, увійшов до австрійської групи військ генерала А. Бормана. Через наближення фронту до Львова австрійське командування намагалося кинути непідготовлений легіон у бій. Однак тимчасовий командир Т. Рожанковський відмовився виконати цей наказ. Згодом легіон очолив поручник Михайло Галущинський. Після прийняття присяги легіон було переведено до Закарпаття для бойової підготовки. Восени 1914 — взимку 1915 р. січові стрільці взяли участь в обороні Карпатських перевалів і диверсійних акціях у тилу російських військ. У цих боях стрільці виявилися одними з найбільш боєздатних солдатів австро-угорської армії.
У грудні 1915 р. добровольчий легіон УСС був переформований у регулярний полк УСС австрійської армії. УСС відзначилися в боях за гору Маківка (березень 1915 р.), у звільненні Галичини від російської окупації. Однак бій за гору Лисоня на Тернопільщині (вересень 1916 р.) став останнім для полку УСС. Залишки полку були переведені на Волинь, де січових стрільців зобов’язали допомагати австрійській окупаційній владі. Скориставшись цим, січові стрільці, які здебільшого мали добру освіту, одразу розпочали велику освітню роботу. Так, вони організували близько 100 початкових шкіл і працювали там учителями.
Після переформування полку в лютому 1917 р. січові стрільці повернулися на фронт під місто Бережани. На початку липня 1917 р. під час останнього наступу російських військ у бою під Конюхами багато січових стрільців потрапило в полон. Урятуватися вдалося близько 400 старшинам і стрільцям. Згодом на їхній основі було сформовано новий курінь УСС, який здійснив похід до річки Збруч.
У березні—жовтні 1918 р. полк УСС під командуванням сотника О. Микитки у складі австро-угорської армії здійснив похід у Наддніпрянську Україну. Він був розташований на Херсонщині й прикомандирований окупаційною владою до групи архікнязя Вільгельма Габсбурга (полковника Василя Вишиваного). У жовтні 1918 р. полк УСС було переведено до Чернівців. Після проголошення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) у листопаді 1918 р. стрільці прибули до Львова, де стали ядром Української галицької армії (УГА).
• Бойовий прапор УСС
Сучасники згадували про бої за гору Маківка: «...здається, гора рухається, дихає пеклом. Так минала година за годиною. Це був третій пам'ятний день московського наступу на Маківку. Змагалися дві сили. Одна сказала: візьму будь-якою ціною, а друга відповіла: ні за яку ціну не віддам...»
• Галина Дмитерко
• Олена Степанів
• Софія Галечко
Особливістю битви під Семиківцями було те, що в боях над Стрілою в 1915 р. брала участь Жіноча чота УСС — перший військовий жіночий підрозділ у Європі (33 жінки). У битві під Семиківцями чотою керувала хорунжа Софія Галечко, одна з перших українських жінок-офіцерів. Із перших днів битви жіночий підрозділ опинився на передовій і зазнав відчутних втрат.
Зі львівської газети «Діло» про бій УСС під Маківкою (2 травня 1915 р.)
Маківка — це перший визначний етап на тому шляху, яким українська нація зі стану пасивності переходила до стану активності. Битва на Маківці — це перша велика спроба галицьких українців стати найактивнішим чинником історії, стати ковалями й творцями своєї будучини.
Поясніть, як ви розумієте це твердження. Чи згодні ви з ним? Чому?
Під час Української революції у грудні 1917 р. із колишніх полонених січових стрільців і вихідців із Галичини в Києві було створено Галицько-Буковинський курінь січових стрільців (із початку 1918 р. — Курінь січових стрільців). Він повністю підтримав УЦР, а згодом став однією з кращих частин Армії УНР і був поступово реорганізований у корпус. Командиром призначили полковника Євгена Коновальця.
Таким чином, січові стрільці, узявши активну участь у Першій світовій війні, стали основою майбутньої української армії як на західноукраїнських землях, так і в Наддніпрянщині, яка до 1921 р. вела боротьбу, відстоюючи завоювання Української революції.
• Сотня січових стрільців під час військової підготовки. Київ, 1918 р.
Василь Вишиваний (Вільгельм Габсбург) (1895—1950(?)) — онук австрійського імператора Франца Йосифа, австрійський архікнязь, ерцгерцог. Із молодих років проживав в українському середовищі Галичини. Самостійно вивчив українську мову. Брав участь у Першій світовій війні. У квітні 1918 р. був призначений командиром УСС. У 1919—1920 рр. співпрацював із С. Петлюрою. У 1921 р. повернувся до Відня. Був тісно пов'язаний з українською еміграцією. У 1947 р. був заарештований радянськими спецслужбами. Загинув у радянських таборах. Автор збірки поезій українською мовою «Минають дні» (1921 р.).
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Чому УСС вважалися одним із найкращих підрозділів австрійської армії? 2. Як би ви оцінили роль підрозділу в історії України? 3. Підготуйте презентацію про участь УСС у подіях Першої світової війни.
Коментарі (0)