Епоха «проспериті» в США
- 2-07-2022, 15:29
- 442
10 Клас , Історія: Україна і світ 10 клас Гісем (інтегрований курс, рівень стандарту, нова програма)
§ 32. Епоха «проспериті» в США
МЕТА
• розповідати про вплив Першої світової війни на США
• пояснювати причини перемоги республіканців на президентських виборах у 1920 р. та зміст їхньої політики
• характеризувати епоху «проспериті»
У 1920 р. частка Сполучених Штатів становила близько половини світового видобутку кам'яного вугілля, 3/5 виробництва чавуну і сталі, 2/3 видобутої в усьому світі нафти, 85 % випуску автомобілів.
Гангстер (англ. бандит) — учасник бандитського угруповання. Термін вживають переважно щодо організованої злочинності в США.
Перша світова війна не торкнулася Американського континенту, і країна не зазнала масових руйнувань і людських жертв. Американська армія брала участь у бойових діях лише влітку-восени 1918 р. Людські втрати США, порівняно з іншими країнами, були значно меншими: близько 120 тис. загиблих та близько 230 тис. поранених.
Війна коштувала США 33,6 млрд доларів. Більшість витрат становили капіталовкладення в американську промисловість. Це дало змогу створити нові робочі місця, знизити безробіття. Промислове зростання, що почалося на цій основі, дало можливість США закріпити за собою статус економічно наймогутнішої країни світу.
Сполучені Літати значно збільшили експорт капіталу. На початку 1920-х рр. його обсяг досяг 11 млрд доларів. Крім того, за роки війни більш ніж удвічі збільшилася сума американських приватних інвестицій за кордоном. США перетворилися з боржника на найбільшого кредитора світу.
Зростання частки США в міжнародних економічних відносинах створило умови для більш активної участі країни в подіях світової політики. Проте рішення Паризької мирної конференції перекреслили сподівання президента В. Вільсона перетворити США на світового лідера. Головні об’єкти післявоєнного поділу світу були передані під управління Англії, Франції та Японії. Сполучені Літати не отримали жодної з мандатних територій. У діяльності Ліги Націй провідне місце посіли Англія та Франція.
Усе це разом із повоєнною економічною кризою забезпечило перемогу республіканців на президентських виборах у 1920 р.
Обраний президентом В. Гардінг обіцяв «повернення до усталеного життя», до «нормальності». У США на тривалий час було заблоковано проведення соціальних реформ, а в зовнішній політиці запанував ізоляціонізм.
Серйозною проблемою стала корупція державного апарату, що набула всеохоплюючого характеру. Дії окремих представників адміністрації почали компрометувати самого президента. І лише несподівана смерть В. Гардінга в серпні 1923 р. врятувала його від суду й ганьби викриття.
Єдиною важливою реформою, здійсненою республіканцями, було надання виборчих прав жінкам (1920 р.).
Найяскравішим проявом консервативних тенденцій у внутрішньому житті стала поправка до Конституції, що набирала чинності в січні 1920 р. Так, у країні вводили «сухий закон», що забороняв виготовлення й продаж горілчаних виробів на всій території США. Як наслідок у країні виникли банди організованих злочинців (гангстери), що взяли під контроль весь нелегальний бізнес горілчаних напоїв, наркотиків, проституцію. Поширилася корупція серед правоохоронних органів. Масовим стало таке явище, як рекет. Війни між бандами гангстерів, що змагалися за контроль над нелегальним бізнесом, охопили великі міста США. Одним із найвідоміших тодішніх «королів» злочинного світу був Аль Капоне.
• Арешт Аль Капоне в 1931 р. за ухилення від сплати податків. Із 1925 р. він очолював злочинне угруповання в Чикаго, контролював незаконний продаж горілчаних виробів, ігровий бізнес та проституцію
• Чарльз Ліндберг у 1927 р. здійснив перший безпосадочний переліт через Атлантичний океан, ставши національним героєм. Сторінка газети
• Плакат 1920-х рр.
Розгляньте плакат і спробуйте пояснити його зміст.
У 1920-ті рр. в політичному житті відбулися важливі зміни, які засвідчили, що існуючі партії не відповідають прагненням народу. На виборах 1924 р. до боротьби приєдналася нова сила — Прогресивний блок, який підтримував сенатора-республіканця від штату Вісконсін Р. Лафоллета. Він балотувався як незалежний кандидат у президенти. Р. Лафоллета підтримували Американська федерація праці (АФТ), соціалістична партія та кілька громадських організацій. Рух на його підтримку був найбільшим в історії США масовим народним політичним виступом, що вийшов за межі двопартійної системи. Р. Лафоллет набрав на виборах 4,8 млн голосів.
Знову почав процвітати Ку-Клукс-Клан, який на Півдні США контролював цілі райони. Поширення набула расова сегрегація. У деяких південних штатах під заборону потрапило викладання тих знань, що мали розбіжності з Біблією. Так, шкільного вчителя Джона Скопса було засуджено за викладання теорії Ч. Дарвіна.
Усе це відбувалося на тлі стрімкого економічного зростання США, яке отримало назву «проспериті» (процвітання). У цей період США стали першою країною світу, де мільйони громадян їздили на автомобілях, слухали радіо і насолоджувалися мистецтвом кіно.
Економічне піднесення 1920-х рр. мало ряд особливостей. Суднобудування, виробництво залізничного обладнання, текстильна й вугільна галузі занепадали. Виробничі потужності в машинобудуванні та металургії не були повністю завантажені. Сільське господарство переживало затяжну кризу. У країні було 2—3 млн безробітних. Щороку зростав обсяг продажу товарів у кредит за рахунок майбутніх доходів населення. Це свідчило про звуження внутрішнього ринку та загострення проблем збуту. Хоча тоді було поширене гасло «Реклама плюс кредит — процвітання назавжди!».
Це пояснювалося нерівномірністю розподілу національного багатства. Заробітна плата ледь-ледь збільшилася, тоді як прибутки великих підприємців виросли втричі. Багаті стали ще багатшими. Вони купували дорогі автомобілі, будинки, яхти, але їх було мало і вони не могли замінити масового споживача в умовах бурхливого розвитку виробництва на основі конвеєрних технологій.
Недосконалою була й фінансова система. У 1920-ті рр. на найбільшій у світі Нью-Йоркській фондовій біржі відбувався справжній бум, спричинений небувалим підвищенням курсу акцій. Це залучило на ринок цінних паперів значні фінансові ресурси. Усі прагнули купити акції лише для того, щоб потім їх вигідно продати. Коли ж цей спекулятивний бум досяг вищої точки, почалося обвальне падіння цін на акції, а згодом і криза.
• Нью-Йорк у 1910 р. (1) та 1920-х рр. (2)
Порівняйте вигляд однієї з вулиць Нью-Йорка в 1910 р. та 1920-ті рр. У чому полягає принципова різниця? Чим були зумовлені зміни, які ви помітили?
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Якими були наслідки Першої світової війни для США? 2. Чому на президентських виборах 1920 р. у США переміг кандидат від Республіканської партії? 3. Яку політику проводили президенти В. Гардінг і К. Кулідж? 4. Чи відповідав духу часу вислів президента К. Куліджа: «Справа Америки — бізнесі»? 5. Які наслідки для США мав «сухий закон»? 6. Проведіть дискусію: чому в США після Першої світової війни вдалося здійснити «повернення» до довоєнної політики, а в країнах Європи — ні?
Коментарі (0)