Що давні книги та мініатюри розповідають про минуле
- 14-11-2022, 18:32
- 494
5 Клас , Історія України 6 клас Пометун, Костюк 2013
§ 22. Що давні книги та мініатюри розповідають про минуле
1. Чому давні книги є історичними джерелами.
2. Чому Остромирове Євангеліє є видатною пам’яткою України.
3. Як Іван Федоров започаткував книгодрукування в Україні.
У багатьох країнах світу встановлені пам'ятники книгам (загалом) чи окремій книзі. Як ви думаєте, що уособлюють ці пам’ятники?
1. ЧОМУ ДАВНІ КНИГИ Є ІСТОРИЧНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ
Пригадайте, який матеріал для письма використовували в давнину. Як книга розповідає про час свого створення?
Відтоді, як людина винайшла письмо, книга стала найкращим способом передання накопичених знань. Таке звичне для нас слово «книга» має давнє походження и означає «те, що пов язане, скріплене разом». Така назва походить відколи книги існували у вигляді сувоїв папірусу чи пергаменту, іноді завдовжки декілька метрів. Книга завжди поєднує думки, ідеї, погляди її автора з майстерністю художника, друкаря, які створюють її зовнішній вигляд. Тому через зміст книги і через спосіб її виготовлення можна вивчати минуле життя людства у певні історичні періоди.
Упродовж століть книги переписували від руки, зазвичай у монастирях і храмах. Тривала ця копітка праця місяцями, і навіть роками. Книги переплітали в міцні оправи з металевими замками, оздоблювали золотом і сріблом, коштовним камінням і перлами. Тому ціна таких книг була дуже високою: одну книгу можна було обміняти на табун коней або стадо корів.
Київська Русь залишила нам у спадок багато рукописних пам’яток, які є частиною світової культурної спадщини. Насамперед, це тексти Євангелій.
Київські князі всіляко підтримували створення книг. Так, за наказом сина Ярослава Мудрого — Святослава — в XI столітті було упорядковано «Ізборник», у якому містилися релігійні тексти, настанови для князів і портрет сім’ї самого Святослава. «Ізборник» є важливим історичним джерелом, адже з нього ми можемо дізнатися, якими були уявлення русичів про правителя, природу і світ. На думку давніх мудреців, князь мав підтримувати школи та церкви, творити благочинні справи, здійснювати справедливий суд над своїми підданими. Щодо портрету, то він показує нам, яким був Святослав, його дружина та сини.
Окремим видом рукописних книг були літописи, на кшталт «Повісті минулих літ», «Київського літопису».
Що вказує на те, що книги є історичними пам’ятками та витворами мистецтва?
Никоновський літопис. XVI ст.
Пересопницьке Євангеліє (сучасне видання)
Коштовна оправа стародавньої книги. XVIII ст.
Справжньою окрасою книг стали мініатюри — невеликі за обсягом художні твори в рукописах, книгах, на полотні тощо. Мініатюри відображають біблійні сюжети або сцени з життя людей. Завдяки мініатюрам можна побачити архітектурні споруди, одяг та зброю, речі домашнього вжитку народів, які їх створили.
Які події зображено? Що можна дізнатися про життя мешканців Київської Русі з книжкових мініатюр XV—XVI століть?
1. Будівельні та сільськогосподарські роботи (Радзивіллівський літопис)
2. Весілля сина князя Володимира Мономаха (Лицевий літописний звід)
2. ЧОМУ ОСТРОМИРОВЕ ЄВАНГЕЛІЄ Є ВИДАТНОЮ ПАМ’ЯТКОЮ УКРАЇНИ
Ознайомтеся з текстом та ілюстраціями. Розкажіть, чому Остромирове Євангеліє вважають дивовижним поєднанням слова та образотворчого мистецтва.
Серед великої кількості середньовічних рукописних книг справжнім шедевром культури Київської Русі є Остромирове Євангеліє.
Євангеліє було створено в 1056-1057 роках на замовлення новгородського посадника1 Остромира. Онук билинного Добрині був вправним правителем і хоробрим воїном. Він запросив монаха Григорія, прекрасного художника і талановитого майстра, аби той переписав та проілюстрував Євангеліє.
Остромирове Євангеліє — доволі велика книга, що має 294 пергаментні аркуші, яскраво ілюстровані орнаментом. Текст написано надзвичайно красивим почерком у дві колонки. Букви не були пов’язані між собою, а слова не відділялися одне від одного. Кожну літеру виписано з особливою ретельністю. Окремі рядки написані розчиненим золотом. Зрозуміло, що замовити таку книгу могла тільки заможна людина.
1 Посадник — намісник князя в землях, що входили до складу Київської Русі у Х-ХІІ століттях.
Євангеліє містить дивовижні мініатюри, що зображують євангелістів Іоанна, Луку та Марка. Святі показані за роботою, поруч з ними — писемне приладдя, книги, сувої, адже вони поширювали Слово Боже серед людей. Недарма саме в Остромировому Євангелії вперше зустрічається слово «книга».
Кожен розділ тексту починається з ініціала — яскраво оздобленої великої літери. Учені полічили, що велика літера «В» зустрічається у тексті 135 раз — і жодної однакової!
Знайдіть у зображеннях підтвердження тексту про євангелістів та їхню роботу. Зверніть увагу на оформлення та кольори, які використав художник, складові орнаменту.
Зображення апостола Луки й ініціали в Остромировому Євангелії
Життя книг непередбачуване. Чимало прекрасних творів людства не дійшло до нас, деякі — частково, уривками. На щастя, Остромирове Євангеліє, якому вже майже 1000 років, чудово збереглося. За красою й оригінальністю орнаментів і мініатюр Остромирове Євангеліє входить до збірки найкращих творів світового мистецтва.
3. ЯК ІВАН ФЕДОРОВ ЗАПОЧАТКУВАВ КНИГОДРУКУВАННЯ В УКРАЇНІ
Складіть план розповіді про життя і діяльність Івана Федорова і перекажіть текст за планом.
У середині XV століття в Німеччині було започатковано книгодрук. Друкарський винахід зробив видання книжок швидким, дешевим і масовим, що прискорило розвиток освіти, науки і культури.
Пам’ятник І. Федорову у м. Львові
У XVI столітті в Україні зростає потреба у книжках: учителям і школярам необхідні були підручники, купцям — відомості про інші держави та географічні карти, а церквам — релігійні книги. Необхідність власного книгодруку розуміли багато освічених людей, і серед них — Іван Федоров.
Іван Федоров був обдарованим винахідником і талановитим майстром. Аби створити друкарський верстат, він опанував різні ремесла: був теслею, ливарником і палітурником. Іван Федоров розробив форми для літер, сам набирав і виправляв текст. Окрім цього, він ще й перекладав і тлумачив стародавні тексти.
Першу друкарню Іван Федоров відкрив у Москві (Росія) в 1553 році, там же видав свою першу книгу — «Апостол». Кілька разів доля випробувала його, змушуючи полишити цю справу. Проте Федоров не здавався. Друкарство він продовжив спочатку в Литві, а потім в Україні. У народі його прозвали Друкарем.
На кошти міщан Львова Іван Федоров відкрив друкарню. Там у 1574 році він видав «Апостол», а згодом «Буквар» — перший друкований підручник на українських землях.
Назвіть елементи оздоблення книги Івана Федорова «Апостол».
Сторінки «Апостола»
Про славні справи Івана Федорова дізнався князь Костянтин Острозький, який підтримував освіту. Князь запросив майстра до Острогу, де Іван Федоров видав «Азбуку», словник і книги для читання. Там з’явився і перший український друкований календар. Проте найбільший успіх Друкаря у цей час пов’язаний з виданням Острозької Біблії — найвідомішої першодрукованої слов’янської книги.
Перевірте себе
1. Де створювалися перші книги?
2. Що таке книжкова мініатюра?
3. Розташуйте на лінії часу в хронологічній послідовності: вихід друком «Апостола» у Львові, Острозької Біблії, Остромирового Євангелія.
4. Коли і де працював Іван Федоров? Які відомі книги він надрукував?
5. У якому значенні сьогодні вживають слово «ініціал»?
6. Переписувачі книг казали: «Рука, що тримала перо, зітліла, проте написане живе вічно». Як ви розумієте ці слова?
1 Доберіть якомога більше значень до слова «книга», складіть і запишіть з ними 4-5 речень.
2. З’ясуйте, скільки книжок у вашій шкільній бібліотеці. Установіть, з яких тем книжок більше, як вони розміщені на полицях, які з них призначені для вашого віку.
Історична мозаїка
Першу сторінку пергаментних книжок, яка безпосередньо торкалася верхньої дерев’яної дошки палітурки, завжди залишали чистою. Звідси вислів — «починати з чистого аркуша».
Великі літери-ініціали часто оформлялися червоним кольором, звідси вислів — «починати з червоного рядка», тобто з абзацу.
І сувої, і пергаментні книги були різних розмірів. Збереглися свідчення римських істориків про сувій з текстом відомої поеми «Іліада», який міг поміститися в горіховій шкаралупі.
Сучасний український інженер Микола Сядристий — творець унікальних книжок-мініатюр. Саме він створив одну з найменших книжок у світі — «Кобзар», який заввишки 0,6 мм і має 12 сторінок з віршами і малюнками Т.Г. Шевченка. Книга зшита павутинкою, обкладинка — з пелюсток безсмертника. «Кобзар» можна легко просунути у вушко голки! Дивитися на таку книжку можна тільки через мікроскоп.
Коментарі (0)