Практичне заняття. Родинне дерево. Історія моєї родини — частина історії України
- 15-11-2022, 20:50
- 473
5 Клас , Вступ до історії 5 клас Гісем 2018
Практичне заняття
Родинне дерево. Історія моєї родини — частина історії України
ПРИГАДАЙТЕ
1. Якою є мета вивчення історії?
2. Які існують типи історичних джерел?
3. Чи є у вас вдома історичні джерела? Назвіть їхні типи.
Мета: випробувати себе в ролі дослідників минулого; дослідити й описати історію своєї родини; скласти родинне дерево.
Завдання для підготовки до практичного заняття
1. Підготувати добірку сімейних фотографій; зробити шаблони родинного і генеалогічного дерев.
2. Порівняти й пов’язати вибрані факти з історії України, рідного краю та своєї родини.
Хід заняття
I. Зберіть фотографії членів своєї родини.
Як ви вже знаєте, праця історика розпочинається зі збирання історичних джерел. Вам необхідно спочатку зібрати фотографії членів своєї сім’ї. Якщо у вас вдома немає сімейного фотоальбому, то впорядкуйте фотографії самостійно. Розкладіть їх хронологічно, спираючись на дати народження членів родини. Якщо ви не знаєте цього, зверніться по допомогу до близьких.
II. Намалюйте родинне дерево.
На верхівці дерева розташуйте свою фотографію. Нижче подайте зображення своїх батьків. Ще нижче, під ними, розмістіть фотографії бабусі та дідуся з боку батька, а поряд, дещо праворуч, — бабусі та дідуся з боку матері. Так само рядком нижче покладіть фотографії своїх прабабусь і прадідусів, що є батьками ваших бабусь і дідусів. Таким чином ви зможете визначити чотирьох прабабусь і чотирьох прадідусів. Це буде просте родинне дерево. Спираючись на нього, можна намалювати генеалогічне дерево. Воно показує, як зростала ваша родина починаючи від одного предка. Припустімо, що це буде той із ваших прадідусів, прізвище якого має ваша сім’я.
Він разом із прабабусею буде розташований біля коренів генеалогічного дерева. Вище від них, на нижніх гілках, помістіть їхніх дітей, а ще вище — своїх батьків і себе. На бічних гілках дерева розташовують дядьків, тіток відповідно до спорідненості.
III. Розпочніть опис життя і діяльності членів своєї сім'ї.
Укажіть, коли народилися ваші рідні, де вони жили, працювали, якими були найважливіші події їхнього життя. У цьому вам допоможе домашній архів, де зберігаються різноманітні документи (свідоцтва про народження, одруження, дипломи про закінчення закладів освіти, нагороди тощо). Використовувати ці документи необхідно з дозволу старших членів вашої родини.
IV. Візьміть інтерв'ю в найстарших членів своєї родини.
Одним із найкращих шляхів дізнатися про долі своїх пращурів е розмова з найстаршими членами сім’ї. Усе те, про що ви дізнаєтеся, необхідно записати.
V. Систематизуйте зібрані матеріали.
Зібрані вами матеріали слід систематизувати й подати у вигляді повідомлення або презентації на наступному уроці. Форму його проведення й час для кожного виступу визначає вчитель/вчителька.
VI. Дайте відповідь на запитання.
Чому необхідно знати свої родинні зв’язки?
VII. Визначте, що нового ви дізналися на занятті. Зробіть висновки.
Родинне дерево
Генеалогічне дерево
Коментарі (3)