Археологічні скарби України
- 17-11-2022, 21:58
- 531
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Власов, Гирич 2022
§ 5. Археологічні скарби України
Міркуємо
Роздивіться ілюстрації, на яких зображено керамічні вироби, що належать носіям трипільської культури. Поділіться припущеннями, яким було життя трипільців: що вони знали та вміли, яким було їхнє основне заняття.
Читаємо
Дайте відповіді на запитання до тексту
Назви «трипільська культура» та «трипільці» умовні. Вони походять від назви села Трипілля на Київщині, де 1896 р. археолог Вікентій Хвойка знайшов перші пам’ятки згаданої культури.
За даними сучасної історичної науки, трипільці - нащадки одного з давніх південно-східних народів. На наші землі вони прийшли з гирла Дунаю, згодом розселилися на величезних просторах від Дністра до Дніпра, досягши території сучасної Волині та Степового Причорномор’я. Від трипільських часів залишилося чимало археологічних пам’яток, які нині добре досліджені. Вони свідчать про високий рівень розвитку господарства трипільців, а також про те, що близько п’яти з половиною тисяч років тому їхнє життя занепало. Як припускають учені, трипільці розчинилися серед інших народів: тих, які так само, як і вони, приходили здалеку, і тих, які жили на наших землях споконвіку. Власне, тому знання та вміння трипільців не зникли без сліду, а були збережені й через багато століть успадковані українцями.
Робота в парах
Кого називають «трипільцями»? Звідки походить ця назва? • Кому завдячуємо відкриттям трипільської культури? • Коли жили трипільці? Що про них відомо?
Досліджуємо
Роздивіться ілюстрації. Порівняйте візерунки на трипільському посуді та українських писанках. Поділіться припущеннями, про що свідчить подібність візерунків на зображених предметах.
ПІЗНАЙКАМ
Перейшовши за посиланням https://cutt.ly/NYprFS5 або кодом, перегляньте сюжет про трипільську спадщину в Україні. Що довідалися про трипільські житла?
Робота в групах
Оберіть одну з трипільських пам’яток, зображених на ілюстраціях у матеріалах уроку і складіть про неї коротку розповідь за планом: 1) що це за предмет? 2) коли приблизно його було створено? 3) яке його призначення? 4) які висновки можна зробити про побут і заняття людей, які його виготовили?
ЧИТАЙЛИКАМ
Перейшовши за посиланням https://cutt.ly/2Yo87Dr або кодом, прочитайте оповідання. Поділіться в загальному колі враженнями про видатного археолога Вікентія Хвойку та про його відкриття.
Читаємо
Дайте відповіді на запитання до тексту.
На землях України в минулі часи жили різні народи. Один з них - скіфи. Вони прийшли на наші землі більше двох з половиною тисяч років тому й оселилися на кілька століть у Північному Причорномор’ї. Мали свою державу, владу якої за часів розквіту поширили на Подніпров’я. Про багатства скіфських володарів свідчать археологічні пам’ятки. У кургані Товста Могила на Дніпропетровщині 21 червня 1971 р. було знайдено золоту прикрасу-пектораль. Знахідка уславила ім’я українського археолога Бориса Мозолевського.
Слово «пектораль», що означає «нагрудний», прийшло з латини. Проте не кожну нагрудну прикрасу називають пектораллю, а лише ту, яку носили володарі давніх країн. Скіфська пектораль, як уважають дослідники, належала цареві. Гідним царя є й коштовний матеріал, з якого виготовлено цю прикрасу, - золото високої проби масою 1150 г, а також її мистецька досконалість. Витвір майстра-золотаря - ніби жива мить радісного й водночас жорстокого степового життя. Картинка радісного пробудження природи - середній ярус пекторалі. А верхня й нижня її частини - два світи, що співіснують у степу. Горішній - світ людей, а нижній - світ тварин. У верхньому ярусі зображено в центрі двох чоловіків, які латають кожушину. Навколо них - вервечка свійських тварин із приплодом - символ добробуту й достатку. Нижній ярус втілює одвічну боротьбу за життя між тваринами: коней долають кровожерні грифони, лев і леопард шматують дикого кабана та оленя, пси женуться за зайцем.
Скіфська пектораль
Робота в групах
Про яку археологічну пам’ятку йдеться в тексті? • Хто такі скіфи і коли вони жили на землях України? • У чому цінність скіфської пекторалі? • Перейшовши за кодом або посиланням https://cutt.ly/JIrqEwP, перегляньте відео із зображенням пекторалі, порівняйте його з описом у тексті. Який фрагмент пекторалі вам найбільше подобається? Що особливо вразило?
Робота в групах
На підставі відео та тексту підручника складіть розповідь про скіфську пектораль або створіть мальовану історію (комікс) про знахідку століття.
Досліджуємо
Роздивіться ілюстрації та прочитайте коментарі до них. Чи доводилося вам чути про зображені археологічні пам’ятки? Що про них знаєте? Чому їх поціновують як культурні надбання людства?
Бюст давньоєгипетської цариці Ніфертіті. Близько 3350 років тому
Посмертна маска давньоєгипетського фараона Тутанхамона. Близько 3345 років тому
Давньогрецька ваза «Приліт першої ластівки». Близько 2500 років тому
Робота в групах
Чому археологічні пам’ятки, знайдені на тій самій території, можуть належати різним народам та бути створені в різний час?
ІСТОРИЧНА ГРА
Проведіть гру «Історична вікторина». Для цього за матеріалами параграфа сформулюйте запитання, що починаються словами «Що?», «Де?», «Коли?», «Хто?», «Як?», «Звідки?», «Куди?» тощо, запишіть їх на смужках паперу і зберіть у кошик або капелюх. Змагайтеся командами, витягаючи по черзі запитання..
Рефлексія
Скориставшись уявним мікрофоном, доповніть твердження: Раніше я не знав / не знала, що...
Оцініть себе
Дайте відповіді на запитання, винесені на початок уроку. • Об’єднайте подані в кожному рядку слова в речення:
- 1) Вікентій Хвойка, перша знахідка, трипільська культура;
- 2) трипільці, від Дністра до Дніпра, 7-5 тис. років тому;
- 3) археологічні пам’ятки, речові джерела історії, належати.
- 4) скіфи, дві з половиною тисяч років тому, Північне Причорномор’я, кілька століть.
Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/dUBGSDX або кодом та виконайте завдання онлайн, щоб перевірити, як засвоїли матеріал параграфа. За потреби, поверніться до тих його частин, які варто опрацювати ретельніше.
Домашнє завдання
Скориставшись пам’яткою на с. 25 підручника, підготуйте розповідь про одну зі славетних археологічних знахідок, про яку доводилося чути чи читати.
Коментарі (0)