Пам’ятки архітектури й мистецтва
- 23-11-2022, 16:14
- 583
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Щупак, Власова 2022
§ 26. Пам’ятки архітектури й мистецтва
Коли та за яких обставин зародилося мистецтво? Що таке архітектура та в чому її цінність для роботи історика-дослідника? Які об’єкти можна називати пам’ятками архітектури й мистецтва?
1. НАЙДАВНІШІ АРХІТЕКТУРНІ ПАМ’ЯТКИ СВІТУ
Окремим видом історичних пам’яток є пам’ятки мистецтва. Вони найкраще нагадують людям про їхні культурно-історичні корені та надбання. Найбільш помітними й величними пам’ятками є давні архітектурні споруди.
З усіх видів мистецтва саме архітектура супроводжує нас щодня. Ми не лише оточені будівлями, а й живемо безпосередньо в архітектурних спорудах.
Житло первісних людей
Житло Русі-України
Козацька хата
Житло українців кінця XVIII ст.
Сучасний енергоефективний будинок
• Про які особливості життя людей свідчать зміни в побудові житла?
Архітектурні пам’ятки первісних людей не дуже схожі на архітектуру. До них належать менгіри — кам’яний стовп заввишки до 20 м. Згодом з менгірів почали будувати дольмени — два менгіри, які тримають на собі зверху горизонтальну брилу каменю.
Поєднання дольменів утворює кромлех. Відомим прикладом кромлеху є Стоунхендж у Британії. Дослідники не дійшли єдиної думки щодо мети спорудження кромлехів. Найвірогідніше, це були споруди, присвячені поклонінню сонцю. Як це не дивно, але саме релігійні споруди, а не житло, дійшли до нас з давніх часів. Адже, на відміну від житла, такі споруди будували міцнішими. Вони мали вражати тогочасних вірян та підтримувати владу служителів культу й перших правителів.
Менгір
Дольме
Стоунхедж
• Дізнайтеся, які існують версії щодо призначення Стоухенджу.
Продовження будівництва монументальних споруд можна побачити у Давньому Єгипті. В той час, як житло людей будували з глини й очерету, піраміди та храми зводили з каменю. Піраміди Гізи досі вражають нас своєю величчю і викликають подив: як можна було побудувати ці геометрично ідеальні споруди без сучасних інструментів? На прикладі пірамід ми розуміємо, що єгиптяни прекрасно володіли алгеброю та геометрією, орієнтувалися в астрономії та мали значні наукові здобутки в інших галузях.
Єгипетські піраміди в Гізі
Завдяки єгипетській писемності ми знаємо навіть імена давніх архітекторів. Так, піраміду Джосера будував архітектор Імхотеп. До слова, піраміда Джосера має шість велетенських сходинок та є першою великою кам’яною спорудою в історії з тих, що дійшли до нашого часу. Історики схильні вважати, що саме ця піраміда є найдавнішою з усіх існуючих у Єгипті, а тунелі всередині неї простягаються із заходу на схід на глибині приблизно 30 метрів.
Піраміда Джосера
• Дізнайтеся, для чого єгиптяни споруджували піраміди? Чому, на вашу думку, піраміда Джосера відрізняється від інших?
Найдавніша культура на території сучасної Греції — крито-мікенська, яка досі притягує безліч туристів на острів Крит. А все завдяки неймовірному відкриттю, яке на початку XX ст. зробив англійський археолог Артур Еванс — Кносський палац. Від нього лишилися численні фундаменти, за якими історики здійснюють реконструкції. Це дійсно величний комплекс, який став загальновідомим завдяки міфу про лабіринт Мінотавра, який начебто побудували за часів царя Міноса.
Руїни Кносського палацу
Реконструкція Кносського палацу
• Дізнайтеся, які давньогрецькі міфи пов’язані з Кносським палацем.
Архітектура материкової Греції не лише збереглася краще за критську, а й до XIX ст. мала значний вплив на архітектуру всієї Європи. Греки винайшли систему колонад. Колони в грецькій архітектурі були не лише прикрасою, а й виконували функцію утримання даху та створення галерей, де можна було сховатися від пекучого сонця. Найвідомішим взірцем грецької архітектури є комплекс Афінського акрополя, побудований архітекторами Іктіном та Каллікратом.
Афінський акрополь. Фото.
Реконструкція. Афінський акрополь.
• Опишіть вигляд Афінського акрополя. Для чого, на вашу думку, були призначені його будівлі?
Пам’ятки античної архітектури є в Україні. Місто Херсонес у Криму було засноване давньогрецькими колоністами близько 2500 років тому. Нині його руїни — одна з найвизначніших архітектурних та історичних пам’яток. Це місто-держава мало довге життя — майже дві тисячі років — і його історія є частиною історії Давньої Греції, Давнього Риму, Візантії та України.
Руїни Херсонесу
Сучасна 3D реконструкція Херсонесу
• Які ще античні міста на території України вам відомі? Де вони розташовувалися?
Якщо греки славиться своїми колонами, то Давній Рим — арками. Арки — головні архітектурні форми Колізею. Також добре відомі тріумфальні арки, що зводили в Римі для увічнення воєнних перемог.
Колізей — одна з найвеличніших споруд античності, яка була закладена в 72 р. н. е. імператором Веспасіаном — найбільший амфітеатр для людей Риму. Довжина будівлі становить 524 м, довжина арени — 85,75 м, ширина арени — 53,62 м, висота стін — 50 м.
Руїни Колізею
Сучасна реконструкція Колізею
• Яке, на вашу думку, було призначення цієї будівлі?
З приходом християнства європейці втратили чимало архітектурних знань, зокрема щодо спорудження куполів. І лише в XV ст., Філіппо Брунеллескі спроектував купол заввишки 42 м для собору Санта-Марія-дель-Фйоре у Флоренції.
Хвилинка на цікавинку
Здійсніть віртуальну мандрівку собором Санта-Марія-дель-Фйоре у Флоренції. Визначте його особливості. Обговоріть екскурсію у парах.
У 537 р. в Константинополі (сучасний Стамбул) був побудований інший величний купольний храм — Храм святої Софії. Більше тисячі років Софія лишалася найбільшим християнським храмом у світі. Храм Святої Софії має вражаючі розміри: 81 м завдовжки, 72 м завширшки і 55 ми заввишки. Діаметр куполу становить 32 м і він тримається на бані (вежі з колон та 40 вікон під куполом). Така конструктивна особливість і яскраве сонце створюють ілюзію, що купол висить у повітрі.
Храм святої Софії: зовнішній і внутрішній вигляди (сучасне фото)
• Дізнайтеся про історичну долю храму святої Софії. Чи існує він нині?
Після повної перебудови римського Храму святого Петра з 1506 до 1626 рр., пальма першості найбільшої християнської церкви перейшла з Константинополя до Рима. Першим архітектором оновленого собору був Донато Браманте, після нього над проектом працювали такі генії як Рафаель Санті, Мікеланджело Буонарроті та Лоренцо Берніні, який спроектував гігантську площу Святого Петра, що зараз збирає тисячі прочан з усього світу. Собор Святого Петра здатен вмістити 15 тис. людей одночасно.
Храм святого Петра Площа Святого Петра
• Яке значення має собор святого Петра в сучасному світі?
А у Західній Європі запанувала готична архітектура. Один з найвеличніших її пам’ятників — Кельнський собор. Середньовічні собори зазвичай будувалися довго, але цей можна вважати рекордсменом. Його будівництво розпочалося у 1248 р, роботи з перервами тривали до 1520 р., завершилося ж зведення найвищої будівлі світу того часу лише в 1880 р.
Кельнський собор: зовнішній і внутрішній вигляди (сучасне фото)
• Чим архітектурний стиль цієї будівлі відрізняється від попередніх?
2. ПАМ’ЯТКИ АРХІТЕКТУРИ Й МИСТЕЦТВА УКРАЇНИ
На землях України архітектура розвивалася під впливом європейських традицій та ідей християнства. Архітектурні пам’ятки України можна поділити на три групи: оборонні споруди, споруди-замки й церковні споруди.
Особливістю пам’яток архітектури і мистецтва України є те, що в них формувався своєрідний український стиль, у якому західні традиції поєднувалися з місцевими народними традиціями, які були перенесені з дерев’яного у кам’яне будівництво. Цей стиль яскраво виявився у будівництві храмів і замків.
Першою кам’яною церквою на Русі була Десятинна церква, побудована в Києві в 989-996 рр. На утримання церкви князь Володимир дав десяту частину своїх доходів, тому й назвали її Десятинною.
Десятинна церква (реконструкція)
• Дізнайтеся про історичну долю Десятинної церкви.
Києво-Печерський монастир є чудовою пам’яткою архітектури, де поєднується візантійське й руське архітектурне мистецтво. Свого часу Києво-Печерська лавра відіграла важливу роль у розвитку давньоруської культури, була центром літописання. Тут перекладали на церковно-слов’янську мову і переписували твори іноземних авторів. У лаврі працювали відомі літописці.
Успенський собор Києво-Печерської лаври (сучасне фото)
• Дізнайтеся, яку роль відіграв цей монастир в історії України.
Риси самобутнього древньоруського мистецтва яскраво виявилися в Софійському соборі у Києві — найвидатнішій архітектурній споруді Русі-України XI ст., що збереглася до нашого часу. За величчю художнього образу, досконалістю архітектурних форм, внутрішнім оздобленням ця споруда, закладена у 1037 р., належить до видатних мистецьких пам’яток стародавності.
Храм «Софії Київської», зовнішній вигляд
Храм «Софії Київської», внутрішній вигляд
• Дізнайтеся, як змінювався зовнішній вигляд Софійського собору протягом історії.
Найвизначнішим досягненням української архітектури є церковні споруди Львова. Це, наприклад, Успенська церква — архітектурний ансамбль, що складається із трьох частин: вежа Корнякта заввишки 66 м, каплиця Трьох Святих (перлина народної архітектури XVI ст.) і власне самої церкви. Цікаве переплетення українського народного стилю з європейським становлять архітектурні пам’ятки кінця XVI — початку XVII ст. Каплиця Кампіанів і Каплиця Боїмів. Впродовж першої третини XVII ст. був споруджений католицький Костьол святих Петра і Павла. Ознаки українського стилю характерні також для християнських церков Києва, Чернігова, Переяслава та Канева.
Успенська церква Вежа Корнякта в м. Львів (сучасне фото)
Каплиця Боїмів у м. Львів (сучасне фото)
• Чим, на вашу думку, відрізняються ці архітектурні споруди від більш давніх?
Прикладом оборонної архітектури та символом одного з мальовничих міст в Україні — Кам’янця-Подільського — є однойменний старовинний замок. Тут досі панує особлива атмосфера Середньовіччя. Кам’янець-Подільська фортеця поєднує в собі гармонію мальовничої природи та неприступність оборонних мурів. Важливими оборонними спорудами є також Луцький замок та Хотинська фортеця.
Кам’янець-Подільський замок
Хотинська фортеця
Луцький замок (сучасне фото)
• Які ви помітили особливості оборонних споруд України? Дізнайтеся цікаві факти про їхню історію.
Зразками міської забудови є будинки на площі Ринок у Львові — зокрема «Чорна кам’яниця» (1588-1589 рр.) та будинок флорентійця Бандінеллі, який 1627 р. заснував у м. Львові першу пошту.
Площа Ринок у м. Львів (сучасне фото)
• Схарактеризуйте особливості міської забудови в давні часи. Чим, на вашу думку, вони пояснюються?
Європейські традиції мали вплив і на розвиток образотворчого мистецтва, що характеризувалося витонченістю, гармонією пропорцій, яскравістю малюнка, високою професійністю виконання. В образотворчому мистецтві поступово утверджувався реалістичний напрям, особливістю якого є зображення людини. Релігійні образи на полотнах художників поступово набували рис простих людей.
Однією з найвизначніших пам’яток живопису початку XIV ст. є ікона Володимирської Богоматері, величний силует якої справляє глибоке враження. Водночас із фресковим живописом на українських землях дедалі більшого поширення набули ікони, намальовані на дошках. Особливою популярністю користувалися образи воїнів-переможців, наприклад, ікона Юрія Змієборця (кінець XIV ст.), яка зберігається у церкві с. Станиля на Львівщині. На іконі зображений воїн у рицарському одязі, який на вороному коні зі списом у руках розтоптує змія. Червоний плащ воїна переможно майорить на вітрі, символізуючи його звитягу над драконом.
Зображення ікон
• Яку інформацію можуть дати історикам давні ікони?
Важливе місце серед пам’яток монументального живопису посідають іконостаси, створені видатними художниками-живописцями, з-поміж яких вирізняється Богородчанський іконостас (церква с. Богородчани). Творцем його був талановитий художник Іов Кондзелевич. Іконостас зберігається у Львівському національному музеї.
Богородчанський іконостас
В українському образотворчому мистецтві наприкінці XVI — на початку XVII ст. набувув розвитку портретний живопис. Художники того часу звертали особливу увагу на обличчя людини, прагнули передати її риси характеру: розум, силу волі, почуття власної гідності. Саме такі риси характеру відображають портрети польського короля Стефана Баторія, князя Костянтина Острозького, львівського купця Корнякта.
Стефан Баторій
Костянтин Корнякт
Костянтин Острозький
ЯК ДОСЛІДИТИ ПАМ’ЯТКУ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА (ЗА В. ВЛАСОВИМ)
- 1. Коли, де, ким, за яких обставин було створено пам’ятку?
- 2. Хто або що зображено (на передньому плані, у центрі, на задньому плані, як облаштовано простір — інтер’єр, пейзаж тощо)?
- 3. Які почуття та ідеї вклав автор у свій твір?
- 4. Які особливості того історичного періоду, коли з’явилася пам’ятка?
- 5. Як склалася доля пам’ятки (чи збереглася неушкодженою, чи реставрована, чи цілком відновлена)?
- 6. Яку роль відігравала в історії, як охороняється сьогодні і де зберігається нині?
- 7. Як у пам’ятці втілено особливості певної історичної епохи.
- 8. У чому мистецька й історична цінність пам’ятки, що вразило в ній найбільше?
У світі є безліч унікальних пам’яток архітектури й мистецтва. Особливість архітектури полягає в тому, що вона поєднує різні жанри: архітектуру, скульптуру й живопис. Саме архітектура створює унікальний вигляд наших міст. Тож давайте берегти свою архітектурну й мистецьку спадщину, дізнаватися більше про історію величних споруд і намагатися зрозуміти велич того, що нас оточує.
Хвилинка на цікавинку
16 листопада 1945 р. у Лондоні було засновано міжнародну організацію ЮНЕСКО, що займається розвитком національної культури та підтримкою пам’яток архітектури й мистецтва. До складу організації входить 195 країн світу. Україна стала членом ЮНЕСКО 12 травня 1954 р.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
І. Знаю й систематизую нову інформацію
1. Що таке пам’ятка мистецтва? Наведіть приклади.
2. Що таке менгіри, дольмени і кромлехи? З якою метою їх будували?
3. Які з відомих вам пам’яток можна віднести до періоду Стародавнього світу? А які до періоду Середньовіччя?
4. Які були особливості архітектури України?
ІІ. Обговоріть у групі
Які відомості про життя людей у давнину історикам дають архітектурні споруди? А мистецькі твори? Відповідь підготуйте у вигляді плану доповіді.
ІІІ. Мислю творчо
Дослідіть пам’ятку мистецтва (на ваш вибір) згідно із запропонованим планом (с. 157). За результатами дослідження підготуйте презентацію.
Коментарі (0)