Музеї, архіви, бібліотеки
- 17-11-2022, 23:24
- 554
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Сорочинська 2022
§ 17. Музеї, архіви, бібліотеки
За цим параграфом ви зможете:
- пояснювати, з якою метою створюють музеї, архіви, бібліотеки;
- і як вони працюють.
Пригадайте!
- 1. Які є види історичних джерел?
- 2. Що таке артефакт?
1. Музеї
Відшукати свідчення минулого й дізнатися за ними про життя людей як ви вже знаєте, — не проста справа. Однак потрібно також зберегти усе знайдене для нащадків і зробити це можливим для всіх, хто бажає ознайомитися з цим. Для цього в різних країнах створюються спеціальні установи — музеї. Речі, які виставлені в музеях для огляду відвідувачами, навиваються експонати. Сукупність експонованих речей на певну тематику називається експозиція. У музеї може бути одна або декілька експозицій.
Музей — культурно-освітній заклад, призначений для вивчення, збереження і використання пам’яток природи, матеріальної та духовної спадщини.
Цікаво знати
Термін «музей» походить від давньогрецького «мозейон», «мусейон» — місце, присвячене музам, храм муз. Перші зібрання цінних речей були у палацах правителів перших держав (Вавилон та Єгипет) ще у III тис. до н. е. Перший музей — Дім муз — заснований у Александрії Єгипетській понад дві тисячі років тому.
Перший музей старожитностей в Україні було засновано в 1810 р. у Феодосії. Згодом стали облаштовувати музеї в інших містах. Популярними стали приватні збірні старожитностей.
Експозиція в Музеї українського народного одягу та сімейного побуту в селі Вершина Друга Запорізької області
Музей «Просто неба»
Цікаво знати
У нашій країні найбільше пам’яток минулого зберігають у Національному музеї історії України в Києві — понад 600 тис. експонатів. За ними можна простежити розвиток людського суспільства на українських землях від появи перших людей до сьогодення.
Найбільшим за площею є Музей народної архітектури в с. Пирогове під Києвом. На 150 гектарах тут розміщено понад 300 пам’яток народної архітектури з усіх регіонів України.
За призначенням музеї поділяються на історичні, археологічні, краєзнавчі, природничі, літературні, мистецькі, етнографічні, технічні, галузеві тощо. Як приклад можна згадати Національний музей історії України та Дніпропетровський історичний музей ім. Д. Яворницького, Музей археології Середнього Подніпров’я, Музей археології та печерних міст, Музей трипільської культури, Національний музей Тараса Шевченка, Літературно-меморіальний музей Івана Франка, Ялтинський історико-літературний музей, Музей у катакомбах під Одесою, Музей лісу на Закарпатті, Музей однієї вулиці в Києві. «Найсолодшими» можна назвати Музей цукру на Вінниччині й Музей бджільництва на Полтавщині та інші. У кожній області, районі, місті діють краєзнавчі музеї. Загалом в Україні налічується близько п’яти тисяч різноманітних музеїв.
Одеський археологічний музей НАН України. Фото І. Розенбаум
Національний музей бджільництва
Музей історії туалету
Дуже важливою у музеях є робота екскурсоводів. Вони намагаються захопливими розповіддями зацікавити відвідувачів, привернути увагу до найважливіших експонатів, наголосити на їхній важливості та цінності для науки.
• Яка мета створення музеїв?
2. Архіви
Музеї експонують переважно речові джерела. Для письмових джерел є окремі установи — архіви. Вони виникли разом з появою писемності. Тепер свої архіви мають майже всі організації, часто і приватні особи (наприклад, громадські діячі).
У спеціальних приміщеннях для архівів — вузькі вікна, які не пропускають більшість сонячних променів, адже сонячне світло шкодить друкарській фарбі — вона вигасає, линяє, псується також папір. Шкодить документам і забруднене повітря, це також передбачили конструктори сучасних архівів. Повітря там очищують спеціальними фільтрами.
Документи складають у коробки, щільно закривають, ставлять на стелажах. Довжина стелажів у особливо великих архівах може сягати 10, 20 чи й більше кілометрів.
Документи складають у коробки, щільно закривають, ставлять на стелажах
Документи, що становлять найбільшу цінність, перезнімають, записують на плівку, в результаті отримують діафільми з маленькими кадрами, що називаються — мікрофільми. Вони зберігаються окремо від інших документів на той випадок, якщо оригінал буде пошкоджений чи втрачений.
Архів — установа, що здійснює приймання, опис і зберігання документів з метою використання для подальших досліджень.
Реставрація — поновлення пам’ятки, історичного джерела, раніше втраченого, зіпсованого для її подальшого збереження.
Історико-архітектурний заповідник — статус, який надають комплексу історичних пам’яток певного міста, з метою охорони, реставрації та популяризації його пам’яток.
Найбільші в Україні — Центральні державні історичні архіви, що розміщені у містах Київ та Львів. Фонди київського сховища — це більш як 1,5 мільйона документів, котрі досліджують учені різних галузей науки. Такі свідчення беруть за основу наукових праць.
• З якою метою створюють архіви?
Перед тим, як документи потрапляють на зберігання, співробітники архівів проводять ретельну перевірку їхнього фізичного і технічного стану. При виявленні пошкоджень документи реставрують. Потім співробітники архіву привласнюють номер документам та виставляють їх у відповідному порядку. Це роблять для того, щоби працівники архіву могли швидко знайти та видати необхідний відвідувачам документ.
Способи збереження історичних джерел
• Розгляньте фото шляху віднайдених документів у архіві та працю над ними. Складіть розповідь, використовуючи ці фотографії.
3. Бібліотеки
Також писемні історичні джерела, переважно книги, зберігаються й у бібліотеках. Бібліотека або книгозбірня — культурно-освітній заклад, що збирає друковані та рукописні матеріали, книги, опрацьовує їх і відображає у каталогах, організовує відповідне їхнє зберігання, збереження та обслуговування ними читачів.
Цікаво знати
Найдавніші бібліотеки виникли близько 5 тис. років тому в Месопотамії (територія сучасного Іраку). Вони налічували десятки тисяч книг. Проте книги були зроблені з глини. І коли місто спалили вороги, то сталося диво. Глиняні книги не згоріли, а запеклися, зберігши написи на віки. Досі археологи віднайшли більш як півмільйона таких книг.
У Стародавньому Єгипті бібліотеки мали дуже гарні назви: «Аптека душі», «Притулок мудрості», «Будинок життя»... Але користуватися такими бібліотеками могли тільки фараони, вищі чиновники та жерці храмів. Для простого люду вхід був закритий.
Публічну бібліотеку вигадали римляни. У лазнях була кімната, призначена для читання книг, там вони не псувалися від впливу пари.
Перша публічна бібліотека сучасного виду була відкрита у Бостоні (Америка) в 1854 році.
У часи князювання Ярослава Мудрого в Києві при Софійському соборі заснували першу в Русі-Україні бібліотеку. За даними дослідників, вона налічувала 950 томів. Проте зникла під час монгольської навали в 1240 р. Вчені не полишають надії віднайти її.
Цікаво знати
Важливим елементом будь-якої бібліотеки є каталоги — винахід Мелвіла Дьюї. Без них неможливе систематичне розташування книг, яке полегшує їхній пошук. Дьюї також є автором системи штрафів за несвоєчасне повернення книг.
Досі у США формують єдину віртуальну бібліотеку, в якій кожен зможе відшукати потрібну книгу, що була коли-небудь написана.
1) Зовнішній вигляд Центральна наукова бібліотека Академії наук України ім. В. Вернадського у Києві; 2) Читальна зала бібліотеки ім. В. Вернадського; 3) Частина книгозбірні бібліотеки
Найстарішою з діючих в Україні бібліотек є Наукова бібліотека Львівського університету, заснована 1608 року. Найбільша бібліотека нашої держави — Центральна наукова бібліотека Академії наук України ім. В. Вернадського у Києві. В її фондах налічується 12 млн одиниць.
• Для чого працюють бібліотеки?
• Для чого створюють історико-архітектурні, історико-культурні чи історико-археологічні заповідники?
Тепер бібліотечна мережа України охоплює близько 40 тис. бібліотек. Це бібліотеки: публічні (у тому числі спеціалізовані для дітей, юнацтва); технічні, сільськогосподарські, медичні, академічні, освітянські; бібліотеки вищих навчальних закладів.
Історико-археологічний заповідник «Кам’яна могила»
«Кам’яна могила» розташована у Запорізькій області. Пагорб посеред степу є природним нагромадженням каменів заввишки 15 метрів, які утворюють чимало гротів. З давніх-давен люди вважали цю місцину таємничою. Тут зі найстаріших часів влаштовували релігійні обряди. Гроти розписані наскельними малюнками, які залишили мешканці цих степів ще з первісного періоду. Вони є цінними історичними джерелами, які розповідають про господарство, тваринний світ українського степу.
Вид на Кам’яну могилу
Символічні зображення в одному з її гротів
4. Заповідники
Ще одним способом збереження історичних пам’яток є надання певній частині міста, місцевості статусу історико-архітектурного, історико-культурного чи історико-археологічного заповідника. Це роблять із метою збереження вигляду міста (місця) таким, яким воно було сотні (тисячі) років тому. Таким статусом користуються більш як 60 об’єктів на території України.
ВИСНОВКИ
• Архіви, бібліотеки, музеї, історико-архітектурні чи історико-культурні заповідники належать до документно-інформаційних інституцій, функцією яких є зберігання історичної пам’яті та історико-культурної інформації протягом усієї історії людства.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
- 1. Давні римляни говорили: «Тут живуть мертві та говорять німі». Про яку установу йдеться у цьому вислові?
- 2. У яких установах зберігають археологічні пам’ятки та інші речові джерела? Де зберігають писемні історичні джерела?
- 3. Спробуйте відшукати вдома речі та фотографії, які могли би стати частиною музейної експозиції на самостійно обрану тему. Під кожним експонатом зробіть підпис. Придумайте коротку розповідь для екскурсовода. Сфотографуйте і на наступному уроці представте результати своєї роботи.
- 4. Відвідайте краєзнавчий музей. Підготуйте про його експозиції коротку розповідь. Наголосіть на тому, що вас найбільше вразило.
- 5. Розпитайте дорослих, чи є в родині документи, листи, фотографії та інші джерела з історії вашого роду. Спробуйте за допомогою дорослих згрупувати їх за видами, за місцем походження і за хронологією. Складіть список документів упорядкованого архіву.
- 6. Обговоріть у групах. Для чого так ретельно зберігають пам’ять про минуле? У Києві бібліотеку ім. В. Вернадського іноді називають за зовнішній вигляд і призначення «зубом мудрості». Чи доречне їй таке прізвисько?
- 7. За допомогою додаткових джерел створіть презентацію про один з історико-архітектурних, історико-культурних чи історико-археологічних заповідників України.
Коментарі (0)