Історія України в пам’ятках і пам’ятниках. Види пам’яток і пам’ятників
- 17-11-2022, 23:25
- 712
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Сорочинська 2022
§ 20. Історія України в пам’ятках і пам’ятниках. Види пам’яток і пам’ятників
За цим параграфом ви зможете:
- розпізнавати історичні пам’ятки і пам’ятники;
- характеризувати пам’ятку історії як скарб, гордість і надбання народу.
Пригадайте!
- 1. Що таке історична пам’ять?
- 2. Як формується історична пам’ять?
1. Історичні пам’ятки
Україна має багатовікову історію та культуру. Свідчення цього — пам’ятки історії та культури, що допомагають зберегти історичну пам’ять. Вони є у кожному регіоні України. Це справжній скарб і гордість нашої Батьківщини. Завдяки пам’яткам місто чи село набуває відомості у світі, стає впізнаваним. З усіх куточків земної кулі приїжджають туристи, щоби побачити наші безцінні скарби. До наших днів збереглися замки, фортеці, палаци і садиби, парки, монастирі та храми, промислові підприємства й багато інших унікальних архітектурних витворів мистецтва, що навіки прославили своїх майстрів. Іноді сукупність пам’яток утворюють цілі ансамблі, які створюють атмосферу минулих часів. Найвідоміші такі ансамблі — це пам’ятки середмістя Львова, старої частини міста Кам’янець-Подільського, Києво-Печерської лавра тощо.
Пам’ятки історії — визначні місця, пов’язані з важливими історичними подіями, з життям та діяльністю відомих осіб, культурою і побутом народів.
Площа Ринок. Львів
Але не тільки споруди є пам’ятками історії. До них належать також пам’ятні місця і предмети, пов’язані з історичними подіями в житті народу, розвитком суспільства й держави, твори матеріальної і духовної творчості, які становлять історичну, наукову, художню чи іншу культурну цінність. Це можуть бути археологічні пам’ятки (залишки стародавніх поселень, укріплень, поховань, кам’яні скульптури, наскельні зображення тощо), місця масових поховань померлих та загиблих у війнах і трагедіях, місця загибелі бойових кораблів, морських та річкових суден, залишки бойової техніки, озброєння; твори різних видів мистецтв; документальні пам’ятки — акти органів державної влади й управління, інші письмові та графічні документи (Остромирове Євангеліє, Пересопницьке Євангеліє, «Руська Правда», «Конституція Пилипа Орлика» тощо), кіно-, фотодокументи і звукозаписи, а також стародавні та інші рукописи й архіви, записи фольклору й музики, рідкісні друковані видання. Тобто все те, що становить історичну і мистецько-культурну цінність.
Усі пам’ятки історії та культури, які розміщені на території України, охороняє держава. Лише Державний реєстр нерухомих пам’яток України налічує близько 56 тис. об’єктів історичної спадщини.
Пам’ятки історії та культури, які є на території України, становлять невід’ємну частину світової культурної спадщини, свідчать про величезний внесок народів нашої країни у розвиток світової цивілізації. Ці пам’ятки, які вважають надбанням усього людства, внесені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Пам’ятки історії в Україні, занесені до списку світової спадщини ЮНЕСКО
Усі ці пам’ятки слугують цілям розвитку науки, освіти і культури. Крім того, що вони є безцінними історичними джерелами, вони допомагають формуванню почуття патріотизму, естетичному вихованню.
Водночас усі ці пам’ятки потребують охорони і захисту від руйнування та знищення. Це важливе завдання державних органів і громадських організацій. Бережливе ставлення до пам’яток історії та культури — обов’язок кожного громадянина України.
Києво-Печерська лавра
Центральна частина Львова
Історична частина Кам’янець-Подільського
Історичний центр Луцька
Іноді сукупність пам’ятників і пам’яток минулого утворюють цілі історичні ансамблі, які відтворюють атмосферу минулих часів.
Замок «Паланок». Мукачеве
Скіфська баба. Миколаївський краєзнавчий музей
Керносівський ідол. Історичний музей ім. Д. Яворницького (м. Дніпро)
Національний заповідник «Хортиця» складовою якого є Музей історії запорозького козацтва на о. Хортиця. Запоріжжя
Пересопницьке Євангеліє. Рукописна книга XVI ст., на якій українські президенти складають присягу Народові України
• Що таке пам’ятка історії? Спробуйте визначити поняття «пам’ятка історії».
2. Пам’ятники
Із давніх часів людина намагалася закарбувати у своїй пам’яті та наступних поколінь ті чи інші визначні події (перемоги, віхи, важливі зрушення у житті тощо). З часів античності склалася традиція увічнення у вигляді монументів (споруда, меморіал людині чи події, пам’ятник). Кожен монумент не тільки увічнює, а й за допомогою мистецьких символів створює образ історичної постаті, події. Крім того, монументи відігравали та відіграють важливу функцію організації простору життя громади. Пам’ятники ставили у центрі міста, на площі, і видних місцях, вони були своєрідними орієнтирами. Але не завжди символи й образи, відтворені у монументі, відповідали дійсності. Часто в історії траплялися випадки, коли за допомогою монументів правителі намагалися нав’язати людям певну думку про минуле з метою зміцнення своєї влади, показати велич свого правління, завойовницькі прагнення. Коли обман викривався і народ скидав правителів, то нищив і пам’ятники тієї доби. Також пам’ятники гинули під час іноземного вторгнення, коли ворог для придушення опору намагався знищити пам’ять підкореного народу.
Меморіал — архітектурний ансамбль, скульптурна композиція, що є витвором мистецтва і, як правило, увічнює трагічні події.
Пам’ятник — споруда, яка є витвором мистецтва, призначена для увічнення і створення образу людей, подій, об’єктів, іноді тварин, літературних та кінематографічних персонажів тощо.
Національний історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця»
Пам’ятники на українських землях відомі з давнини. Із тих, що збереглися до наших часів: ідоли, які використовували у релігійних обрядах, і поширені у кочових народів скульптурні зображення — «кам’яні баби», котрі встановлювали на курганних похованнях, у важливих місцях, стаючи орієнтирами у степу. Перші «баби» постали близько 6 тисяч років тому. Їх встановлювали вже перші мешканці степів: кіммерійці, скіфи, сармати, половці та інші народи. Найбільша кількість таких «баб» (67 шт.) зібрана у м. Дніпро в Історичному музеї імені Д. Яворницького. Традицію кочівників продовжили у вигляді козацьких хрестів й українські козаки.
Музей-заповідник гончарства в Опішному
«Кам’яні баби». Дніпропетровський історичний музей ім. Д. Яворницького
• За допомогою схеми складіть розповідь про один із пам’ятників.
Також у грецьких містах-державах на узбережжі Чорного моря були встановлені пам’ятники, які наслідували античну традицію. Але із зруйнуванням міст загинули і вони. Їхні залишки знаходять археологи. Найвеличнішим пам’ятником античної доби на українських землях є могила царя Мітридата VI Євпатора у Керчі.
Козацькі хрести
Масове поширення пам’ятників на українських землях у звичному для нас вигляді припадає на XVIII—XXI ст.
Національний історико-меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви»
Сучасний вигляд входу до мавзолею Мітридата VI Євпатора
Цікаво знати
Кінні статуї вважають вершиною скульптурної майстерності. Їх, як правило, присвячують правителям і полководцям. Перші кінні статуї постали за часів Античності. До наших часів збереглася статуя імператора Риму Марка Аврелія. Саме вона стала взірцем для подібних статуй видатним правителям.
У Львові пам’ятник королю Данилу, який був засновником міста, у вигляді кінної статуї був встановлений у 2001 році, в рік 800-річчя правителя. Монумент заввишки десять метрів, на його спорудження було затрачено 60 тонн граніту та 9 тонн бронзи. Пам’ятники Данилу також встановлені у Володимирі, Галичі, Івано-Франківську, Тернополі.
• З якою метою зводять пам’ятними і меморіали?
ВИСНОВКИ
• Україна має багатовікову історію та культуру. Свідченням цього є пам’ятки історії та культури, які допомагають зберегти історичну пам’ять.
• Із давніх часів людина намагалася закарбувати у пам’яті своїй та наступних поколінь ті чи інші визначні події (перемоги, віхи, важливі зрушення у житті тощо). З часів античності склалася традиція встановлювати монументи, пам’ятники, меморіали.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Які бувають історичні пам’ятки? Як пам’ятки зберігають історичну пам’ять? Яку історичну інформацію можна дізнатися за допомогою історичних пам’яток?
2. Для чого створюють монументи, меморіали, пам’ятники?
3. Поміркуйте. Кого можна назвати справжніми «свідками» історії: історичні пам’ятки чи пам’ятники? Чи всі пам’ятники є пам’ятками історії?
4. Чи можна за пам’ятниками простежити взаємозв’язок різних епох історії України?
5. Чому пам’ятки культури належать до історичної спадщини? Поясніть твердження: «Пам’ятки історії — скарб, гордість і надбання народу».
6. За допомогою додаткових джерел ознайомтеся з пам’ятками ЮНЕСКО в Україні.
Підготуйте коротку розповідь про одну з них за таким планом:
- 1) де розташована пам’ятка;
- 2) коли її було створено;
- 3) хто автор пам’ятки (якщо це відомо);
- 4) яку інформацію про минуле вона «розповідає».
7. Кожен монумент не тільки увічнює, а й за допомогою мистецьких символів створює образ людини, події. Скориставшись додатковими джерелами, визначте, які образи минулої історії України створюють такі пам’ятники.
Коментарі (0)