Українська революція 1917-1921 рр.
- 28-11-2022, 00:23
- 370
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Мороз, Моцак 2022
§ 16. Українська революція 1917-1921 рр.
1. Якими були передумови та причини Української революції?
Пригадайте
Пригадайте, що таке передумови та причини історичних подій/явищ/процесів.
Практичне завдання! На основі тексту підручника самостійно або за допомогою вчителя/ вчительки визначте передумови та причини Української революції.
З кінця XVIII ст. українські землі перебували під владою Російської та Австро-Угорської імперій. Українська мова, культура зазнавали утисків, особливо з боку російського уряду. Зокрема, російська імперська влада проводила політику русифікації, тобто поширення використання російської мови в усіх сферах життя замість української.
У 1914 р. розпочалася Перша світова війна8, яка стала трагічною сторінкою в історії багатьох народів і загострила суперечності в суспільстві. Вона спричинила численні жертви як серед військових, так і серед мирного населення, руйнування, страждання, каліцтва й поневіряння мільйонів людей. Рівень життя людей різко знизився: у містах не вистачало продовольства, зросло безробіття внаслідок закриття багатьох заводів і фабрик, гроші знецінювалися, а ціни на продукти харчування підвищились у кілька разів.
Доведені до відчаю від наслідків війни люди повстали. У російському місті Петрограді 8 березня (23 лютого за старим стилем) 1917 р. розпочалася революція, яка отримала назву Лютнева революція. Після того як російський цар Микола II зрікся престолу, влада в Росії перейшла до Тимчасового уряду. Революційні потрясіння і повалення царської влади в Російській імперії стали поштовхом до початку революції в Україні.
Революція (від лат. revolutio - переворот, зміна, кардинальна зміна) - кардинальні (суттєві) зміни в житті суспільства або в одній зі сфер життя суспільства.
1. Шляхами Першої світової війни; 2. Демонстрація робітниць Путиловського заводу (лютий 1917 р., Петроград)
2. Які події були початком Української революції?
Українська революція 1917-1921 рр. (також Визвольні змагання) - низка подій, пов’язаних із національно-визвольною боротьбою українського народу у 1917-1921 рр.
Доба Української революції насичена різноманітними, часом суперечливими, подіями. Тому для кращого розуміння цієї доби ми будемо її вивчати відповідно до періодів, на які поділяють Українську революцію історики.
Перший етап - це доба Української Центральної Ради (березень 1917 - квітень 1918 р.). Розпочався він одразу після перемоги Лютневої революції в Росії. Представники українських партій, громадських культурних та професійних організацій створили в Києві національний представницький орган - Українську Центральну Раду (УЦР). Її головою було обрано відомого українського історика та громадського діяча Михайла Грушевського.
1. М. Грушевський приймає парад куренів Вільного козацтва. 1917 р.; 2. Михайло Грушевський (1866-1934)
За короткий час Українська Центральна Рада стала повноцінним парламентом Української Народної Республіки, яку було проголошено в листопаді 1917 р.
Протягом своєї діяльності Українська Центральна рада видала чотири Універсали (державно-політичні акти), які відображали етапи створення Української держави. Так, якщо Перший Універсал (червень 1917 р.) декларував проголошення автономії України у складі Росії, то Четвертий Універсал (січень 1918 р.) проголосив Українську Народну Республіку (УНР) «самостійною, ні від кого не залежною, вільною суверенною державою українського народу».
Автономія (грец. αύτονομία - самоуправління, незалежність) - самоврядування певної частини держави, здійснюване на основі загальнодержавних законів чи конституції.
Утім, на початку 1918 р. становище в Україні загострилося. Це було пов’язано з тим, що ще в листопаді 1917 р. владу в Росії захопили більшовики. Вони також мали на меті підпорядкувати собі й Україну. Для цього в грудні 1917 р. у Харкові російські більшовики проголосили Україну радянською республікою і створили власний уряд. Незабаром російські війська почали наступ на Київ.
3. Що відомо про бій під Крутами?
Українська Центральна Рада виявилася не готовою до війни з більшовицькою Росією, оскільки мало уваги приділяла створенню власної боєздатної армії. Нечисленна українська армія не могла стримати цього удару. Склалася ситуація, за якої захищати столицю було нікому. Тоді на захист Києва стала національно свідома молодь Києва (переважно студенти та учні шкіл).
Біля залізничної станції Крути (18 км на схід від Ніжина) 29 січня 1918 р. відбувся бій, який тривав п’ять годин. Близько 500 київських юнаків (курсантів, студентів, гімназистів), 20 старшин та 80 бійців Вільного козацтва з Ніжина стримували чотиритисячне російське військо під проводом Михайла Муравйова. Українські бійці призупинили наступ противника до темряви. Потім, під тиском ворога, вони здійснили організований відступ до ешелонів, руйнуючи за собою залізничні колії. Утім, 27 студентів та гімназистів під час відступу, заблукавши в темряві, потрапили у полон. Наступного дня їх було розстріляно або замордовано. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі в Києві.
А. Серебряков. Крути
4. Як розвивалися події після битви під Крутами?
Незважаючи на героїзм та самопожертву українських вояків під Крутами, більшовицькі війська 9 лютого захопили Київ. Українська Центральна Рада звернулася за допомогою до урядів Німеччини та Австро-Угорщини, оскільки розуміла, що власними силами більшовицьку (російську) агресію не здолати.
Під натиском армії Німеччини та Австро-Угорщини більшовики відступили. За підтримки німецьких військ 29 квітня 1918 р. було проголошено очільником України гетьмана Павла Скоропадського, а Центральну Раду розпущено.
1. Гетьман П. Скоропадський на ґанку своєї резиденції; 2. Гетьман П. Скоропадський перед своєю резиденцією на вул. Інститутській. Київ, 1918 р.
Доба Гетьманату (квітень - грудень 1918) вважається другим етапом Української революції. Нетривалий мирний період Павло Скоропадський використав для зміцнення основ української державності. За його правління Українську Державу визнали 30 країн світу, було засновано Українську академію наук, організовано Національну бібліотеку, архів, відкрито два університети, чимало українських шкіл тощо. Гетьман також планував здійснити військову реформу.
Утім, у середині листопада проти гетьманської влади спалахнуло повстання. Керував повстанням тимчасовий революційний орган — Директорія. Після зречення Павлом Скоропадським влади 14 грудня було оголошено про відновлення Української Народної Республіки.
5. Чим завершилася Українська революція?
Після перемоги повстання верховним державним органом Української Народної Республіки стала Директорія, яка складалася з п’яти осіб. Добу Директорії (грудень 1918 - листопад 1921 р.) історики виокремлюють як третій етап революції.
Не менш бурхливо розвивалися в цей час події на західноукраїнських землях, які входили до складу Австро-Угорщини. Після поразки в Першій світовій війні в жовтні 1918 року Австро-Угорська імперія розпалався. За таких обставин 13 листопада було проголошено Західноукраїнську Народну республіку (ЗУНР), а її президентом обрано Євгена Петрушевича. Було створено Українську галицьку армію (УГА), яка нараховувала близько 100 тисяч осіб.
Однак свої права на західноукраїнські землі заявила Польща. Розпочалася україно-польська війна (1918-1919 рр.). Очільники ЗУНР сподівалися на допомогу Української Народної Республіки.
За таких умов 22 січня 1919 р. у Києві на Софійській площі відбулося урочисте проголошення Акта злуки (об’єднання) ЗУНР та УНР. Цей день увійшов в історію як День соборності України. У ньому зазначалося: «..Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України - Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».
Проаналізуйте наведені нижче фото згідно з відповідними алгоритмами. В якій обстановці проголошувався Акт злуки УНР і ЗУНР? Як ця подія вшановується нині?
1. Проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР 22 січня 1919 р. на Софійському майдані в Києві; 2. Святкування єдності українських земель у місті Калуші на Галичині. Січень 1919 р.
3. Живий ланцюг від Києва до Львова 21 січня 1990 р., в якому взяли участь сотні тисяч людей. Трохи більше ніж за півтора року Україна проголосить Акт незалежності; 4. Українці в живому ланцюгу на мосту через Дніпро в Києві в День злуки. 22 січня 2018 р.
Утім, українцям у цей час не вдалося відстояти незалежність своєї держави. Польські війська за підтримки європейських держав окупували майже всю Східну Галичину. У 1921 р., після кількох воєн із радянською Росією, більша частина території України опинилася під контролем окупанта. До середини 1920-х років усі землі сучасної України потрапили під владу чотирьох держав — СРСР, Польщі, Румунії та Чехословаччини.
Попри поразку, Українська революція 1917-1921 рр. має велике історичне значення. Це — один із найважливіших і найскладніших періодів в історії українського народу. Саме під час революції український народ уперше в XX столітті створив незалежну державу, яка мала свою територію, кордони, символи, органи влади, гроші, військо. Українська революція дала досвід наступним поколінням українців у боротьбі за незалежність власної держави.
ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ.
Знаю: 1. Що таке революція? 2. Вкажіть дату проголошення УНР суверенною державою українського народу. 3. Хто очолював Українську Центральну Раду? 4. Яку подію в Україні відзначають як День соборності?
ЗВ’ЯЗОК ІЗ СЬОГОДЕННЯМ
1. Як вшановуються події та історичні особи Української революції 1917-1921 рр.? Висловіть думку, чим цінний її досвід для сьогодення. 2. Які ви знаєте фільми та книги, присвячені Українській революції 1917-1921 рр. Чим вони цікаві?
Для допитливих! Карта «Україна в 1917-1919 рр.»
Історичні джерела про Українську революцію 1917-1921 роки:
1) Перший та Четвертий Універсали Української Центральної Ради
2) Уривок із «Київських спогадів» про взяття Києва більшовиками
3) Універсал Директорії УНР про возз’єднання УНР і ЗУНР
https://bit.ly/3bcfMTs
Коментарі (0)