Войти
Закрыть

Історія України в пам’ятках і пам’ятниках

5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Хлібовська, Крижановська 2022

 

§ 22. Історія України в пам’ятках і пам’ятниках

Разом із Кліо розгляньте пам’ятки історії України, внесені до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Розташуйте їх у хронологічній послідовності. Чи знаєте ви ще пам’ятки на території України, які охороняються цією організацією?

Резиденція митрополитів Буковини і Далмації в місті Чернівці, XIX століття

Стародавнє місто Херсонес Таврійський у Криму, V століття до нашої ери

Історичний центр міста Львова, XIV-XVI століття

Собор Святої Софії у Києві, 1011-1037 роки

Києво-Печерська лавра, заснована 1051 року

1. Пам’ятки історії і культури нашої країни

Усе має минуле. Воно відображається в пам’яті сучасників і передається наступним поколінням. Україна — держава з багатовіковою історією та культурою. Кожна епоха залишає нам у спадщину пам’ятки, що зберігають у собі згадку про певну визначну подію чи особистість. Пропонуємо вам здійснити мандрівку в історію України, втілену в пам’ятках і пам’ятниках. Ви, напевно, звертали увагу на стародавні будівлі, різноманітні пам’ятники на вулицях населених пунктів. У музеях знайомилися з археологічними знахідками, писемними джерелами, предметами побуту. З покоління в покоління народ передає легенди, перекази, спогади про своє минуле. Пам’ятники, споруди, витвори мистецтва, речі з минулого, які пов’язані з історичними подіями в житті окремих людей, народу, держави, належать до пам’яток історії.

Збереження пам’яток культури, які розташовані на території України, забезпечує держава відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини». Створено Державний реєстр нерухомих пам’яток України, до якого включені пам’ятки історії, що донесли до нашого часу цінність і зберегли свою вірогідність. Вони багатоманітні: будинки, споруди, архітектурні ансамблі, військова та цивільна техніка, окремі поховання та некрополі, місця масових захоронень померлих і загиблих. Сюди відносяться також експонати музеїв, картини, музичні твори, фільми. Всього під охороною держави перебуває близько 130 тисяч пам’яток культури.

В Україні є пам’ятки культури, історії, які внесені до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО — Організації Об’єднаних націй з питань освіти, науки і культури. Всі вони ретельно охороняються і вивчаються. До них належать: собор Святої Софії — Премудрості Божої в Києві, Києво-Печерська лавра, ансамбль історичного центру Львова, резиденція митрополитів Буковини і Далмації в місті Чернівці, стародавнє місто Херсонес Таврійський у Криму. До переліку внесені також вісім дерев’яних церков Карпатського регіону України: собор Святого Михайла в селі Ужок, церква Вознесіння Господнього в селі Ясіня, церква Святого Духа в селі Потелич, церква Собор Пресвятої Богородиці в селі Матків, церква Святої Трійці в місті Жовква, церква Святого Юра в місті Дрогобич, церква Святого Духа в місті Рогатин, церква Різдва Пресвятої Богородиці в селі Нижній Вербіж.

  • 1. Що таке пам’ятки історії?
  • 2. Як Українська держава законодавчо забезпечує збереження пам’яток історії?
  • 3. Назвіть пам’ятки в Україні, занесені до світової спадщини ЮНЕСКО.

Острів цікавинок

Чи знаєте ви, що в 1983 році, за пропозицією Асамблеї Міжнародної ради з питань охорони пам’яток та визначних місць, центр культурної спадщини ЮНЕСКО оголосив 18 квітня Міжнародним днем пам’яток та визначних місць? Завдання цього свята — ще раз нагадати світовій спільноті про різноманіття культурної спадщини, створеної зусиллями багатьох народів за всю їх історію, та необхідність збереження для майбутніх поколінь. Девізом міжнародного дня пам’яток та визначних місць стали слова: «Збережемо нашу історичну батьківщину». В Україні цей день має назву День пам’яток історії та культури. Поміркуйте, чому світова спільнота приділяє таку значну увагу збереженню культурної спадщини.

2. Пам’ятники. Види пам’ятників

На території України споруджено багато різноманітних пам’ятників. До них належать скульптурні монументи, статуї, бюсти, меморіальні дошки, тріумфальні арки, колони, обеліски.

Скульптурна композиція «Засновники Києва»

Пам’ятник гетьману Богдану Хмельницькому в Києві

Обеліск на Меморіалі Вічної Слави в Києві

Пам’ятник Героям Небесної Сотні в Холодному Яру на Чигиринщині

Щоб і наші нащадки мали можливість побачити пам’ятники, доторкнутися до минулого, ми повинні не тільки знати і розповідати про них, але й оберігати їх. Із плином часу пам’ятники можуть руйнуватися. Продовжити їхнє життя допомагає проведення реставраційних, тобто відновлювальних робіт.

Кожне покоління людей прагне залишити по собі спогади. В наш час створюються нові пам’ятники. Вони різноманітні. Одні з них увіковічнюють героїчні і трагічні сторінки нашої історії, інші — історичних постатей, котрі були нашими сучасниками. Проте є пам’ятники, які можуть вас здивувати. Більшість із них присвячені повсякденному життю мешканців, стравам традиційної української кухні й розташовані в різних регіонах України. До прикладу: пам’ятник галушці в місті Полтава, огірку в місті Ніжин, чорниці в селі Гукливий на Закарпатті, салу в місті Ромни на Сумщині, деруну в місті Коростень на Житомирщині, апельсину в місті Одеса, пам’ятний знак першому трамваю в місті Київ.

Пам’ятний знак першому трамваю в Києві

Пам’ятник галушці в Полтаві на честь традиційної для регіону страви української кухні — галушки

  • 1. Назвіть види пам’ятників.
  • 2. Чому потрібно оберігати пам’ятники?
  • 3. Які пам’ятники презентують страви української національної кухні?

Барвограй ідей

Разом із Кліо за допомогою мережі «Інтернет» відшукайте пам’ятники традиційній українській кухні. З’ясуйте, в якому населеному пункті вони розташовані.

Поміркуйте:

  • 1. Чому саме цей пам’ятник тут було споруджено?
  • 2. Чи потрібні такі пам’ятники?

Запропонуйте варіант пам’ятника, який став би візитівкою вашої місцевості.

3. Пам’ятки історії рідного краю

У кожному регіоні є свої визначні пам’ятки — перлини української землі. Це справжній скарб, наша гордість і надбання. До сьогодні збереглися середньовічні фортеці, палаци та садиби, стародавні монастирі та храми, багато інших унікальних архітектурних витворів мистецтва, що навіки прославили своїх майстрів.

Історія краю розповідає про життя і діяльність людей, події, місця, пов’язані з невеликим географічним простором. Досліджуючи її, вчені використовують різноманітні джерела: матеріальні, писемні, усні, пам’ятки архітектури і містобудування.

Замок Любарта в Луцьку

Використовуючи додаткову літературу та інтернет-ресурси, поцікавтеся:

  • 1. Коли почали будувати замок?
  • 2. Чому він так названий?
  • 3. Які технології використали майстри при його споруджені.

Знайомлячись зі своєю малою батьківщиною, ви повинні знайти на карті ваш край, дізнатися, в якому історико-географічному регіоні України розташоване ваше місто, селище, село; звідки походить і що означає його назва; коли вперше згадується в писемних джерелах населений пункт, в якому ви живете. Можливо, більше про його історію здатні розповісти матеріальні пам’ятки. Це — житлові та інші споруди, мости, вулиці, майдани. Варто звернути увагу також на авторів історичних пам’яток. Отже, перед вами відкривається перспектива стати дослідником та дослідницею історичної спадщини свого краю, розповісти про неї широкому загалу. Бажаємо вам вдалої творчої мандрівки!

Ханський палац у Бахчисараї. Використовуючи інтернет-ресурси, з’ясуйте, в якому регіоні України розташована пам’ятка. Коли вона була створена?

  • 1. Назвіть види пам’яток, що збереглися до наших днів.
  • 2. Які джерела використовують учені для дослідження пам’яток історії?
  • 3. Що ви повинні зробити, вивчаючи пам’ятки свого краю?

Барвограй ідей

Готуючись до подорожі, Кліо вирішила познайомитися з пам’ятками історії міст, селищ, сіл нашої держави. Запросіть її до свого населеного пункту. Заповніть схему, яка буде інформувати про його історичну спадщину Ви можете також розмістити фото культурних пам’яток у соціальній мережі.

Галявина творчості

Разом із Кліо створіть фотоколаж на тему: «Пам’ятки України у Всесвітній спадщині ЮНЕСКО».

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду