Роль сім’ї в суспільстві та житті людини
- 18-11-2022, 20:46
- 378
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Могорита, Савко 2022
§ 4. Роль сім’ї в суспільстві та житті людини
На уроці ви дізнаєтеся:
- Що таке сім’я та родина?
- Яку роль відіграє сім’я в житті кожного/кожної з нас?
- Що визначають сімейні правила, які права й обов’язки членів сім’ї?
- Якими мають бути взаємини між членами сім’ї?
- Для чого потрібно плекати сімейні традиції?
• Розшифруйте ребуси. Чи рівнозначні слова-відгадки за значенням?
1. Яку роль відіграє сім’я в житті кожної людини?
Напевно, більшість із вас зможе, не замислюючись, відповісти на запитання: «Що таке сім’я?» Зазвичай у таких випадках називають своїх найрідніших — батьків, братів і сестер, бабусь і дідусів, близьких людей, які дбають про вас, виявляють турботу й увагу. Слова сім’я та родина вказують на родинні взаємини між людьми. Хоча це поняття може позначати навіть одну людину, яка проживає самостійно. Родина — це близькі та важливі для вас люди, що пов’язані родинними стосунками. Сім’я — це не тільки батьківське піклування, а й родинне тепло, яке створюють рідні, довіра, дружба та любов.
Робота в групі
Прочитайте висловлення про сім’ю. Охарактеризуйте роль сім’ї в суспільстві.
- «Знаєте що зробити, щоб у світі був мир? Ідіть додому та любіть свою сім’ю!» (Мати Тереза, лауреатка Нобелівської премії миру).
- «Як же назвати, якщо не щастям, веселі очі дітей, що сяють здоров’ям? ...Рідний голос батьків, які радіють злетам і заспокоюють під час падіння? » (Ірина Мацко, письменниця).
- «У сімейному житті, зберігаючи свою гідність, треба вміти поступатися одне одному» (Василь Сухомлинський, педагог і письменник).
Щоб жити серед людей, треба багато чого знати й уміти. Такі знання ви отримуєте насамперед у сім’ї, а також у дитячому садку, школі, позашкільних установах. Саме в сім’ї розпочинається процес підготовки людини до життя в суспільстві, адже сім’я складається з представників кількох поколінь. Завдяки цьому діти вчаться спілкуватися зі старшими та молодшими. Отже, сім’я — це зменшена модель суспільства.
Творче завдання
Уважно розгляньте «хмару» слів. Назвіть ключові слова. Доберіть до них слова-асоціації.
2. Як вибудовують взаємини в сім’ї?
Прикро, якщо під час спілкування з рідними людьми виникають непорозуміння. І йдеться не лише про конфліктні ситуації. Часто ми ображаємо рідних своєю неуважністю, нетактовністю чи байдужістю. Чи завжди ми вітаємося з рідними, дякуємо за смачний обід чи дбайливо випрасувані речі? Дехто вважає, що наші родичі знають про нас усе, тому немає потреби «здаватися кращими, ніж ми є насправді». Можна не стримувати свого незадоволення, роздратування чи гніву, добирати слова під час спілкування, не думати про наслідки своїх слів і дій. Усе це ображає тих, кого ми насправді любимо та цінуємо. Тому так важливо зрозуміти, що хороші стосунки між різними поколіннями — запорука міцної родини. Потрібно плекати сімейні традиції, навчитися слухати одне одного, цікавитися справами всіх членів родини. Важливо дотримуватися «золотого правила» — слухати серцем.
К. Кобрись (11 років). Щаслива родина. Дитячий малюнок
У кожній сім’ї існують свої правила. Сімейні правила — певні інструкції з поведінки для всіх членів сім’ї. Можливо, ви не раз чули фразу: «він/вона з хорошої сім’ї». Якщо в сім’ї існує правило здорового способу життя, то на ранкову пробіжку у вихідний день виходять усією сім’єю, хоч би як комусь хотілося подовше полежати під теплою ковдрою.
Коли всі члени сім’ї дотримуються правил, це допоможе гармонізувати життя. Кожна людина усвідомлює свою відповідальність перед іншими в сім’ї. Звісно, може виникнути спокуса порушити правила, однак це не той випадок, коли «правила існують для того, щоб їх порушувати».
Які правила існують у ваших родинах? Часто люди дотримуються певних сімейних правил, навіть не усвідомлюючи, що це саме правила. Якщо у вашій родині не існує чітких правил, допоможіть їх визначити. Запропонуйте обговорити в сімейному колі неписані правила співжиття. Варто обрати момент, коли всі звільняться від звичних домашніх справ і матимуть принаймні годину вільного часу. Ви здивуєтеся, наскільки це завдання виявиться захопливим для всієї родини. Коли правила будуть обговорені, їх мають дотримуватися всі члени родини.
Словник
Традиція — елемент культури, що передають від покоління до покоління та зберігають протягом тривалого часу.
3. Які права й обов’язки членів сім’ї?
Сім’я та сімейні стосунки відіграють важливу роль у житті кожної людини. Саме тому право кожної людини на сім’ю гарантовано міжнародними документами. Зокрема, Конвенція про права дитини захищає право кожної дитини на сім’ю, на піклування батьків. Так само кожному з батьків гарантовано право на спілкування зі своєю дитиною та її виховання.
Крім прав, кожний/кожна з вас має певні обов’язки. Основа дружної сім’ї — гармонійний розподіл ролей та обов’язків. Неправильно, якщо всі хатні справи покладено на когось одного. До того ж домашні справи — це не тільки навантаження. Це також предмет гордості та великі можливості.
Творче завдання
Прочитайте уривок зі спогадів дитячого письменника В. Рутківського.
«Це був 1941 рік, середина травня. Навколо буяв бузок. Батько в мене вчитель, директор школи, мама — учителька молодших класів. Я один, молодший братик заснув, і я вийшов на прогулянку. Правда, то була не зовсім прогулянка, бо вже в чотири роки в мене були свої обов’язки. Іду я вниз по вулиці... Дивлюся: на вітрині крамниці є цукерки "Київська помадка”. Смачні-пресмачні. Але я не купую, бо в мене немає грошей. Тому я виходжу з крамниці та йду між липами, а все таке зелене, навколо весна.
Приходжу до школи, іду коридором і прислухаюся, де чути голос батька. Нарешті чую, заходжу, за партами сидять здоровенні, височенні десятикласники, вони повертають до мене голови, а я підходжу до батька і гордо кажу:
— Дай глосі на цукелки!
Він мовчки дає мені гроші. Я іду до крамниці. Заходжу й кажу:
— Дайте отих "Київських помадок”.
Продавчиня робить фунтик з якогось аркуша, насипає туди 200 грамів цукерок, я дякую, виходжу, розгортаю той фунтик і довго дивлюся на ті чудові цукерочки, але я їх не їм, бо не можна. У мене сімейний обов’язок — раз на тиждень купувати цукерки до чаю.
Я приходжу додому, приходять батько та мати, і тільки тоді я розгортаю цей фунтик і даю кожному по цукерці. Ми сидимо й п’ємо чай...»
• Обговоріть, як належне виконання ваших сімейних обов’язків сприятиме гармонійним стосункам у вашій родині? Які риси характеру ви виховуєте в себе? Як впливає ваше дорослішання на зміну сімейних обов’язків?
4. Як пов’язані між собою сім’я та традиції?
Слова сім’я та традиції тісно пов’язані між собою. У перекладі з латинської мови традиція означає «переказ», «звичай». Коли ми говоримо про традиції, то ми відразу уявляємо стіл із національними стравами, за яким зібралася вся родина. Усі діляться цікавими історіями, спогадами з життя родини, лунають задушевні народні пісні. Духовні сили людини залежать значною мірою від її роду, від землі, на якій вона народилася. Людина, яка шанує своє коріння, пам’ятає та поважає своїх пращурів, береже їхні традиції, почувається більш упевнено в житті. До сімейних традицій можна зарахувати сповідування певної релігії, неухильне дотримання норм моралі, святкування національних свят, готування національних страв, продовження видів діяльності, якими займаються в родині з покоління в покоління.
Творче завдання
Розгляньте подану репродукцію картини. Як, на вашу думку, змінилися великодні традиції за понад 100 років, що минули із часу написання картини? Як ви вважаєте, чому?
М. Пимоненко. Ранок Христового Воскресіння. 1891 р.
• Які свята шанують у ваших родинах? Поділіться в класі стислою розповіддю про своє улюблене свято.
Сімейних традицій багато. Їх можна поділити на загальні, які притаманні більшості родин, та унікальні, які характерні для певної родини. До них можна зарахувати сімейні ради, спільні подорожі, сімейні фотосесії, спільні виходи у світ, спільні ігри та розваги.
ВИСНОВКИ
У житті кожної людини родина відіграє надзвичайно важливу роль. У сім’ї відбувається дорослішання та виховання дітей, підготовка до життя в суспільстві. Саме в сім’ї ви набуваєте життєвий досвід. Кожний/кожна із членів сім’ї має певні права, а також обов’язки, зокрема має піклуватися про решту членів сім’ї. Для того щоб родина була гармонійною, потрібно дотримуватися сімейних правил, оберігати як загальні, так і унікальні сімейні традиції.
Запитання та завдання
1. Наведіть приклади, які доводять важливість сім’ї.
2. Робота в групі. Сформулюйте 3-5 правил, які б допомогли уникати конфліктних ситуацій у стосунках між рідними людьми. Поділіться ними з однокласниками/однокласницями. Обґрунтуйте свою думку.
3. Поясніть, як ви розумієте приказку «Родичі хоч і сваряться, та одне одного не цураються».
4. Що таке сімейні обов’язки? Як необхідно розподіляти обов’язки між членами сім’ї та чому їх потрібно виконувати?
5. Творче завдання. Складіть коротку розповідь про те, як ви розумієте, що таке щаслива сім’я. Проілюструйте вашу розповідь малюнком (за бажанням).
Домашнє завдання
6. Розпитайте дорослих про те, як раніше відзначали сімейні свята. Якщо це свято — ваша сімейна традиція, то порівняйте спогади рідних зі своїми враженнями від святкування.
7. Складіть перелік обов’язків, які ви виконуєте в родині. Проаналізуйте, наскільки добросовісно ви це робите. Зробіть для себе висновок, наскільки ви відповідальна дитина.
Коментарі (0)