Історико-географічні регіони України
- 19-11-2022, 21:58
- 1 269
5 Клас , Вступ до історії 5 клас Щупак, Піскарьова 2018
§ 9 Історико-географічні регіони України
Які вам відомі історичні назви українських земель?
1. ІСТОРІЯ УКРАЇНИ В ГЕОГРАФІЧНОМУ ПРОСТОРІ
У процесі історичного розвитку за окремими частинами території України закріпилися певні назви. Середнє Подніпров’я, Чернігово-Сіверщина, Галичина, Волинь, Поділля, Буковина, Закарпаття, Донщина, Слобожанщина, Північне Причорномор’я — це історико-географічні регіони України. Вони різняться особливостями будівництва, господарськими заняттями. Історико-географічні землі не мають чітко визначених кордонів, не збігаються з адміністративно-територіальним поділом.
Варто запам’ятати!
Історико-географічний регіон — це не просто територія, це ціла країна зі своєю історією, традиціями, самобутністю.
ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНІ РЕГІОНИ УКРАЇНИ
1. Поміркуйте, що вплинуло на формування назв історико-географічних регіонів.
2. Знайдіть на карті історико-географічний регіон, у якому ви живете. З якими історико-географічними регіонами він межує?
3. Які регіони межують з іншими країнами?
Пізнавально й цікаво
У селищі Пирогово, що на околиці Києва, діє найбільший в Україні Музей народної архітектури та побуту. На його території розміщено 300 пам’яток народного будівництва, 80 тисяч предметів хатнього начиння, одягу, знарядь праці, творів мистецтва.
Музей у Пирогово
1. Як ви вважаєте, у чому незвичність таких музеїв?
2. Яку інформацію ми можемо отримати, відвідавши їх?
Цікава інформація про історико-географічні регіони України зберігається в музеях народної архітектури та побуту. Oсобливості життя народу в різні історичні періоди досліджує наука етнографія (від грецьких слів «етно» — народ, «графія» — опис).
2. ПОХОДЖЕННЯ НАЗВ ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНИХ РЕГІОНІВ
Назви регіонів часто мають давню історію. Наприклад, назва «Буковина» походить від великих масивів букових лісів, які були поширені тут у давнину. Слобожанщина походить від населених пунктів — слобід, які засновували переселенці з інших регіонів України.
Пізнавально й цікаво
Сіль — це символ Дрогобича. Про це свідчить навіть герб міста, на якому зображено дев’ять топок солі. Дрогобицький солевиварювальний завод — найстаріше підприємство України, яке працює із середини ХІІІ ст. Сьогодні це єдине підприємство в Європі, де сіль виготовляють тим самим методом, що й майже 800 років тому — виварюванням з природної ропи.
Герб м. Дрогобич
Сіль з м. Дрогобич з багатовіковою історією
У Донецькій області відоме з 1876 року Артемівське родовище кам’яної солі. Саме із цього родовища добувають 95 % солі в Україні.
Дізнайтеся, які у вашому регіоні відомі найдавніші підприємства, коли вони створені, що виробляють.
3. ВИШИВАНКА — УНІКАЛЬНИЙ КОД ТВОГО КРАЮ
Для українців вишиванка — не просто одяг. Це щось особисте, рідне, святе. Вишивка — як символ, який зберігає наше коріння, розуміння себе. Це наша міфологія, релігія, давнє мистецтво наших предків, душа нашого народу.
В Україні кожна область, інколи навіть село володіли своїми унікальними техніками вишивання. Дівчаток з наймолодшого віку привчали до вишивання. У деяких областях це ремесло любили й чоловіки.
Наші предки знали багато секретів давнього ремесла. Наприклад, нитки для вишивання фарбували лише природними барвниками. Брали те, що було під рукою: кору, коріння, листя і квіти. Цікаво, що для закріплення кольору нитки запікали в житньому тісті — так вони не втрачали забарвлення протягом десятиліть.
Вишивана карта України з орнаментами різних регіонів
1. Чим, на вашу думку, зумовлене різнобарв’я вишиванок у різних куточках України?
2. Дізнайтеся, що символізує орнамент вишиванки вашого регіону.
Пізнавально й цікаво
А чи знаєте ви, що першим модником у вишиванці був Іван Франко, який поєднав вишиванку з буденним одягом, а саме з піджаком? У такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.
Українці в національному вбранні
1. Що вам відомо про національний одяг українців?
2. З яких елементів він складається? Що впливає на регіональні відмінності костюма?
4. УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД
Конституцію нашої держави прийнято «від імені Українського народу — громадян України всіх національностей». За цим Основним Законом, Українська держава сприяє розвиткові української нації, а також розвиткові культурної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України. Близько 80% жителів нашої країни вважають себе українцями за національністю. Представниками інших національних спільнот є росіяни, білоруси, молдавани, кримські татари, болгари, угорці, румуни, поляки, євреї, вірмени, греки та інші.
За віросповіданням найбільше в Україні християн: це українці, росіяни, білоруси, молдавани, болгари, поляки. Кримські татари (корінний народ Криму), азербайджанці та деякі інші народи є мусульманами — послідовниками ісламу. Євреї сповідують юдаїзм. Є в Україні представники й інших релігій, а також люди, які не сповідують жодної релігії (атеїсти).
Фестиваль угорської культури на Закарпатті
День польської мови у школі № 3, м. Івано-Франківськ
Гагаузи в національному одязі
Центр Менора (м. Дніпро) — найбільший у світі єврейський громадський комплекс
Святкування міжнародного дня ромів у м. Ужгород
Розгляньте ілюстрації. Дізнайтеся, які народи проживають у вашому регіоні. За якими ознаками можна визначити причетність людей до певної національної спільноти?
Ахтем Сеітаблаєв — український кримськотатарський актор, режисер фільмів «Хайтарма», «Чужа молитва», «Кіборги»
Чи дивились ви ці фільми? Яким подіям вони присвячені?
Кадри з фільмів: 1. «Хайтарма»; 2. «Чужа молитва» ;3. «Кіборги»
ЗНАЮ й РОЗУМІЮ: запитання та завдання
I. Знаю нове
1. Поясніть, як ви розумієте поняття «історико-географічний регіон».
2. Назвіть головні історико-географічні регіони в Україні.
3. Знайдіть на карті міста, розташовані в межах кожного історико-географічного регіону.
4. Назвіть найбільші річки України. Через які історико-географічні регіони вони протікають?
5. Які українські історичні землі охоплюють не тільки межі сучасної України?
6. Звідки походять назви історико-географічних регіонів України?
7. Порівняйте адміністративну карту України та карту історико-географічних регіонів України. У чому полягають відмінності між ними?
8. Утворіть пари з назв історико-географічних регіонів та адміністративних областей України.
А Слобожанщина
Б Середня Наддніпрянщина
В Полісся
Г Таврія
1 Житомирська область
2 Херсонська область
3 Львівська область
4 Черкаська область
5 Харківська область
II. Обговорюємо в групі
1. Продовжіть речення: «Вишиванка для мене — це ...».
2. Поміркуйте, яких особливостей поведінки вимагає від жителів України її багатонаціональний склад.
3. Поміркуйте, чи зберігаються особливості побуту жителів різних історико-географічних регіонів у наш час. Де ми можемо їх побачити в сьогоденні?
III. Мислю творчо
1. Уявіть себе співробітником туристичної фірми, яка представляє інтереси свого історико-географічного регіону на міжнародному туристичному ярмарку. Підготуйте буклет, презентацію, доповідь, фотопортфоліо (на вибір), де представте свій регіон.
2. Підготуйте лепбук про особливості національного життя й побуту однієї з національних меншин України. Презентуйте свою роботу в класі.
3. Прочитайте вірш. Уявіть себе композитором або актором, танцюристом: спробуйте наспівати мелодію на цей вірш, «показати» його танцювальними рухами. Спробуйте написати короткий вірш або маленьке оповідання про вишиванку, українські чи інші національні символи.
Ой, вдягнуся у неділю
У вишивану сорочку,
У червону спідничку
І в корали на шнурочку.
Заплету я свої коси
І візьму віночок з рути,
Ще васильком заквітчуся,
Чи від мене кращій бути?
Ю. Шкрумеляк
Коментарі (0)