Войти
Закрыть

Публічний простір в минулому і нині

5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Панарін, Топольницька 2022

 

Урок 13. Публічний простір в минулому і нині

Що таке публічний простір і чим він відрізняється від приватного? Яким був публічний простір у минулому?

Якими є публічні простори сучасної людини?

Школа як публічний простір

Обговорення

Проаналізуйте фото.

Як гадаєте, чи є ці місця публічним простором? Які особливості автобусів та набережної свідчать про те, що ці об’єкти пристосовані для користування різними категоріями людей (дорослі, діти, люди з інвалідністю, люди похилого віку тощо)?

Набережна в Амстердамі (Нідерланди)

Безкоштовний громадський транспорт м. Куала-Лумпур (Малайзія)

СЛОВНИК

Публічний простір - простір, який є відкритим і доступним для всіх. У публічному просторі вирує соціальне життя та відбувається культурний обмін.

1. Пригадайте, що таке приватний простір. Як гадаєте, чим він відрізняється від простору публічного?

Що таке публічний простір і чим він відрізняється від приватного?

Усім нам хоча б раз у житті доводилося чути: «Він/вона є публічною людиною». Це означає, що людина, про яку йдеться, відома широкому загалу. Так говорять про музикантів, акторів, політиків. Ми чуємо про них у телевізійних новинах, маємо змогу стежити за ними у соціальних мережах. Інформація про цих людей є «відкритою», доступною для всіх.

За призначенням публічний простір є протилежністю приватному простору людини. Приміром, уявіть, що ви разом із сім’єю проводите час у парку. Сім’я - зона вашого особистого простору, ви не зобов’язані спілкуватися з іншими людьми в парку, якщо вам не комфортно. Однак парк є місцем публічного простору. Тож люди, які відпочивають поруч із вами, мають таке саме право знаходитися там, як і ваша родина.

2. Роздивіться зображення центральної площі Афін (агори) у Давній Греції та сучасне фото площі Іспанії в Римі.

Що на них відбувається? Поміркуйте, як змінилося використання публічного простору.

Чим публічний простір минулого відрізняється від сучасного публічного простору?

Яким був публічний простір у минулому?

Дослідники вважають, що публічний простір як місце, де люди проводили вільний час, з’явився ще у давніх греків. Кожне давньогрецьке місто було самостійною державою - полісом. Усі чоловіки - громадяни поліса мали право брати участь у його політичному житті. Відтак на агорі (так називалась центральна площа міста) чоловіки обирали з-поміж поважних громадян раду архонтів (старійшин), ділилися думками, вирішували питання війни та миру, сперечалися, торгували й представляли себе. Жінкам, невільникам, купцям вхід на агору був закритий. Отже, грецька агора - приклад одного з перших публічних просторів людини.

Центральна площа Афін (Греція). Реконструкція

Площа Іспанії (Іспанські сходи) в Римі

Напевне, вам доводилося не раз бувати на базарі (ринку) або на ярмарку. Ви знаєте, що це - місце, де люди продають і купують товари. Проте в минулі часи ярмарки слугували не тільки місцями торгівлі, але й публічним простором. Там обговорювали новини й плітки, виступали мандрівні музики й актори, діяли різноманітні атракціони, точилися політичні дискусії. Іноді на ярмарках влаштовували публічні суди над злочинцями й навіть залагоджували сімейні конфлікти.

3. Упродовж трьох хвилин пригадайте, які є місця публічного простору в сучасному світі. Позмагайтеся, хто назве більше таких місць.

Якими є публічні простори сучасної людини?

Нині поняття публічного простору набуло дещо іншого сенсу, хоча й загалом не змінилося. Проте виникли й суттєві відмінності. Раніше місцями публічного простору були спеціально відведені міські або сільські майдани, закриті приміщення (будівлі театрів, судів, державних установ тощо). Сьогодні ж публічним простором є зони відпочинку, громадський транспорт, освітні заклади й медичні установи, заклади культури і громадські приймальні.

4. Прочитайте текст про Вуличну бібліотеку в Магдебурзі (Німеччина). Роздивіться фото бібліотеки. Що привертає увагу? Чи знаєте щось про подібні ініціативи в Україні? Чи успішні вони? Придумайте власні правила поводження в публічному просторі.

У 2005 році в німецькому місті Магдебург активісти створили бібліотеку просто неба в занедбаному районі міста. Тут з’явилося багато молоді, тож згодом міська влада ініціювала будівництво нового простору. Архітектори розробили економний проєкт: бібліотека з 20 000 книг вмістилася на невеликій платформі, побудованій із перероблених матеріалів іншої будівлі. Книги вільно стоять на полицях. Будь-яка людина, якщо бажає, може їх узяти. Прикметно, що книги в бібліотеці ніхто не охороняє, відвідувачі можуть не записуватися при вході, а сам майданчик не обгороджений парканом і відкритий цілодобово. При цьому за кілька років існування книги не зникли з бібліотеки. Навпаки, їхня кількість тільки зростає, а стіни платформи не забруднюють написи або малюнки.

Зі статті «Громадський простір - для людей: досвід Німеччини». Інтернет видання «Рубрика»

5. Поміркуйте, чи в однакових умовах перебувають усі учні вашого навчального закладу. Що б ви змінили в ньому, щоб надати рівні можливості для навчання та комфортного перебування у закладі освіти всім дітям.

Школа як публічний простір

Заклад, у якому ви навчаєтеся, також є місцем публічного простору, адже розрахований на усіх дітей. У розвинених країнах місця публічного простору є однаково безпечними, комфортними та доступними для людей різного віку та з різними можливостями.

ПІДСУМОВУЄМО

1. Допишіть речення.

Публічний простір - це... У давнину публічний простір використовували для...

Місцями публічного простору сучасної людини є... Публічний простір має бути...

2. Поміркуйте, чи є життєво необхідним для людини публічний простір. Наведіть кілька аргументів на користь своєї думки. Як гадаєте, що трапиться, якщо людину позбавити публічного простору?

3. Складіть порівняльну таблицю приватного і публічного простору за зразком.

4. Створіть проєкт публічного простору вашої мрії. Врахуйте в ньому потреби усіх категорій людей. Проєкт оформіть у вигляді презентації.

  • 1. План для оформлення проєкту.
  • 2. Назва публічного простору.
  • 3. Місце, де він буде розташований.
  • 4. Призначення публічного простору.
  • 5. Як виглядатиме ваш публічний простір (знайдіть фото або малюнки в інтернеті, які ілюструватимуть, які об’єкти має включати ваш публічний простір).
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду