Правила співжиття в минулому і тепер
- 26-11-2022, 15:34
- 427
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Панарін, Топольницька 2022
Урок 9. Правила співжиття в минулому і тепер
Що таке права?
Що таке правила, чим вони відрізняються від прав?
Як змінилися правила і права людини упродовж історії?
Обговорення
Уявіть себе художниками/художницями. Вас попросили створити картину «Я маю право». Що б ви намалювали?
Що таке права?
Кожна людина народжується вільною, наділеною правами, якими користується упродовж життя. Будь-яке порушення прав людини є неприпустимим і повинно каратися законом.
1. Роздивіться хмару слів «Права дитини». Поміркуйте, які ще права має дитина. Визначте для себе та розташуйте в порядку спадання (від найважливіших до менш важливих) права дитини, названі в «хмарі» та згадані вами.
Право - це можливість людини користуватися і розпоряджатися благами і свободами, встановленими законом. Ви маєте право на щось розраховувати, якщо інша сторона вам це пообіцяла чи гарантувала. Якщо ж обіцянку не виконано, за це передбачено штраф або інше покарання. Наприклад, ви пообіцяли батькам виконати домашнє завдання в обмін на право грати на комп’ютері дві години. Проте не дотримали своєї обіцянки, тож батьки позбавили вас права на комп’ютерні ігри.
Натомість права людини, які вона має від народження, не залежать від гарантії іншої сторони. Їх не потрібно заслужити, не можна відібрати, посягання на них є неприпустимим. Право людини на свободу не залежить від чиєїсь обіцянки не позбавляти її свободи, воно є невід’ємним.
СЛОВНИК
Права людини - закріплена в законах можливість вибору людиною певної поведінки для забезпечення свого існування та розвитку.
Закон - документ, який має вищу силу і приймається державними органами. Закон є одним із видів правил.
Чим правила відрізняються від прав?
Ми живемо серед інших людей. Окрім того, щоб дбати про захист власних прав, маємо дотримуватися певних правил співжиття в суспільстві та не порушувати права інших людей. Дотримання правил є так само обов’язковим, як і дотримання прав. Права - це наш плащ-невидимка: його ніхто не бачить, але він нас захищає і його неможливо знищити. Натомість правила - це дороговкази, що розповідають, як поводитися в тій чи іншій ситуації, щоб не порушувати прав інших.
Правила оточують нас зусібіч: у громадському транспорті, у школі, кінотеатрі. Ті правила, які встановлює держава, називаються законами. Усі правила і закони однаково стосуються кожної людини і засвідчують рівність усіх.
СЛОВНИК
Правила - норми суспільного життя, які визначають дії людей або спільнот у певних життєвих ситуаціях.
Звичаєве право - підтримка державою усталених у суспільстві норм, звичаїв та правил, які стають обов’язковими для всієї спільноти.
2. Поміркуйте, чому важливо дотримуватися правил, що захищають права людини. Наведіть кілька аргументів на користь своєї думки. Які правила про захист прав людини ви знаєте?
Може здатися, що правила обмежують наші права. Насправді ж дотримання правил робить життя в суспільстві мирним і гармонійним. Лишень уявіть: люди у всьому світі раптом перестали дотримуватися, приміром, правил дорожнього руху. Поміркуйте, що трапиться! Найімовірніше, запанує безлад, адже кожен вважатиме себе правим і не захоче поступитися дорогою іншому. Порушення правил поведінки у кінотеатрі матиме не такі катастрофічні наслідки, однак порушить права інших людей, які планували відпочити, подивитися фільм.
3. Роздивіться зображення Феміди. У давньогрецькій міфології Феміда наглядала за тим, щоб ані люди, ані боги не порушували законів. Зображували її суворою жінкою із зав’язаними очима (символ неупередженості) й терезами та мечем у руках. Обговоріть, що символізують терези в руці богині.
Феміда - давньогрецька богиня права і законного порядку
Якими були правила співжиття в минулому?
З давніх-давен люди, об’єднуючись у колективи, дотримувалися певних правил. Ці правила були обов’язковими для кожного, а за їх порушення виганяли з колективу чи карали на смерть. Спочатку правила були усними, їх називали «звичаєвим правом», адже вони ґрунтувалися на звичаї, принципі «так заведено». Проте з розвитком людського суспільства та виникненням держав правила-закони почали спеціально розробляти та записувати.
Давні мешканці українських теренів також доволі довго послуговувалися нормами звичаєвого права, які подекуди були досить жорстокими. Приміром, за вчинену крадіжку людині відтинали руки.
Згодом на території України з’явилися писані закони. Найдавніша їх збірка має назву «Руська правда». Її було створено за часів князя Ярослава Мудрого та його нащадків в ХІ-ХII століттях. Закони мали допомогти людям жити в мирі та злагоді.
Великий князь Ярослав Мудрий. Художник Іван Білібін
Від часів найдавніших спільнот і до сьогодення правила й закони, якими керувалися люди, зазнали значних змін. Упродовж тисячоліть права мали лише представники панівних верств. Більшість людей мала лише обов’язки. Їхню гідність не охороняв закон, їх могли безкарно принизити, позбавити майна чи навіть убити.
4. Прочитайте та обговоріть уривок з «Руської правди». Які види покарань і за які злочини вона передбачала? Чи справедливе таке покарання? Чи однаково карали усіх членів суспільства? Про що це свідчить? Як «Руська правда» відображає суспільне становище жінок? Як гадаєте, чи можна оцінювати людське життя грошима?
«РУСЬКА ПРАВДА»
«Коли вб’є чоловік чоловіка, то метиться брат за брата, якщо сини одного батька; а якщо не буде мститися - то 80 гривень за голову, коли вбитим буде боярин чи княжий військовий.
За сільського старосту чи княжого хлібороба - 12 гривень, а за смерда (вільний селянин) і холопа (раб) - 5 гривень, за рабиню - 6.
За ремісника чи ремісницю - 12 гривень.
За жінку-годувальницю - 12 гривень, навіть якщо вона раба».
5. На заставці до «Декларації прав людини і громадянина» зображено жінку, яка тримає розірвані кайдани. Ця жінка - символ свободи й рівності усіх людей перед законом. Поміркуйте, що для вас означають свобода і рівність. Чому свобода є важливою для людини?
У 1789 році відбулася Велика французька революція. Влада короля впала. Головні здобутки революції, зокрема встановлення народовладдя, було закріплено в «Декларації прав людини і громадянина». Це перший в історії людства закон, який за кожною людиною визнавав основні права: «свободу, власність, безпеку і право на протидію гнобленню». Усіх людей було визнано рівними перед законом.
Декларація прав людини і громадянина. Фрагмент картини. Художник Ж. Ф. Ле Барб’є
У демократичних країнах, де всі громадяни рівні перед законом, життя і гідність людини є найвищою цінністю.
В Основному Законі України - Конституції записано: «Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними». Будь-яка словесна образа є приниженням гідності іншої людини. Це порушує не лише права ображеного, а й закон нашої держави.
ПІДСУМОВУЄМО
1. Складіть невеличку розповідь «Правила і закони в минулому». Використайте слова і словосполучення: звичаєве право, закон, усні правила, держава, князь, «Руська правда», злочин, штраф.
2. Розв’яжіть історичну задачу. Скільки років минуло від часу проголошення «Декларації прав людини і громадянина»?
3. Дайте відповіді на запитання. Які права людини є життєво необхідними? Чим правила відрізняються від прав? Для чого потрібні правила?
4. Виконайте проєкт. За допомогою додаткових джерел інформації з’ясуйте, які правила діяли на Запорозькій Січі. Як карали козаків, що не дотримувалися правил? Поміркуйте, чому покарання на Запорожжі були такими суворими, а дотримання правил визнавалося вкрай важливим.
Коментарі (0)