Войти
Закрыть

Що таке влада і якою вона буває

5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Панарін, Топольницька 2022

 

Урок 10. Що таке влада і якою вона буває

Що таке влада, для чого вона потрібна? Як виникла влада?

Які бувають види влади?

Що таке самоврядування? Які питання воно вирішує?

Обговорення

Поміркуйте, для чого потрібна влада. Що може трапитися, якщо вмить зникне влада в усіх державах світу?

Прочитайте висловлювання відомих людей про владу, поясніть, як ви їх розумієте.

Що таке влада, для чого вона потрібна? Як виникла влада?

Ви вже знаєте, що первісне людське суспільство не мало органів влади. Усі члени спільноти були рівні. Проте із часом у суспільстві почали з’являтися окремі люди або й цілі роди, заможніші та впливовіші за інших. Керманичами стали вожді, які керували життям спільноти разом із найближчим оточенням. Так формувалася влада. Спочатку вождів обирали усім племенем, однак згодом вони почали передавати владу у спадок.

Правителя можна порівняти з човном, а народ - з водою: вода може нести човен, а може й перекинути його.

Сунь Цзи, китайський мислитель

Кожна людина, що має владу, схильна зловживати нею.

Шарль Монтеск'є, французький правник і мислитель

Небезпечна влада, коли з нею совість у сварці.

Вільям Шекспір, англійський драматург

Ілюстрація з праці англійського філософа Томаса Гоббса «Левіафан», присвяченої проблемам держави

Які бувають види влади?

У різних спільнотах влада організована по-різному. Вона може належати одній людині (королю, князю чи імператору), колективу впливових управлінців або ж народу. Якщо запитати сучасну людину, що таке влада, то вона, найімовірніше, відповість: це ті люди, за яких ми голосуємо на виборах і які управляють державою. Насправді слово «влада» вживається для визначення кількох понять.

1. Прочитайте висловлювання і обговоріть, що мав на увазі автор, коли казав, що мрії слід втілювати в життя працею. Чи погоджуєтеся з його думкою?

«Люди нарікають на владу, вважаючи, що вона повинна дати їм усе. Але влада так не налаштована - на першому місці могутність, а не служіння. Ми хочемо бути демократичною державою. Майдан великою мірою це зманіфестував. Люди, які там стояли, щиро мріяли.

Але мрії треба втілювати в життя працею. Нам ще треба навчитися здобувати те, про що мріємо. Це непросто, бо люди досі чекають, що хтось прийде і дасть їм усе. Проте так не буває».

Любомир Гузар, український релігійний діяч, мислитель.

Любомир Гузар

У Конституції України закріплено положення, що «єдиним джерелом влади в Україні є народ». Саме народ обирає владу, контролює її діяльність та може її усунути. Такий політичний режим називають демократичним (з давньогрецької мови слово «демократія» перекладається як «влада народу»).

Проте існують суспільства, де влада належить одній особі чи групі з кількох осіб, які встановлюють і утримують необмежений контроль над людьми - залякуванням та примусом. Таку владу називають тоталітарною.

СЛОВНИК

Влада - можливість впливати на діяльність, поведінку та долю інших людей за допомогою авторитету, права чи насильства.

Демократія - політичний принцип, суть якого полягає у визнанні народу єдиним джерелом влади на всій території країни, а також у проголошенні рівності прав усіх членів суспільства.

2. Розгляньте символічні зображення тоталітаризму та демократії. Які деталі розповідають про особливості цих режимів?

Уявіть, що ви прокинулись одного ранку в державі, де панує тоталітарний режим. Ваше життя тепер повністю контрольоване. Влада нав’язує вам, якою зубною пастою чистити зуби, який мати одяг чи зачіску, о котрій повертатися додому після школи і які книжки читати. У тоталітарній державі не поважають думку людини, а гідність постійно зазнає приниження. Чи сподобалось би вам, що кожен ваш крок контролюють? Можемо припустити, що ні.

Для того й потрібні демократичні вибори до органів влади, щоб кожна людина свідомо обрала з-поміж кандидатів тих, хто представлятиме інтереси громадян, а не власні. До виборів органів влади слід ставитися дуже серйозно. Насамперед потрібно вивчити політичну програму кандидата/кандидатки, поцікавитися його/її біографією: освітою, місцями роботи, оточенням цієї людини. І лише потім вирішувати, кому віддавати свій голос.

3. Оберіть будь-якого відомого вам представника української влади. Підготуйте кілька запитань, які ви хотіли б йому поставити. Чому саме ці питання для вас є важливими?

Що таке самоврядування?

Які питання воно вирішує?

У нашій державі влада поділяється на державну та місцеву. Державна влада опікується розвитком усієї держави Україна, вирішує найважливіші питання життя людей.

Натомість місцева влада представляє інтереси окремої громади, піклується про її розвиток і добробут. Громада здійснює своє право самостійно вирішувати питання власного життя через самоврядування.

СЛОВНИК

Органи влади - це елемент державного управління. В них працюють службовці, які отримують посаду через вибори чи призначення.

Політична програма - документ, у якому викладено основні цілі та методи їх досягнення політичної партії чи окремого діяча, що бере участь у виборах до органів влади.

Самоврядування - надане законом право місцевих органів самостійно вирішувати питання, що входять до їхніх повноважень.

Правом самоврядування наділені не лише громади міста, села чи кількох населених пунктів. Ви маєте можливість брати участь у шкільному самоврядуванні. Участь у його роботі допоможе вам краще зрозуміти, як працює самоврядування, покращити життя вашої шкільної громади.

Найвищим органом учнівського самоврядування є загальні збори або учнівська конференція. Саме вони обирають президента школи чи виконавчий орган (учнівський комітет, раду учнівського колективу, раду старост, парламент). Однак ці органи учнівського самоврядування звітують перед загальними зборами.

4. Чи є у вашій школі органи самоврядування? Як вони працюють? Як ви уявляєте участь в учнівському самоврядуванні? Чи хотіли б обіймати якусь посаду в органах учнівського самоврядування? Які питання хотіли б вирішувати? Запропонуйте стислу програму дій.

ПІДСУМОВУЄМО

1. Складіть невелику розповідь, яка б включала словосполучення: державна влада, шкільне самоврядування, демократичний режим, тоталітарна держава.

2. Дайте відповіді на запитання.

Що таке влада, якою вона буває? Чим відрізняється демократія від тоталітаризму? Що таке самоврядування? Для чого потрібне учнівське самоврядування?

3. Об’єднайтесь у кілька груп і виконайте проєкт.

Уявіть, що ваш клас - це держава, у якій відбуваються вибори президента.

• Оберіть серед однокласників/однокласниць кандидатів на посаду.

• Напишіть програму змін у класі/школі/країні, з якою кандидат/кандидатка йтиме на вибори.

• Створіть рекламні листівки з головним гаслом кандидата/кандидатки.

• Проведіть голосування.

4. Уявіть, що ви маєте друга/подругу в іншій країні. Напишіть уявного листа другові/подрузі про особливості учнівського самоврядування у вашій школі. Розкажіть, які питання воно вирішує та про свою участь у них.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду