Приватний простір людини в минулому і тепер
- 26-11-2022, 15:36
- 429
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Панарін, Топольницька 2022
Урок 12. Приватний простір людини в минулому і тепер
Що є приватним простором людини? Яким він буває?
Яким був приватний простір в минулому і є тепер?
Як діяти, якщо порушили ваш приватний простір?
Чому важливо поважати приватний простір іншої людини?
Обговорення
Роздивіться зображення. Що таке, на вашу думку, приватний простір? Як гадаєте, яким/якими фото можна проілюструвати поняття «приватний простір людини»? Для чого людині потрібен приватний простір? Назвіть приклади приватного простору людини.
Що таке приватний простір? Яким він буває?
Кожна людина має навколо себе певну територію, яку вона вважає своєю. Цей простір є ніби продовженням фізичного тіла людини. Уявіть, що ви стоїте у великій бульбашці - вона і є вашим приватним простором, який захищає вас від небезпеки навколо.
Розмір «бульбашки», тобто особистого простору людини, залежить від багатьох чинників: від характеру людини, від того, чи вона мешкає в місті чи селі, від національності, віку та соціального становища. У сучасному світі розрізняють окрім фізичного приватного простору (власна кімната, куточок для ігор, робоче місце, спальне ліжко, а також відстань до іншої людини) ще й психологічний - простір душевний (ваші власні думки й бажання).
Американський дослідник Едвард Хол розділив простір навколо людини на 4 різні за розміром зони-«бульбашки». До цих «бульбашок» допускають інших залежно від близькості стосунків.
Перша - найближча до вас - це інтимна зона, до якої входять лише найближчі (сім’я, домашні тварини). Друга зона - особиста (друзі). Третя - соціальна відстань (люди, яких ви знаєте). Четверта - публічна зона, до якої відносять незнайомців.
1. Створіть у зошиті власну схему приватного простору і розмістіть у ній своїх рідних, друзів і знайомих.
2. Що, на вашу думку, являв собою приватний простір у минулому?
Яким був приватний простір у минулому і є тепер?
Ви вже знаєте, що першою формою людської організації була родова община, яка передбачала спільне життя кількох десятків кровних родичів в одному колективі. Давні люди не сприймали себе окремо від колективу, адже залишатися самому було небезпечно. Тож говорити про приватний простір не доводилося.
З переходом людських колективів до осілості з’явилася приватна власність - житло, а в ньому куточки для приготування їжі, для ігор і відпочинку. У дітей з’явилися особисті речі - іграшки. Тож житло людини стало зоною приватного простору. Чужинцям заборонялося без дозволу входити до помешкання.
СЛОВНИК
Приватний простір - це відстань, яку ми тримаємо щодо інших людей, а також простір навколо нас, який вважаємо своїм.
Однак упродовж тривалого часу суспільство було нерівноправним. Існувало рабство, яке позбавляло людей не лише особистих прав і свобод, але й приватного простору. Рабовласник мав право власності на житло, особисті речі й навіть саме життя раба.
Життя в сучасному суспільстві дуже відрізняється від життя людини минулого. Змінилося, зокрема, уявлення про приватний простір. Нині люди мають більше доступу до інформації, висловлюють активну життєву позицію і відстоюють свої права. Значну частину життя людина проводить онлайн. Спілкуватися з друзями, рідними, працювати й навчатися у школі ми можемо, не виходячи з власної кімнати.
Таким чином, спілкуючись із людьми через екран комп’ютера чи смартфона, ми розширюємо зону нашого приватного простору.
3. Позмагайтеся, хто наведе найбільше прикладів приватного простору сучасної людини.
4. Роздивіться фото. Обговоріть, на якому із них зображено порушення приватного простору. Відповідь поясніть.
Як діяти, якщо порушили ваш приватний простір?
Інколи ми стикаємось із порушенням нашого приватного простору, коли цього уникнути неможливо. Наприклад, коли їдемо в переповненому громадському транспорті. З одного боку, нам тісно й неприємно, проте в цій ситуації ми мало чим можемо зарадити. Усі люди мають однакові потребу й право дістатися пункту призначення.
Проте інколи наш особистий простір порушують навмисно. Приміром, хтось зайшов до вашої кімнати, узяв вашу особисту річ без дозволу. Або підійшов на відстань, яка не є комфортною для вас чи проти вашої волі взяв за руку. Усе це є порушенням вашого фізичного приватного простору.
Коли людина нав’язує вам власну думку чи ображає словесно, це є порушенням вашого психологічного приватного простору.
Дуже важливо не соромитися, у жодному разі не боятися відстоювати особисті кордони. Якщо ж самостійно ви цього зробити не в змозі, повідомте про це дорослих, яким довіряєте. Адже право на приватний простір людини є вашим правом від народження, а також конституційним правом. Порушувати його не можна.
СЛОВНИК
Особистий кордон - розуміння власного «Я» окремо від інших.
5. Роздивіться інфографіку. Уявіть, що ваш приватний простір порушують. Додайте кілька правил протидії порушенню приватного простору.
6. Проаналізуйте ситуації. В якій із них хочуть порушити ваш приватний простір, а в якій ви є людиною, що може порушити простір іншої? Поміркуйте, чому важливо поважати чужий приватний простір.
Чому важливо поважати приватний простір іншої людини?
Ситуація 1. Уявіть, що до вас підійшла незнайома людина й почала розповідати про своє життя чи почала глузувати з вас. Як ви відреагуєте?
Ситуація 2. Уявіть, що незнайома вам дитина проводить час у парку зі своїм домашнім улюбленцем. Ви підійшли до цієї дитини й попросилися приєднатися до їхньої гри, однак вона не захотіла з вами гратися. Як ви відреагуєте?
Якщо наш приватний простір порушено, це обурює, ображає і завдає дискомфорту. Як гадаєте, що відчуває інша людина, коли її особисті кордони порушено? Найімовірніше, її переповнять такі самі емоції, що й вас. Пам’ятайте, що поважати приватний простір іншої людини так само важливо, як і вимагати поваги до себе.
ПІДСУМОВУЄМО
1. Завершіть речення.
Я розумію, що приватний простір це... У минулому приватним простором вважали... Порушенням приватного простору є... Якщо мій приватний простір порушено, то я...
2. Дайте відповіді на запитання. 1. Чому важливо поважати приватний простір іншої людини? 2. Поміркуйте, що сталося б, якби усі мовчали про порушення їхнього приватного простору. Що б сталося, якби усі люди не дотримувалися правила непорушення приватного простору інших людей?
3. Виділіть переваги та недоліки онлайн спілкування для особистого простору людини та для її життя в суспільстві.
4. Виконайте проєкт. Намалюйте ваш приватний простір і напишіть правила невтручання у ваш простір. Проєкт оформіть у вигляді постера.
Коментарі (0)