Етнографічні особливості різних регіонів України
- 26-11-2022, 16:11
- 430
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Панарін, Топольницька 2022
Урок 22. Етнографічні особливості різних регіонів України
Як особливості харчування відображають розмежування етнографічних регіонів України?
Які особливості одягу в різних етнографічних регіонах України?
Обговорення
Пригадайте, які ознаки використовують для виокремлення історико-географічних регіонів.
Як особливості харчування відображають розмежування етнографічних регіонів України?
Кожен історико-географічний регіон має певні особливості. Виокремити їх найзручніше за елементами матеріальної культури, про які ми говорили на попередніх уроках. Одним із таких елементів є їжа - її раціон та способи приготування. Харчування українців у різних регіонах залежить від багатьох складників: доступності певних продуктів, природно-географічних умов, уподобань місцевих жителів та багатьох інших.
Наприклад, здавна у Правобережній Україні сіяли жито, а на Півдні - пшеницю. У південних та гірських районах активно займалися скотарством. Овець по всій Україні використовували для м’яса, а в Карпатах - ще й для отримання молочних продуктів. Саме там і досі роблять овечу бринзу.
З особливою шаною українці ставляться до хліба, який був обов’язковим складником як щоденного, так і святкового столу. З хлібом зустрічали гостей, ним освячували шлюб та проводжали в далеку дорогу. Майже на всій території України поширений святковий весільний хліб - коровай. І лише в деяких районах Закарпаття та Середньої Наддніпрянщини замість короваю на весілля пекли калачі. На Поліссі було поширене особливе весільне печиво верч, лежень - на Правобережжі та дивень - на Півдні.
Серед найвідоміших українських національних страв - борщ. Та в кожному етнографічному регіоні його готують за особливим рецептом. Українська приказка «Борщ та каша - їжа наша» вказує на те, що борщ здавна був щоденною стравою українців. В Україні проводять спеціальні дослідження історії борщу та вивчають способи його приготування. Культуру приготування українського борщу включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Наступний крок - зарахування борщу до списку нематеріальної культурної спадщини людства.
1. Які страви найчастіше готують у вашому регіоні? Як природні та географічні умови вашого регіону можуть впливати на раціон місцевих мешканців?
Які особливості одягу в різних етнографічних регіонах України?
Ще одним елементом української культури, який виразно окреслює межі певного історико-географічного регіону, є одяг. Безумовною візитівкою української культури є вишитий одяг. Завдяки популяризації українського вишитого одягу з’явилося свято - День вишиванки. Його відзначають у світі у третій четвер травня. Цього дня усі небайдужі вбираються у вишитий одяг.
Автентична українська сорочка. Кіровоградська область
День вишиванки в парламенті Канади
Кожен регіон має свої особливості вишивки та одягу загалом. На Полтавщині поширена була вишивка однотонна - білою, блакитною або білувато-жовтою ниткою. На Київщині переважали червоно-вишневі кольори. На Переяславщині й Чернігівщині до червоної барви додавали синій, зелений та жовтий. На Київщині та Поліссі жінки вбиралися в смугасті різнокольорові спідниці, а дівчата - в однотонні спідниці найчастіше синього кольору, інколи у дрібні квіти та цяточки. Основою чоловічого і жіночого костюма Середньої Наддніпрянщини була біла сорочка, оздоблена вишивкою чорними й червоними нитками.
Українські жіночі прикраси: дукати і пацьорки
Український національний костюм. Кінець XIX - початок XX століття. Художник А. Перепелиця
На Слобожанщині носили безрукавні жилетки до талії у синьому, червоному або чорному кольорах. Спереду жилетки застібалися на ґудзики. Популярним був іще один вид жилетки - керсетка. Керсетки деяких регіонів Слобожанщини застібалися посередині. А на Київщині та Полтавщині - збоку.
Керсетка
Жінки на Поліссі вбиралися в полотняну сорочку зі вставками та відкладним коміром. Оздоблювали сорочки переважно різними техніками ткання, а от вишивка траплялася рідше. У жіночому вбранні цього регіону переважав полотняний одяг. Це позначилось і на місцевих назвах елементів костюма. Наприклад, спідницю називали «полотнянкою». Чоловічі сорочки Полісся були довгими, носили їх поверх штанів і підперезували поясом.
Лейбик
На Волині були поширені довгі жіночі сорочки аж до п’ят. Оздоблювали вбрання переважно червоним кольором, додаючи тонкі зелені, білі та сині смужки. Жінки вбиралися в коротку безрукавку синього кольору, яка щільно прилягала до талії.
Сорочки Поділля вирізнялися тим, що їх вишивали білими чи жовтуватими нитками по білому або чорними нитками. Подекуди додавали червоний чи жовтий колір. Для цього регіону характерними були жіночі головні убори у формі берета з круглим верхом, вишиті різнобарвними квітами.
На Прикарпатті і в Карпатах чоловіки й жінки вбиралися в кептарі - безрукавні хутряні короткі кожушки. Кептар прикрашали вишивкою, аплікаціями з різних матеріалів, китицями, бісером, металевими застібками. У цих регіонах також носили характерне взуття, виготовлене зі шкіри, - гостроносі постоли.
Кептар
Постоли
У південних регіонах - на Миколаївщині та Херсонщині - жінки вбиралися в білі сорочки, прикрашені рослинним орнаментом. Переважало це було зображення виноградних грон і листя. На Донщині жінки носили оригінальні головні убори: волосся туго скручували й пов’язували білу сіточку, яка сягала плечей. Поверх неї зав’язували барвисту хустку, кінцями під підборіддям. Улюбленим чоловічим головним убором був картуз.
2. Чи вдягають у вашому регіоні вишиті сорочки? Що вам відомо про особливості вишитого одягу у вашому регіоні? Як гадаєте, чому вишитий одяг набув сьогодні такої популярності не лише в Україні, а й у світі?
ПІДСУМОВУЄМО
1. Знайдіть фотографії (давні чи сучасні реконструкції), на яких зображено людей у народному вбранні різних історико-етнографічних регіонів України. Порівняйте фото та зіставте їх з інформацією з параграфа.
2. Перегляньте фільм «Борщ. Секретний інгредієнт». Як ви вважаєте, чому автори зняли цілий фільм про цю страву? Які рецепти борщу видалися вам незвичними? В яких регіонах готують такий борщ?
3. Об’єднайтеся у невеличкі групи та оберіть для кожної групи одну ознаку, за якою визначають історико-географічний регіон. За допомогою додаткових джерел інформації підготуйте презентацію особливостей вашого регіону. Презентуйте дослідження у класі.
Коментарі (0)