Українське мистецтво: дивуємо світ
- 27-11-2022, 23:10
- 809
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Васильків, Басюк 2022
§ 16. Українське мистецтво: дивуємо світ
Згадайте....
— з якими видами мистецтва ви вже знайомі;
— якими мистецькими творами пишається Україна;
— які пам’ятки мистецтва створено вашими земляками.
Як ви розумієте...
— вислів «самобутнє мистецтво»;
— словосполучення «мистецькі шедеври»?
Чи знаєте ви, що...
— Тарас Шевченко за фахом — художник, збереглося 835 його мистецьких творів, а понад 278 втрачено і досі не знайдено;
— вірш Тараса Шевченка «Заповіт» перекладено на 147 мов народів світу, і це рекорд для творів української літератури?
«Життя коротке, мистецтво вічне»
Луцій Анней Сенека, давньоримський філософ
16.1. Театр, кіно, музика
Театральне мистецтво відоме з давніх-давен. Вуличні вистави мандрівних акторів користувалися популярністю повсюдно в Європі. В українських землях більш як чотириста років тому набув поширення ляльковий театр (вертеп). Практикували також декламування текстів чи віршів певної тематики, розігрування жартівливих сценок у ролях. Більш як двісті років тому почалося становлення української класичної драматургії. Засновниками перших театральних колективів та авторами п’єс стали Григорій Квітка-Основ’яненко (Харківський театр) та Іван Котляревський (Полтавський театр). Представниками знаного «театру корифеїв», який діяв на Правобережжі від 1882 року, були Михайло Старицький, Марко Кропивницький та інші майстри театральної сцени. Відомою українською акторкою була Марія Заньковецька. Вже у XX ст. в Харкові постав модерний український театр «Березіль» режисера Леся Курбаса. Наші сучасники продовжують найкращі театральні традиції минулого. Далеко за межами України відомі режисери Роман Віктюк (1936-2020 рр.) та Андрій Жолдак, актор Богдан Ступка (1941-2012 рр.) та актриса Ада Роговцева.
Трупа Марка Кропивницького, світлина, 1885 рік
Студійці театру «Березіль», світлина, 1922 рік
Марія Заньковецька, світлина, 1892 рік
Богдан Ступка, світлина Олександра Андрющенка, до 2012 року
Ада Роговцева з донькою та онукою в українських костюмах, проект «Щирі», 2017 рік
Кінематограф теж активно розвивався на наших землях. Першим в історії світового кіно українським фільмом стала робота Данила Сахненка «Запорізька Січ», створена в 1911 році. Одним з найвидатніших українських кінорежисерів є Олександр Довженко. Його фільм «Земля» не тільки займає другу сходинку у списку «100 найкращих фільмів українського кіно», а й є одним із кращих у світовому кінематографі. Неперевершеним шедевром стала стрічка «Тіні забутих предків» Сергія Параджанова, яка здобула 39 міжнародних нагород! Саме в цьому фільмі дебютував геніальний український актор Іван Миколайчук.
Один із чотирьох вцілілих кадрів «німого кіно» Данила Сахненка, 1911 рік
Кадр із кінофільму «Земля», 1930 рік
Іван Миколайчук у фільмі «Тіні забутих предків», 1965 рік
Першою українською оперою став твір «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського. Ще одним визнаним корифеєм української музики був Микола Лисенко. На початку минулого століття на сценах відомих оперних театрів лунав голос Соломії Крушельницької, яку ще за життя визнали найвидатнішою співачкою світу. Всесвітню славу завоював твір для хору «Щедрик» Миколи Леонтовича, створений 1916 року. Під назвою «Колядка дзвонів» («Carol of the Bells») цей твір став однією з найпопулярніших різдвяних пісень у світі. Композитори Платон Майборода, Олександр Білаш, Володимир Івасюк, Ігор Білозір піднесли українську пісню на нові висоти. Сучасна українська музика розвивається в різних жанрах: рок, поп, джаз тощо. Співачка Руслана Лижичко у 2004 році здобула перемогу на пісенному конкурсі «Євробачення». Другу перемогу Україні на цих музичних змаганнях здобула співачка Джамала з піснею «1944» про трагічну долю кримських татар. Диригентка Оксана Линів прославляє сьогодні українські землі далеко за їх межами.
Соломія Крушельницька, світлина Маріо Нунес Вайс, між 1905-1910 роками
Микола Леонтович, світлина, до 1921 року
Джамала на прес-конференції «Євробачення» у Стокгольмі, 2016 рік
Оксана Линів — головна диригентка філармонійного оркестру та опери у м. Ґрац (Австрія), світлина, 2021 рік
Виступ Руслани разом з Капелою бандуристів у Торонто, світлина Миколи Сварника, 2015 рік
Запитання і завдання
1. Однією з найвідоміших українських пісень у світі стала «Червона рута» композитора Володимира Івасюка. Чи чули ви її? Розпитайте в дорослих про рік створення цієї пісні та найвідоміших її виконавців. 2. Поміркуйте, якими були умови для розвитку українського мистецтва в часи відсутності власної держави. 3. Кого із сучасних українських митців ви можете назвати?
16.2. Пам’ятки архітектури
Перлинами давнього будівництва є Спасо-Преображенський собор, П’ятницька та Іллінська церкви у Чернігові, Успенський собор у Володимирі-Волинському, храми в Києві, Галичі, Переяславі, Львові тощо. Відомі туристам з усього світу пам’ятки історичного центру міста Львів. Вражають уяву замок Любарта в Луцьку, Мукачівський замок «Паланок», фортеця в Білгороді-Дністровському, Катедральний собор із турецьким мінаретом та фортеця в Кам’янці-Подільському і багато-багато іншого. Шедевром світового паркового мистецтва є «Софіївка» (м. Умань) — парк з давньогрецькими мотивами, закладений Станіславом Потоцьким для своєї дружини-грекині Софії.
Собор Святої Софії в м. Київ, сучасна світлина
Внутрішнє оздоблення Софії Київської, сучасна світлина
Собор Святих Петра і Павла, м. Кам’янець-Подільський, світлина, 2014 рік
Вірменська церква, м. Львів, світлина, 2017 рік
Запитання і завдання
1. Укладіть власний рейтинг пам’яток України, послуговуючись текстом підпараграфа. В чому, на вашу думку, полягає їхня цінність? 2. Які з перелічених пам’яток ви мали змогу відвідати чи побачити особисто? 3. Чи можемо пам’ятки архітектури вважати скарбами народу? Поясніть свої міркування.
16.3. Шедеври образотворчого мистецтва
Туристи з усього світу захоплюються внутрішнім оздобленням собору Софії Київської. Майстерно виконані мозаїки (зображення та візерунки, викладені кольоровими камінцями-смальтою) та фрески (ікони та малюнки, виконані фарбами по сирій штукатурці) свідчать про високий рівень розвитку образотворчого мистецтва. Збережені до наших днів шедеври образотворчого мистецтва найчастіше є іконами (зображеннями святих). Згодом набули поширення портрети знатних осіб, а також скульптура.
«Дари в Чигирині 1649 року», офорт Тараса Шевченка, 1844 рік
«Козак Мамай», невідомий художник, XVIII століття
Популярними в козацькі часи стали зображення козака Мамая. Його малювали як бандуриста, неодмінно з конем, люлькою, шаблею, мушкетом, списом, часто біля дуба. Про поширеність цього сюжету свідчить той факт, що на одному з малюнків Тараса Шевченка — «Дари в Чигирині 1649 року» (1844 рік) — бачимо картину «Козак Мамай». Вона розміщена на стіні в домі гетьмана Богдана Хмельницького так само, як ікона. Ви, безперечно, знаєте Тараса Шевченка як знаменитого поета, та за фахом наш Кобзар був художником. У його живописних роботах виражені емоції та переживання простих людей (картини «Циганка-ворожка», «Катерина», «Селянська родина»). Мистецька творчість Тараса Шевченка пронизана любов’ю до власної батьківщини і тугою за її долею.
Коли Україна перебувала у складі СРСР, мистецтво опинилося під контролем влади. Тодішні заборони обмежували український культурний розвиток та диктували жорсткі рамки діяльності художників, письменників, поетів та інших творчих людей. Однак, і за таких обставин вражали казкові образи з картин Марії Приймаченко, полонили уяву чудернацькі квіти Катерини Білокур. Живописець Іван Марчук увійшов до символічної сотні геніїв сучасності. Всесвітньовідомими є картини із серії «Двовзори» та інші мистецькі роботи сучасного художника Олега Шупляка.
Іван Марчук, світлина, 2019 рік
Олег Шупляк, автопортрет, 2012 рік
Запитання і завдання
1. Розгляньте картини митців у додаткових матеріалах до параграфа. Знайдіть у тексті речення, які вони ілюструють. 2. Які ще картини Тараса Шевченка вам відомі? 3. Поміркуйте, чому умови для розвитку українського мистецтва в часи відсутності власної держави були складними.
Попрацюйте разом
1. Вправа «Спільний колаж». Спільно створіть колаж пам’яток мистецтва «Ними гордиться Україна і світ». Підберіть інформацію в інтернеті про один із цих шедеврів. 2. Вправа «Інтерв’ю». Укладіть запитання для уявного/реального інтерв’ю з представником/представницею українського мистецтва (на свій вибір або за пропозицією вчителя/вчительки).
Вправи
Онлайн-цікавинка: Віртуальна екскурсія Меморіальним музеєм-садибою Катерини Білокур
https://cutt.ly/gIsmMfY
Корисна гра: «Українські митці»
https://cutt.ly/1IsQmkh
Пригадайте найважливіше
Вертеп. «Театр корифеїв». Театр «Березіль». «Щедрик». Замки, храми, парки. «Козак Мамай».
Перевірте себе
1. Складіть запитання до тексту параграфа, починаючи кожне такими словами: Коли ____? Що ____? Хто ____? Де ____? Звідки ми можемо дізнатися про ____? Чому ____? Як ____? Який результат ____? Запропонуйте свої запитання в класі.
2. Укладіть перелік діячів образотворчого мистецтва «Ними гордиться Україна і світ».
3. Знайдіть у тексті параграфа слова, значення яких вам невідомі. Зверніться за допомогою до класу чи вчительки/вчителя, щоб пояснити їх. Придумайте синоніми до одного з таких слів.
4. Запропонуйте друзям відвідати одну з архітектурних пам’яток України. Опишіть, у чому полягає унікальність цієї будівлі, ким та коли вона була створена.
5. Вправа «Упорядкування». З допомогою вчителя/вчительки складіть таблицю за схемою: галузь сучасного мистецтва діячі твори.
6. Вправа «Інтерв’ю». Уявіть себе журналістом/журналісткою. Які питання ви поставили б митцю/мисткині, творчість якого/якої вас зацікавила найбільше?
Коментарі (0)