Войти
Закрыть

Україна сучасна

5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Васильків, Басюк 2022

 

§ 26. Україна сучасна

Згадайте....

— чому розпочалася Помаранчева революція.

Як ви розумієте...

— значення слів «гідність», «майдан», «агре сія», «окупація», «кіборги»?

Чи знаєте ви, що...

— Прем’єр-міністр Бельгії Гі Вергофстадт назвав Євромайдан найбільшою проєвропейською демонстрацією в історії ЄС; це був найтриваліший мітинг останнього часу, який безперервно простояв 92 доби?

«Найголовніше в житті людини — зберегти свою людську гідність всупереч усьому. Тому що людина без гідності — неповноцінна людина, а народ без гідності — це вже не народ».

Ада Роговцева, народна артистка України

26.1. Революція Гідності. Небесна Сотня

Як вам уже відомо, європейські цінності завжди були важливими для громадян нашої держави. Сусідня із нами Росія — велика та досить агресивна, віддавна прагнула впливати на українську політику. Російський вплив став особливо відчутним після обрання в 2010 році президентом Віктора Януковича.

Віктор Янукович, світлина, 2012 рік

Чи знаєте ви, що таке ЄС? Це об’єднання більшості незалежних європейських держав. Гасло «Єдність у різноманітті!» найкраще характеризує цей економічно-політичний союз. Більшість громадян України теж підтримували ідею вступу нашої держави до Євросоюзу. В листопаді 2013 року чинний президент Віктор Янукович повинен був підписати угоду про майбутню асоціацію з ЄС. Це мало б остаточно утвердити Українську державу, як європейську. Однак він відмовився це зробити. Одразу ж, 21 листопада 2013 року, почалася Революція Гідності. Чому її назвали саме так? Бо, відмовляючись від угоди з ЄС, Віктор Янукович знехтував прагненням народу, гідністю громадян. Адже саме український народ є джерелом влади і має найвище право творити майбутнє своєї країни.

Протестувальники Євромайдану, м. Київ, Майдан Незалежності, світлина, листопад 2013 року

Революція почалася зі стихійних виступів молодих людей у Києві та інших великих містах. Цей рух уже не могли зупинити навіть силовики. Не бажаючи втрачати владу, режим Віктора Януковича вирішив застосовувати силу спецтехніки і зброю проти Євромайдану. Події 19 січня 2014 року згодом назвуть Вогнехреща. Першими жертвами стали вірменин Сергій Нігоян, білорус Михайло Жизневський, які загинули від куль снайпера 22 січня, та українець Юрій Вербицький, якого викрали і закатували. Майданівці проявили неабияку мужність, не скорилися. Протистояння загострилося 18 лютого. «Чорний четвер», 20 лютого 2014 року, — найстрашніший день Євромайдану, коли загальна кількість жертв з початку протистоянь сягнула сотні. Загиблих учасників Революції Гідності згодом назвали Небесною Сотнею.

Майдан Незалежності під час Революції Гідності, світлини, лютий 2014 року

Громадяни України вистояли. 22 лютого стало відомо, що Віктор Янукович утік з країни, після чого Верховна Рада України усунула його з поста Президента та оголосила в розшук. У 2019 році суд визнав Віктора Януковича винним у державній зраді, пособництві у веденні агресивної війни та призначив покарання — 13 років позбавлення волі.

По завершенні Революції Гідності було оновлено керівництво держави, проведено президентські та парламентські вибори. Новий Президент Петро Порошенко підписав угоду з ЄС. Однак країна зіткнулася з новими труднощами.

Петро Порошенко, світлина, 2014 рік

Запитання і завдання

1. Якими були вимоги Євромайдану? Коли він розпочався? 2. Чому події листопада 2013 - лютого 2014 років називають Революцією Гідності? 3. Кого і чому називають Небесною Сотнею?

26.2. Російсько-українська війна. «Кіборги»

А як же Росія? Чи змирилася ця держава з бажанням українського народу вступити до кола європейських держав? Російська Федерація наприкінці лютого 2014 року ввела свої війська у Крим, окупувала (незаконно захопила) півострів. Українська держава не чекала такої агресії з боку північної сусідки, та ще й попередня влада значно зменшила боєздатність війська. Однак це не завадило жителям країни стати в обороні своєї землі. Почали формуватися загони добровольців. То був героїчний час.

Весна 2014 року виявилась особливою. Незаконні проросійські та російські збройні формування ще в березні намагалися дестабілізували ситуацію в кількох областях на Сході України, захоплюючи державні установи. У відповідь Україна в квітні 2014 року розпочала антитерористичну операцію із залученням Збройних сил України. Російська Федерація досі не визнає факту агресії проти України, називаючи окупацію окремих районів Луганської та Донецької областей внутрішньодержавним конфліктом. Українські військові та добровольці змогли стримати наступ російських військ.

Зруйнована війною вежа Донецького аеропорту, світлина, 2014 рік

Українські воїни у звільненому Слов’янську, світлина, 2014 рік

Кривавою сторінкою цієї війни стала Іловайська трагедія, коли українські військові, потрапивши в оточення, зазнали величезних втрат. Однак найбільша увага була прикута до Донецького летовища. Українські «кіборги» 242 дні втримували позиції. Вам, мабуть, цікаво, чому захисників аеропорту їх нападники назвали «кіборгами»? Бо хіба можуть прості смертні люди так стійко боронитися?! Можуть, коли захищають свою Батьківщину, свій дім, свою свободу!

Запитання і завдання

1. Коли розпочалася окупація Криму Росією? 2. На території яких областей України відбуваються військові дії? 3. Кого й чому називають «кіборгами»?

26.3. Україна, Європа, світ. Виклики сучасності

Війна від 2014 року триває донині. Її ще називають гібридною. Бо цей конфлікт не є лише військовим, боротьба ведеться не тільки на полі бою, а й в інформаційному просторі. Громадяни держави змушені не лише відбивати напади ворога, а й протистояти відвертій брехні та маніпуляціям країни-агресорки. В умовах війни та втрати частини території Україна змогла вистояти економічно, підвищити свій авторитет у світі та забезпечити демократичне проведення чергових виборів у 2019 році, за підсумками яких Президентом України став Володимир Зеленський.

Володимир Зеленський, світлина, 2019 рік

Русифікація, якій піддавались українці впродовж багатьох років, впливала на свідомість громадян. Тому мова, історія, традиції, культура — те, що мусимо плекати, берегти. Саме ці речі вирізняють нас, роблять особливими, перетворюють у націю. І, мабуть, тому ворог у першу чергу прагне знищити нашу духовність.

Ми хочемо зростати в суспільстві, кожен член якого відповідальний за долю країни, в якій живе, та правової держави, де право (закон) є найвищою цінністю, одним для всіх, без будь-яких винятків. Ці умови є обов’язковими, якщо прагнемо успіху та добробуту. Як тут не згадати настанови Великого Українця митрополита Андрея Шептицького: «Усі, хто почувається українцями і хотять працювати для добра України, нехай забудуть про які-небудь ... роздори, нехай працюють в єдності ... тоді ... повстане соборна Україна ... як живий, життєздатний, здоровий, могутній, державний організм, побудований жертвою життя одних, і муравельною працею, залізними зусиллями і трудами других».

Вишиванкова хода в Запоріжжі, світлина, 1990 рік

Марш вишиванок у Києві, світлина, 2015 рік

Запитання і завдання

1. Поясніть, як ви розумієте поняття «гібридна війна». 2. Пригадайте правила інформаційної безпеки. Поміркуйте над тим, яку роль відіграє інформаційна гігієна в сьогоднішніх умовах. 3. Хто сьогодні займає пост Президента України?

Попрацюйте разом

1. Вправа «Виклики сучасності». Об’єднайтеся у пари чи групи. Укладіть перелік завдань, які сьогодні стоять перед Україною. Обговоріть можливі способи їх розв’язання. Візуалізуйте напрацювання у таблиці, схемі чи в будь-який інший графічний спосіб. Поділіться отриманим результатом з однокласниками/однокласницями. Зіставте пропозиції різних груп (пар).

Вправи

Онлайн-цікавинка: 3D-панорами Володимира Писаренка:

19.01.2014. https://www.maidanmuseum.org/3d/pano0084.htm

25.02.2014. https://www.maidanmuseum.org/3d/pano0137.htm

Корисна гра: «Революція Гідності. Російсько-українська війна»

https://cutt.ly/PIgaSWV

Пригадайте найважливіше

Революція Гідності. Небесна Сотня. Антитерористична операція. Іловайська трагедія. «Кіборги».

Перевірте себе

1. Складіть запитання до тексту параграфа, починаючи кожне такими словами: Коли ____? Що ____? Хто ____? Де ____? Звідки ми можемо дізнатися про ____? Чому ____? Як ____? Який результат ____? Запропонуйте свої запитання в класі.

2. Доберіть синоніми до слова «незалежність».

3. Розгляньте світлину Майдану в листопаді 2013 року і світлину Майдану в лютому 2014 року. Поясніть зміни, які ви побачили. З чим вони пов'язані?

4. Складіть три запитання таким чином, щоб відповіддю на них було поняття «кіборги».

5. Вправа «Екскурсія». Уявіть, що ви проводите екскурсію Майданом Незалежності у Києві своєму другу/подрузі, іноземцям. Спробуйте пояснити йому чи їй що таке Революція Гідності.

6. Вправа «Інтерв’ю». Запитайте своїх рідних, сусідів про їхні спогади щодо подій Революції Гідності, відповіді запишіть. Запрезентуйте своє інтерв'ю класу наступного разу.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду