Княжа Русь-Україна та козацька Україна в пам'ятках історії
- 19-11-2022, 22:04
- 414
5 Клас , Вступ до історії 5 клас Щупак, Піскарьова 2018
§ 18 Княжа Русь-Україна та козацька Україна в пам'ятках історії
Що ми знаємо про давніх героїв нашої історії — князів і козаків?
1. ПАМ'ЯТКИ ТА ПАМ'ЯТНИКИ РУСІ-УКРАЇНИ
Серцем нашої держави є стародавня столиця — Київ. Саме довкола Києва збиралися праукраїнські племена в могутню державу середньовічної доби — княжу Русь-Україну. Оповідаючи про її становлення, літописець наводить наказ легендарного князя Олега: «Хай буде се мати городам руським». Київські князі Аскольд, Олег, Ігор та Святослав уславилися як мужні воїни й талановиті полководці. Київ був великим і впливовим торговельним центром, через який проходив один з найважливіших торговельних шляхів середньовіччя «із варяг у греки». Однак найбільшого розквіту й культурного піднесення Русь-Україна досягла з поширенням на наших землях однієї з релігій світу — християнства.
Пам’ятник засновникам Києва
1. Поцікавтеся, кого вважають засновниками Києва.
2. З яких історичних джерел можна дізнатися про заснування Києва?
Діємо: практичні завдання
Пам’ять про визначні події історії нашої держави зберігається у старовинних пам’ятках і пам’ятниках. Здійснюючи мандрівку стежками рідної історії, започаткуйте укладення хронологічної таблиці найважливіших подій історії України (у тексті вони виділені жирним шрифтом).
Пізнавально й цікаво
Релігія — особливе уявлення людей про світ, що базується на віруваннях та системі духовних і моральних цінностей, які скеровують поведінку людей. Найбільш поширені у світі релігії: християнство (найпоширеніша релігія), іслам (наймолодша релігія), буддизм (найдавніша релігія).
Першою людиною, яка прийняла християнство на Русі, була княгиня Ольга (945—964 рр.). Літопис назвав її «наймудрішою серед усіх людей», оскільки княгиня вирізнялася сильним характером та мудрістю.
Справу зміцнення держави продовжив онук княгині Ольги Володимир Великий (980—1015 рр.). Зважаючи на досвід княгині Ольги та зв’язки Русі-України з Візантією, Володимир Великий з-поміж інших релігій обрав християнство східного (візантійського) обряду, яке пізніше стало називатися православ’ям. Хрещення Русі відбулося 988 р. Відтоді Русь-Україна долучалася до кола цивілізованих держав.
Утім, багато жителів країни залишалися вірними язичництву. Чимало язичницьких традицій і вірувань живуть у народі й донині. Вони тісно переплелися з новими християнськими правилами й традиціями.
Пам’ятник княгині Ользі в м. Київ
1. Працюючи з додатковими джерелами інформації, з’ясуйте, кого скульптори зобразили поряд.
2. Розгляньте ілюстрацію та визначте, за допомогою яких елементів можна з’ясувати зміст пам’ятника.
Пізнавально й цікаво
Християнство — світова релігія, особливістю якої є віра в Ісуса Христа, як втілення і прояв Бога.
Хрещення киян. Картина художника Віктора Васнєцова
Поміркуймо!
І це сказавши, повелів він [Володимир] робити церкви і ставити [їх] на місцях, де стояли ідоли... І почав він ставити по городах церкви, і священиків [настановляти], і людей на хрещення приводити по всіх городах і селах. І, пославши [мужів своїх], став він у знатних людей дітей забирати і оддавати їх на учення книжне.
1. Уважно прочитайте уривок з «Повісті минулих літ» і поміркуйте, чи всі жителі держави одразу погодилися прийняти нову віру.
2. Які позитивні наслідки хрещення Русі описує автор літопису?
Діємо: практичні завдання
Користуючись додатковими джерелами інформації (розповіді родичів, історичні джерела, Інтернет), з’ясуйте, які язичницькі традиції збереглися до нашого часу.
На знак пошани Володимира Великого як Хрестителя Русі в м. Київ спорудили пам’ятник, що височіє над річкою Дніпро на Володимирській гірці.
Син Володимира Ярослав Мудрий (1019—1054 рр.) розширював кордони держави, розгромив грізних нападників печенігів. Добрі взаємини з провідними державами князь підтримував за допомогою «шлюбної дипломатії», одружуючи своїх дітей із правителями держав та їхніми дітьми. Саме за його правління було створено першу писану збірку законів в українських землях — «Руську правду».
Християнство вплинуло на формування моральності українського народу. З його прийняттям українські землі долучилися до кращих здобутків культури: на Русі поширювалася освіта, книжкова справа, при монастирях зародилося літописання. Величні християнські храми стали візитівкою стародавніх міст України — Києва, Чернігова, Переяслава...
Символом Русі-України є одна з найкрасивіших архітектурних пам’яток нашої країни — Софійський собор. Він був не лише релігійним центром держави, а й важливим осередком культурного життя. При соборі діяла школа, тут розміщувалося легендарне зібрання книг — бібліотека Ярослава Мудрого. Також собор є важливим історичним джерелом для дослідження життя суспільства Київської держави.
Пам’ятник Володимиру Великому в м. Київ
1. Працюючи з додатковими джерелами інформації, дізнайтеся, хто є автором пам’ятника.
2. З’ясуйте, які види пам’ятників поєднує монумент Володимиру Великому.
3. Визначте, за допомогою яких символів автори передали ідею звеличення Володимира як Хрестителя Русі.
Пізнавально й цікаво
«Руська правда» — найдавніший збірник законів на землях Русі-України, укладання якого розпочалося за Ярослава Мудрого.
Софійський собор у м. Київ
Фрески Софійського собору
1. Уважно розгляньте фотографії та поміркуйте: собор є пам’яткою чи пам’ятником історії?
2. На підставі ілюстрацій з’ясуйте, яку інформацію про добу Русі-України можна дізнатися з них як з історичних джерел.
Діємо: практичні завдання
Порівняйте зовнішній вигляд двох храмів давньоруської доби. Дізнайтеся, чим вони відрізняються. Що вплинуло на формування цих відмінностей?
П’ятницька церква в м. Чернігів
Свято-Василівський собор у м. Овруч (Житомирська область)
2. КОРОЛЬ ДАНИЛО
Стародавній Львів приваблює овіяною легендами історією, сплетінням старовинних вуличок, величчю храмів та пам’ятниками видатним історичним героям. З-поміж інших привертає увагу пам’ятник королю Данилу, який заснував місто й назвав його на честь свого сина Лева.
Сміливий і рішучий король Данило все життя присвятив боротьбі з іноземними поневолювачами української землі. За його правління Галицько-Волинська держава розквітла могутніми фортецями, новими містами, торговельними шляхами. А на згадку про мудрого й відважного правителя Данила залишилася королівська корона, яку він отримав від папи римського в 1253 р.
Пам’ятник королю Данилу в м. Львів
1. З’ясуйте, коли і хто створив пам’ятник.
2. За допомогою яких символів, елементів пам’ятника автор намагався зобразити велич Данила Галицького?
3. Яким у вашій уяві постає король Данило?
3. КОЗАЦЬКА ДОБА В ПАМ’ЯТНИКАХ
В історичній пам’яті українського народу важливе місце посідає козацька доба. Сміливці козаки виступали на захист нашої землі від іноземного гноблення. У цій боротьбі вони виробили унікальне бойове мистецтво, яке уславило козаків по всій Європі. В історичних думах і піснях народ возвеличував видатних козацьких полководців Дмитра Байду-Вишневецького, Петра Конашевича-Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Петра Дорошенка, Івана Сірка, Петра Калнишевського.
Богдан Хмельницький. Гравюра Гондіуса
Найважливішою подією козацької доби була Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст. У роки війни українці завзято боролися проти поневолення селян польськими панами, придушення прав козацтва та спроб змусити українців відмовитися від православної віри. Очолив боротьбу за незалежність гетьман Богдан Хмельницький.
У низці переможних битв 1648 р. він звільнив значну частину українських земель від польського панування. На звільнених землях започаткував Козацьку республіку — Військо Запорозьке. На цих землях було скасовано кріпацтво, впроваджувалися виборні органи влади. Гетьман здійснював активну зовнішню політику, листувався з правителями європейських держав. Тривалий час центром козацької України було містечко Чигирин на Черкащині. Тут пам’ять про славетного гетьмана зберігається в історико-культурному заповіднику. Багатьох туристів також приваблює родинна церква Богдана Хмельницького в селі Суботів, у якій, за однією з версій, було поховано тіло гетьмана.
Резиденція Богдана Хмельницького в м. Чигирин (Черкаська область)
Іллінська церква в с. Суботів (Черкаська область)
Розгляньте ілюстрації та за допомогою додаткових джерел з’ясуйте, чи можна зображені об’єкти назвати пам’ятками козацької доби.
У 1888 р. відомий український скульптор Михайло Микешин спорудив пам’ятник видатному гетьманові в серці України — Києві — на Софійському майдані.
Пам’ятник Богдану Хмельницькому в м. Київ
1. Поцікавтеся, яким був початковий задум пам’ятника.
2. Які символи чи елементи пам’ятника, на вашу думку, вказують на повагу до постаті Богдана Хмельницького?
На жаль, наступники Богдана Хмельницького не змогли вберегти Українську козацьку державу, тому невдовзі українські землі були поділені між сусідніми державами: Річчю Посполитою та Російською імперією. А наприкінці XVIII ст., після занепаду Речі Посполитої, українськими землями заволоділи дві імперії — Російська та Австро-Угорська.
Пізнавально й цікаво
Пам’ятник козакам у м. Відень (Австрія)
Дізнайтеся, чому саме в м. Відень установлено пам’ятники козакам.
4. ПАМ’ЯТКА СХІДНОЇ КУЛЬТУРИ В БАХЧИСАРАЇ
Протягом XV—XVIII ст. на півдні України існувало Кримське ханство. Історія відносин між козаками та кримськими татарами знала і війни, і союзи. Зокрема, кримський правитель Тугай-бей був союзником і побратимом Б. Хмельницького.
Кримські татари впродовж своєї історії створили неповторну культуру, унікальною пам’яткою якої є палац кримських ханів Гіреїв у м. Бахчисарай.
Ханський палац у м. Бахчисарай (Автономна Республіка Крим)
1. З’ясуйте, коли збудували палац.
2. Визначте, які особливості архітектури та оздоблення розкривають «східний характер» пам’ятки.
Діємо: практичні завдання
Позначте на карті міста, у яких розташовані згадані в тексті пам’ятки й пам’ятники діячам часів Русі-України, Козацької республіки та Кримського ханства.
ЗНАЮ й РОЗУМІЮ: запитання та завдання
І. Знаю нове
1. Ми отримали закодованого листа, але прочитати його заважає те, що автор написав листа неповними словами. Допоможіть нам, виконавши завдання:
а) доповніть слова з листа та укладіть ланцюжки зі слів, пов’язаних однією темою;
б) розташуйте знайдені слова в хронологічній послідовності залежно від часу подій, які вони позначають;
в) поясніть значення закодованих у хмаринці слів.
2. Чим уславилися в історії княгиня Ольга, Володимир Великий, Ярослав Мудрий, король Данило, Богдан Хмельницький?
3. Покажіть (позначте) на карті місця розташування пам’ятників та пам’яток, про які розповідається в тексті підручника.
ІІ. Обговорюємо в групі
1. Яку роль відіграють пам’ятники у збереженні історичної пам’яті народу?
2. Поміркуйте, чим відрізнялися підходи до управління державою жінки-правительки — княгині Ольги та державних діячів чоловіків (за матеріалом параграфа).
ІІІ. Мислю творчо
1. Уявіть себе письменником та складіть коротку пригодницьку розповідь про одного з видатних діячів, згаданих у параграфі (на вибір).
2. Уявіть, що ви працюєте в туристичному агентстві: підготуйте рекламний буклет подорожі про один зі згаданих у навчальному тексті пам’ятників. У буклеті розкрийте інформацію про історичну подію чи діяча, якому він присвячений, історію створення пам’ятника та символічний зміст пам’ятника.
Коментарі (0)