Українці у Другій світовій війні
- 28-11-2022, 00:25
- 554
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Мороз, Моцак 2022
§ 18. Українці у Другій світовій війні
1. Як розпочалася Друга світова війна?
Працюємо в парі
Сформулюйте до тексту три - чотири запитання. По черзі дайте відповіді на них.
У 1933 р. до влади в Німеччині прийшли нацисти. Їх лідер Адольф Гітлер проголосив себе фюрером, тобто вождем німців. Нацисти вважали, що німецький народ має право на завоювання інших народів і на панування над світом.
Нацисти (від нім. скорочення - «наці») - члени націонал-соціалістичної партії в Німеччині та їхні прибічники, які вважали, що німецький народ, на відміну від інших, належить до вищої раси. Намагалися обґрунтувати права Німеччини на завоювання інших народів і на панування над світом. Їхнє вчення та погляди називають нацизмом.
До світового панування прагнув і лідер СРСР - Йосиф Сталін. 23 серпня 1939 року нацистська Німеччина і Радянський Союз уклали договір про ненапад. У таємному додатку до договору сторони домовилися про поділ між собою Східної Європи. Це стало прологом до нової війни.
Нацистська Німеччина 1 вересня 1939 р. напала на Польщу. Ця дата вважається початком Другої світової війни. Німецькі війська окупували західну частину Польщі, а 17 вересня 1939 р. Сталін увів війська у її східну частину. Відповідно до угоди з Німеччиною західноукраїнські землі, які перебували у складі Польщі, було приєднано до СРСР.
1. Народний комісар закордонних справ СРСР В. Молотов у присутності Й. Сталіна та керівника Міністерства закордонних справ Німеччини Й. Ріббентропа підписує Договір про ненапад. Ніч із 23 на 24 серпня 1939 р. Москва; 2. Спільний парад німецької і радянської армій у вересні 1939 р. в Брест-Литовську
До 1941 р. Гітлеру вдалося підкорити чимало країн Європи, а Сталіну приєднати до Радянського Союзу Бессарабію, Північну Буковину, Естонію, Литву та Латвію. Утім, мирна угода між Німеччиною та СРСР була нетривкою, обидва диктатори мріяли про світове панування.
Німецькі війська 22 червня 1941 р. вдерлися на територію Радянського Союзу. Українські землі стали ареною кривавих боїв, наслідком яких були жахливі руйнування і загибель мільйонів воїнів і мирних жителів. Протягом року німецькі війська та їх союзники окупували територію України й встановили жорстокий окупаційний режим.
1. Німецькі солдати перетинають кордон із Радянським Союзом. На фото видно прикордонний знак СРСР; 2. Цивільне населення на будівництві протитанкових укріплень. 1941 р.
3. Німецькі солдати в селі під Харковом. 17 травня 1942 р.; 4. Жінка з дітьми біля руїн своєї хати в одному із сіл України
2. Яким був окупаційний режим в Україні?
Згідно з планами нацистів Україна розглядалась як «життєвий простір для німецького народу». Народи, що проживали на окупованих територіях, підлягали знищенню або виселенню. Будь-який опір жорстоко придушувався окупантами. В Україні з’явилися гетто та концентраційні табори.
Гетто (в період Другої світової війни - частина території міста на контрольованих нацистами та їх союзниками територіях, куди примусово переміщували євреїв із метою ізоляції їх від неєврейського населення.
Концентраційний табір - табір-в’язниця для військовополонених і цивільних у воєнний час або у країнах з відсутністю демократичних свобод.
За підрахунками істориків, на українських землях нацистами було закатовано понад 5 мли осіб мирного населення. На примусові роботи до Німеччини з території нашої країни було вивезено понад 2 мли осіб (переважно молоді). Особливо тяжка доля спіткала євреїв та ромів, яких нацисти вважали народами, що не мали права на існування.
Нацисти проводили політику знищення єврейського населення. Цей процес отримав назву Голокост. Одним із найвідоміших пам’ятних місць, пов’язаних із цією людською трагедією, є Бабин Яр.
Відправлення людей на примусову роботу в Німеччину
Голокост (від англ. Holocaust, з дав.-гр. όλοκαύστος - «всеспалення») - переслідування і масове знищення нацистами євреїв під час Другої світової війни. Їх переслідували і вбивали лише з тієї причини, що вони були євреями, оскільки нацисти вважали їх своїми головними ворогами.
Бабин Яр — це урочище, яке в роки війни було північно-західною околицею Києва. Воно стало місцем нацистського геноциду. Протягом двох років німецької окупації (з вересня 1941 до листопада 1943 р.) нацисти розстрілювали і закопували тут цілі групи людей або окремих осіб, яких вважали ворогами, — євреїв, військовополонених, громадських діячів, підпільників.
Військовополонені засипають землею ділянку Бабиного Яру, де лежать розстріляні євреї. В охороні есесівці. Початок жовтня 1941 р.
За підрахунками дослідників, кількість жертв у Бабиному Яру сягає понад 100 тисяч осіб, переважна більшість з яких були євреями. Тому Бабин Яр є символом Голокосту в Україні.
3. Які особливості мав рух Опору на українських землях?
Обговоріть у класі!
На основі тексту визначте, яку мету ставили у своїй боротьбі партизанські загони та Українська повстанська армія.
Важливу роль у боротьбі з нацистськими окупантами відіграв рух Опору в країнах Європи. Особливістю руху Опору на українських землях була наявність двох основних напрямів боротьби: радянські партизани та підпільники; Українська повстанська армія.
Радянські партизанські загони діяли на значній частині окупованих територій України. У багатьох українських містах і селах існували підпільні організації. Основними формами боротьби партизан та підпільників були напади на ворожі військові об’єкти, знищення ворожої техніки, підрив залізничних колій та мостів («рейкова війна»); збирання розвідувальної інформації; перешкоджання вивезенню молоді на примусові роботи.
Партизанська диверсійна група за роботою
На теренах Волині та Полісся з ініціативи організації українських націоналістів було створено Українську повстанську армію (УПА). Символічною датою створення УПА вважається 14 жовтня9 1942 р., хоч окремі історики вважають що це відбулося пізніше навесні 1943 р. УПА боролася за незалежність України, тому воювала на два фронти — як проти нацистів, так і проти радянських військ та партизанів.
Документи свідчать!
Із листівки УПА «За що бореться Українська Повстанська Армія» (1943 р.)
Українська Повстанська Армія бореться за Українську Самостійну Соборну Державу і за те, щоб кожна нація жила вільним життям у своїй власній, самостійній державі.
УПА бореться проти російсько-большевицьких і німецьких загарбників, поки не очистить Україну від усіх «опікунів» і «визволителів»...
Загін УПА. Хутір Ясенів (Львівщина). 31 серпня 1944 р.
4. Чим супроводжувалося вигнання нацистів та їх союзників з території України?
Перелом у Другій світовій війні відбувся в 1943 р. після ряду перемог Червоної армії. Вигнання нацистів та їх союзників з території України завершилось у жовтні 1944 р. Повернення радянської влади, на жаль, часто супроводжувалося репресіями проти тих, хто перебував на окупованих територіях.
Командування Червоної армії керувалося принципом: «Перемога за будь-яку ціну!» та «Жертв не рахувати!». Місцевих жителів, часто юнаків 16-17 років, поспіхом мобілізували до війська. Їх називали «чорносвитниками», «чорнопіджачниками», «чорною піхотою», і, на думку радянського керівництва, вони мали спокутувати свою провину, а саме перебування на окупованій території. Непідготовлених і часто неозброєних їх одразу кидали в бій. Наслідки були жахливими — мільйони вбитих і покалічених людей.
Одним із прикладів злочинів радянської влади була депортація кримських татар (18-21 травня 1944 р.). Їх несправедливо звинуватили в масовому дезертирстві та співпраці з ворогом. За наказом Сталіна було здійснено насильницьке виселення кримськотатарського народу з його історичної батьківщини — Криму. В ущент заповнених товарних вагонах сотні тисяч людей було вивезено у віддалені регіони СРСР. Під час виселення і в перші роки після нього загинуло багато кримських татар.
Так відбувалася депортація кримських татар
У 2015 р. Верховна Рада України визнала депортацію з Криму кримських татар у 1944 р. геноцидом кримськотатарського народу.
Зазначимо, що пізніше подібна доля спіткала й інші народи Криму. Як наслідок, із півострова було виселено понад 40 тисяч болгар, вірмен, греків, турків і ромів.
5. Чим завершилася Друга світова війна?
Працюємо в парі
Які факти в тексті підручника та ілюстрації свідчать, що Друга світова війна є найкривавішою трагедією в історії людства?
Спільними зусиллями країнам антигітлерівської коаліції вдалося перемогти нацистську Німеччину та її союзників. Друга світова війна закінчилася 2 вересня 1945 р. капітуляцією Японії. В Європі війна завершилася раніше - 8 травня 1945 р., коли Німеччина визнала свою поразку і припинила воєнні дії. В Україні 8 травня відзначають День пам’яті та примирення, а 9 травня — День Перемоги над нацизмом. Символом відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня Перемоги в Україні є червоний мак.
Антигітлерівська коаліція - об’єднання держав, які під час Другої Світової воювали проти Німеччини та її союзників. В антигітлерівській коаліції провідну роль відіграли СРСР, США, Велика Британія та Франція.
Майже 7 мли українців воювали на фронтах Другої світової війни. Своїм ратним подвигом вони зробили внесок у спільну перемогу над нацистською Німеччиною.
Друга світова війна вплинула на життя людей більшості країн світу. За підрахунками істориків, у ній брала участь 61 країна, де проживало 80 % населення Землі. Загальні людські втрати в цій війні, за різними оцінками, сягають від 50 млн до 70 млн осіб.
1. Сапери наводять переправу через Дніпро. 1943 р.; 2. Хрещатик після звільнення Києва від німецьких військ. Листопад 1943 р.
Наслідки Другої світової війни для України були жахливими. Загалом було зруйновано близько 700 міст і понад 28 тис. сіл, більшість промислових підприємств, шкіл, лікарень та інших установ. Під час війни загинуло близько 8 мли українців - кожен п’ятий житель України. Основні причини величезних втрат українців - це вкрай жорстокі методи війни, які застосовували нацистський та сталінський (комуністичний) режими.
ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ.
Знаю: 1. Вкажіть роки початку та завершення Другої світової війни. 2. Що таке Голокост? 3. Які два напрями руху Опору існували в Україні під час війни?
ЗВ’ЯЗОК ІЗ СЬОГОДЕННЯМ
Як вшановується пам’ять про події Другої світової війни у вашому населеному пункті, вашій родині? Які пам’ятники у вашій громаді присвячені подіям Другої світової війни? Дізнайтеся про історію вашого населеного пункту під час Другої світової війни.
Для допитливих!
Додаткова інформація про події Другої світової війни в Україні:
1) 10 історій про співвітчизників — героїв семи армій
2) Національний музей історії України у Другій світовій війні
3) Меморіальний простір у Бабиному Яру (м. Київ)
https://bit.ly/3CRpcQw
Коментарі (0)