Події в історії
- 28-11-2022, 08:36
- 329
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Панарін, Топольницька 2022
§ 3. Події в історії
• Що вивчає наука хронологія?
• Як рахувати історичний час?
• Що таке лінія часу?
• Які основні періоди в історії людства?
Обговорення
Що означає українське прислів’я «Згаяного часу і конем не доженеш»? Чому варто «берегти час», «не гаяти»? Прочитайте уривок з вірша Ліни Костенко. Куди «час летить»? Як порахувати час?
Життя іде і все без коректур.
І час летить, не стишує галопу.
Давно нема маркізи Помпадур,
І ми живем уже після потопу.
Не знаю я, що буде після нас,
В які природа убереться шати.
Єдиний, хто не втомлюється, - час.
А ми живі, нам треба поспішати.
Що вивчає наука хронологія?
Події з минулого людства, які вивчає історія, трапилися в певний час. Його можна відрахувати «назад»: кілька хвилин тому почався урок, кілька годин тому ви поснідали, кілька днів тому був вихідний, кілька місяців тому був червень, кілька років тому ви народилися тощо. Для того, щоб правильно вирахувати історичний час - коли трапилася та чи інша подія - існує спеціальна наука. Вона має назву «хронологія», на честь давньогрецького бога Хроноса. За легендою, він був уособленням часу, початку та кінця. Остання ж частина слова - «-логія» - в перекладі з давньогрецької мови означає «наука».
Словник
Хронологія - спеціальна історична наука про час, його відлік, поділ та обрахунок.
Як рахувати історичний час?
Робота в групах
1. Пригадайте події, які сталися щойно, нещодавно та давно. Чи легке зрозуміти, коли подія трапилася, якщо користуватися неточними вимірами? Як простіше пояснити, коли сталася подія?
Сучасний годинник може показати час із точністю до секунди або навіть частки секунди. Ви навчалися орієнтуватися за годинником не тільки щоб розповісти, коли подія сталася. Ви можете навіть передбачити майбутнє - коли розпочнеться наступний урок, коли повернетеся додому чи коли настануть канікули.
Сонячний годинник. За допомогою цього пристрою визначали час у давнину
Єгипетський календар - один із найдавніших у світі
Римські цифри, якими позначають століття в історії
Чим далі ми просуваємося в минуле, чим давніше відбувалися події, тим більше мірило ми використовуємо. Дні об’єднуємо в тижні, тижні у місяці, місяці в роки.
Історики найчастіше рахують роками чи століттями. Потім дослідники встановлюють час подій, що сталися триста чи півтори тисячі років тому. Інколи навіть із точністю до хвилин.
В історії століття зазвичай позначають римськими цифрами. Слово «століття» скорочують: «ст.».
Що таке лінія часу?
Щоб не загубитися у підрахунках часу, історики використовують особливу шкалу - лінію часу. Вона стає в пригоді, коли потрібно записати інформацію про багато подій минулого. У математиків було запозичено спеціальну лінійку з цифрами, на якій замість сантиметрів позначають роки або століття та події, що трапилися. Стрілка спрямована в майбутнє. Так легше зрозуміти, скільки років тому сталася подія. Можна також простежити, чи якісь події трапилися водночас (історики кажуть - синхронно) чи одна за одною (послідовно).
2. Намалюйте лінію часу та позначте на ній: (а) рік, який триває зараз; (б) рік, коли ви народилися.
• Відомо, що видатна українська поетеса Ліна Костенко народилася у 1930 році. Позначте цю дату на лінії часу.
• Визначте, скільки вам років.
• Визначте, на скільки років старша за вас Ліна Костенко.
• Із додаткових джерел дізнайтеся, які події відбулися синхронно (у той самий рік, місяць чи день) із вашим народженням.
Які основні періоди в історії людства?
Обговорення
Коли почалася історія? Яка перша подія в історії? Чи можна знати це точно?
Вважають, що історія почалася тоді, коли виникла людина. За даними сучасних наукових досліджень, це сталося близько трьох мільйонів років тому. Щоб дослідити увесь цей дуже тривалий час, історики домовилися розділити його на частинки - періоди. Наразі їх чотири.
Ці відрізки не є однаковими. Детальніше про кожен період ви дізнаєтеся у процесі вивчення історії.
Якщо прямувати лінією часу до початку, то ми не знайдемо числа нуль. І це трохи більше, ніж дві тисячі років тому, та аж ніяк не три мільйони! Вчені домовилися, що, рухаючись далі в минуле, час після першого року вони позначають як перший рік, але «до нашої ери» (скорочено «до н.е.»). Далі роки йдуть у зворотному порядку. Початком відліку нашої ери стала дата народження Ісуса Христа. Тому часто кажуть «після Різдва Христового» та «до Різдва Христового».
Люди використовували різні системи літочислення. Наприклад, починали від заснування міста, в якому жили, від початку правління володаря. Зараз, наприклад, в арабському світі рахують роки від подій життя ісламського пророка Мухаммада. За календарем, який використовуємо ми, ці події відбулися у 622 році. Тож 622 рік за нашим календарем - це 1 рік за мусульманським. Проте у мусульманському традиційному календарі рік на 11 днів коротший, ніж у тому, який чинний в Україні та багатьох інших країнах.
На теренах України тривалий час літочислення вели «від створення світу». Щоб вирахувати, який зараз рік за цим календарем, необхідно до нинішнього року додати 5508 років.
Багато народів і тепер користуються власними системами літочислення. Водночас відлік «після Різдва Христового» став загальноприйнятим на нашій планеті. Тому цей час і називають «нашою ерою».
Перший рік нашої ери є також перший роком І століття. Тоді 101 рік є початком II ст., 201 - III ст. і так далі. Зверніть увагу: 100 рік н.е. - це останній рік І ст., а 200 - II ст. А от перший рік до нашої ери є останнім роком І ст. до н.е.
Робота в парах
2. Прочитайте уривок із «Повісті минулих літ» Нестора Літописця.
В якому році від Різдва Христового відбулась описана подія?
Під яким роком вона була б відображена в мусульманському літописі?
«У рік 6390 ... сів Олег, князюючи, в Києві, і мовив Олег: ”Хай буде се мати городам руським". І були в нього словени, і варяги, й інші, що прозвалися руссю».
ПІДСУМОВУЄМО
1. Чому потрібно рахувати час? Яка спеціальна наука вивчає обрахунок історичного часу?
2. Що означають поняття «хронологія», «період», «тисячоліття», «століття»?
3. Дізнайтеся, як ведуть відлік часу в різних культурах. Коли починається рік, тиждень, день? Як називають місяці? Проведіть мінідослідження «Слов’янський календар». Чи схожий він із сучасним?
4. Поміркуйте, яка подія трапилася раніше (точну дату не потрібно знати). Винайдено автомобіль чи винайдено велосипед; перші люди навчилися писати чи навчилися малювати; винайдено друкарство чи люди почали виготовляти книжки; жив Богдан Хмельницький чи утворилося українське козацтво?
5. До якого століття належать 1450, 1648 та 1900 роки нашої ери?
6. Знайдіть українські прислів’я та приказки про час. Як у них віддзеркалено ставлення до часу?
Коментарі (0)