Дозвілля і спорт колись і тепер
- 28-11-2022, 10:12
- 423
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Панарін, Топольницька 2022
§ 22. Дозвілля і спорт колись і тепер
• Що таке дозвілля? Яким воно було у давнину?
• Як люди проводять дозвілля сьогодні?
• Яким був спорт у минулому?
• Яким є спорт у сучасному світі?
Обговорення
Чи відображають наведені ілюстрації особливості дозвілля людей різних історичних епох?
Поштівка з фрагментом із вистави українського Театру корифеїв «По ревізії». Початок XX століття
Сільський ярмарок. Художник Пітер Балтен. XVI століття
Що таке дозвілля? Яким воно було у давнину?
Словник
Дозвілля - вільний час людини, упродовж якого вона займається різноманітною діяльністю на власний вибір.
У минулому дозвілля люди найчастіше проводили разом. Давні греки любили відпочивати у лазнях, на спортивних змаганнях, за філософськими бесідами чи на театральних виставах. За доби середньовіччя популярними стали вистави мандрівних музик і акторів. Їхніми концертними майданчиками були ярмаркові площі або палаци й замки заможних осіб, куди їх запрошували на святкування. На українських теренах у добу Русі-України популярними були виступи скоморохів - мандрівних співців та акторів, які розважали гостей на бенкетах.
На українських землях віддавна жили різні народи (українці, євреї, поляки, кримські татари та представники інших етносів). Усі вони мають певні особливості дозвілля. До прикладу, для українців найулюбленішими були святкування Різдва, Великодня. Бучно відзначали весілля. Молодь полюбляла святкування Івана Купала та вечорниці. Кримські татари відзначали свято весни - Хидирлез, а євреї свято врожаю - Суккот...
Зародження театру в українських землях припадає на XVI століття. Тоді у провідних навчальних закладах України - братських школах, колегіумах, Києво-Могилянській академії - виникали театри. Головні ролі у виставах виконували учні. Віршовані тексти писали викладачі. Цей літературний і театральний жанр дістав назву «шкільна драма».
Із XVII століття веде початок український ляльковий театр - вертеп. Вистави вертепу відбувалися у спеціальній двоярусній скриньці, що мала вигляд двоповерхового будиночка.
Перший український професійний театр - Театр корифеїв постав наприкінці XIX століття. У репертуарі Театру корифеїв важливе місце посідали вистави за творами українських письменників, які відображали життя українського суспільства.
Із часом на перший план у проведенні дозвілля людини вийшов кінематограф.
Словник
Корифей (із грецької) - той, що стоїть на вершині, керівний, провідний.
Робота в групах
1. Прочитайте уривок зі статті про українські вечорниці. Придумайте кілька запитань до нього і поставте одне одному у класі.
У грудні, після свят Катерини, Андрія або Миколи в українців починалися вечорниці. Незаміжні дівчата кожного вечора сходилися до хати переважно самотньої вдови, пізніше до них приєднувались і парубки. У будні дівчата на вечорницях не просто розважались, а пряли, шили сорочки, вишивали рушники собі на придане. Дбали дівчата й про власну репутацію, адже вміння спритно працювати бачили не лише подружки, але й хлопці, майбутні кавалери.
Вечорниці. Художник Ілля Рєпін. 1881 рік
За поведінкою молоді на вечорницях суворо стежила господиня хати. Із наближенням ночі до хати приходили хлопці. Парубки жартували один з одного. Коли хтось із них починав куняти, йому мастили обличчя сажею, до одягу пришивали «хвости», а в чоботи наливали води чи насипали попіл. Десь після 1-2-ї ночі на долівки трусили солому, і молодь лягала відпочивати.
Олена Боряк. «Українські вечорниці» За матеріалами сайту: ethnography.org.ua
Як люди проводять дозвілля сьогодні?
Самостійна робота
2. Поміркуйте, як змінилося дозвілля людини упродовж історії. Як ви собі уявляєте громадський простір? Як ви і ваша родина проводите вільний час?
Словник
Громадський (публічний) простір - простір, який є відкритим і доступним для всіх. У публічному просторі вирує соціальне життя та відбувається культурний обмін.
У сучасному світі для проведення дозвілля людини створено чимало місць, які ми можемо назвати публічним, або громадським простором. Паркові комплекси, бібліотеки, торговельно-розважальні центри, музеї - усе це є місцями для відпочинку людини.
Однак, на відміну від людей минулого, сучасна людина вже не потребує колективу для проведення дозвілля. Нині значну частину вільного часу люди проводять у мережі Інтернет. Завдяки всесвітній павутині вже не обов’язково виходити з дому, щоб побачитися з друзями, подивитися фільм чи навіть замовити їжу.
Громадський простір. Познань, Польща. Сучасне фото
Яким був спорт у минулому?
Робота в парах
3. Чи є спорт дозвіллям? Обґрунтуйте свою думку. Дайте власне визначення поняттю «спорт».
Словник
Спорт - фізичні вправи (гімнастика, атлетика, спортивні ігри, туризм тощо), які мають на меті розвиток і зміцнення організму.
Спорт є невід’ємною частиною історії людства. Особливої популярності він набув у Давній Греції. Саме там уперше відбулися і традиційно проводилися Олімпійські ігри - змагання з багатьох видів спорту як один із варіантів проведення вільного часу.
У 1896 році Олімпійські ігри було відроджено. Вперше їх провели на їхній батьківщині - у Греції. Тоді ж відбулося й змагання із марафонського бігу.
Пам’ятник Фідіппіду дорогою у Марафон. Греція. Сучасне фото
Назва «марафонський біг» пов’язана з легендою про давньогрецького воїна Фідіппіда. Він пробіг із поселення Марафон до Афін, щоб принести звістку про перемогу греків над персами у Марафонській битві. Це сталося у 490 р. до н. е.
На відновлених у 1896 році Олімпійських іграх у легкій атлетиці з’явився марафон, або марафонський біг. Це біг по шосе на найдовшій дистанції (40 км, а з 1921 року - 42 км 195 м).
Яким є спорт у сучасному світі?
Робота в групах
4. Пригадайте, кого із сучасних спортсменів/спортсменок ви знаєте. Чи важливий спорт у житті людини? Наведіть кілька аргументів на підтвердження своєї думки.
Олімпійська чемпіонка Яна Клочкова
Паралімпійський чемпіон Максим Веракса
У 1994 році українська збірна вперше взяла участь в Олімпійських іграх. Відтоді наші спортсмени та спортсменки активно змагаються у всіх літніх та зимових Олімпіадах. Найбільшу кількість золотих медалей українській збірній принесла плавчиня Яна Клочкова. Вона - чотириразова чемпіонка з плавання на дистанцію 200 та 400 метрів на Олімпійських іграх 2000 року в Сіднеї (Австралія) та 2004 року в Афінах (Греція).
Традиційно після Олімпійських ігор проводять Паралімпійські ігри - змагання для спортсменів та спортсменок з обмеженими фізичними можливостями. Починаючи з 2004 року паралімпійська збірна України на постійній основі входить до десятки країн світу з найбільшою кількістю медалей. Абсолютним чемпіоном української паралімпійської збірної, восьмиразовим золотим призером ігор є плавець Максим Веракса.
Окрім Олімпійських ігор відбуваються й інші спортивні події різного масштабу. Це чемпіонати світу, континентів із певних видів спорту. Найпопулярнішими є ігрові види спорту: футбол, баскетбол, теніс, хокей тощо. Серед технічних змагань найпопулярнішими є авто- та мотоперегони.
ПІДСУМОВУЄМО
1. Використавши запропоновані поняття, складіть розповідь про дозвілля людини у минулому.
Олімпійські ігри, скоморохи, театральні вистави, вечорниці, кінематограф, інтернет, громадський простір.
2. Для чого людині потрібно дозвілля? Як змінювалися способи проведення вільного часу упродовж історії? Що на це вплинуло? Складіть хмару слів із назв тих видів дозвілля, яким віддаєте перевагу.
3. Знайдіть кілька прислів’їв та приказок про українські вечорниці, проаналізуйте їх. Випишіть їх у зошит і представте у класі.
4. Завдання на вибір:
А. Виконайте проєкт. Створіть рекламну листівку однієї спортивної секції (на ваш вибір). Листівка має містити: Короткий рекламний текст із заголовком; фото секції, яку ви вибрали (фото можна знайти в мережі Інтернет); контактну інформацію (до кого звертатися, з номером телефону); розклад занять секції.
Б. Виконайте проєкт: «Об’єкт громадського простору мого села/селища/ міста». Створіть уявний об’єкт громадського простору для вашого населеного пункту. Виконати завдання вам допоможе пам’ятка.
1. Придумайте назву для об’єкта громадського простору.
2. Придумайте, яке він матиме призначення (парк, набережна, зона відпочинку, музей тощо).
3. Поміркуйте, в якому місці вашого населеного пункту він має розташовуватися.
4. Знайдіть в інтернеті ілюстрації, які характеризуватимуть ваш ідеальний громадський простір.
5. Проєкт оформіть у вигляді презентації.
Коментарі (0)